Ev ve mutfak eşyaları sektörü 2021'de ihracatta yüzde 35 artış göstererek 3,4 milyar dolara ulaşırken, 2022 yılında yaşanan olumsuzluklara rağmen yılı 3.5 milyar dolar ile kapattı.

EVSİD Başkanı Talha Özger, 2022'de enerji fiyatlarındaki yükselişin, maliyet artışlarının, Rusya-Ukrayna savaşı, Mısır ve Cezayir’de yaşanılan sıkıntıların ihracatı olumsuz etkilediğini belirterek, buna rağmen üretime devam ettiklerini ve ürün gruplarına bakıldığında porselen, seramik, plastik cam gibi enerji yoğun gruplarda ihracatın sektör geneline göre daha fazla arttığını, 184 ülkeye ihracat yapıldığını ilk 10 ihracat pazarının toplam ihracat içerisindeki payının yüzde 49 olduğunu ve en önemli ihracat pazarının ise yüzde 55 ile Avrupa olduğunu kaydetti.

Türk ev ve mutfak eşyaları sektörü, ün Çin, Almanya, İtalya, Hollanda ve ABD’nin ardından değer bazında ihracatta 6. sırada bulunuyor. Türkiye'nin birim ihracat değeri pandemi öncesinde 3,2 dolar/kg’ken bugün 3.7 dolar/kg seviyesine ulaştı ve 2023 yılında hedef 4 dolar/kg'yi aşmak. Hacimsel büyüklük olarak ise 2023 yılında 4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirme hedefleniyor.