Kiracı ve ev sahipleriyle ilgili son dakika açıklaması geldi. Konutlarda yüksek kira artışı ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Yüzde 25 kira artış sınırının üzerinde zam yapmak isteyen ve bunu kiracıya kabul ettiremeyen ev sahipleri tahliye yoluna gidiyor.

Konutlarda yüksek kira artışı ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Yüzde 25 kira artış sınırının üzerinde zam yapmak isteyen ve bunu kiracıya kabul ettiremeyen ev sahipleri tahliye yoluna gidiyor.

İstanbul’da ev sahibi kiracı arasındaki uyuşmazlıklar nedeniyle 2023’ün ilk üç ayında sulh hukuk mahkemelerindeki dosyaların sayısı her geçen gün artıyor. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkan Yardımcısı Mustafa Koçak, yüzde 25 kira artırma sınırının pek uygulanmaması nedeniyle tahliye davalarının arttığına dikkat çekti.

GEREKÇESİ DENETLENMELİ

Koçak, kirada yüzde 25 şartının ancak caydırıcılık konusunda atılacak adımlarla uygulanabileceğini söyledi. Tahliye davalarının sorunları daha da artırdığına dikkat çeken Koçak, “Ev sahibi kendi oturacaksa kiracıyı tahliye ettirebilir.

Bina kentsel dönüşüme girecekse kiracı tahliye ettirilebilir. Eğer ev sahibi ‘ben oturacağım’ diyerek tahliye talep ediyorsa 3 yıl boyunca yeniden kiralayamaz.

Mülk sahibi bunu talep ediyorsa kiracı mutlaka noter onaylı yazılı belge istemelidir. Denetim mekanizmalarının artırılması gerekiyor” diye konuştu.

HAPİS CEZASI İÇİN GÖZLER MECLİS’TE

Caydırıcı cezaları içeren düzenlemede ise sona geldin. Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan karar 1 Temmuz’da sona erecek.

Öncelikle yüzde 25 uygulamasında sürenin uzatılması bekleniyor.

Öte yandan farklı yaptırımlar da gündeme gelecek. Buna göre Türk Ceza Kanunu’ndaki değişiklikle piyasa ortalamasının üzerinde fahiş kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara üç yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyor.

İki yıla kadar olan suçlarda tutuklu yargılama yapılamazken, üç yılla haklarında soruşturma açılan fahiş kira artışına sebebiyet verenler, mahkemenin takdiri ile tutuklu da yargılanabilecekler.

Bu düzenlemeye ilişkin çalışmanın kısa süre içinde Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Konutlarda yüksek kira artışı ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirdi. Yüksek kira talep eden ev sahipleri ile kiracılar arasında uyuşmazlıklar arttı. Yüzde 25 kira artış sınırının üzerinde zam yapmak isteyen ve bunu kiracıya kabul ettiremeyen ev sahipleri tahliye yoluna gidiyor.

Fahiş kira artışlarına karşı caydırıcı cezaların getirilmesi ve yüzde 25 zam sınırının da uzatılması gündeme geldi. Uzmanlar, caydırıcı cezaların ve yeni düzenlemelerin sorunun aşılmasında gerekli olduğunu belirtti. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkan Yardımcısı Mustafa Koçak, yüzde 25 kira artırma sınırının pek uygulanmaması nedeniyle tahliye davalarının arttığına dikkat çekti.

''YÜZDE 25 KİRA ARTIŞ SINIRI PEK FAZLA UYGULANAMADI''

Konut kira artışlarındaki yüksek artışa ilişkin açıklamalarda bulunan Mustafa Koçak, ''Son 1 yıldır kira artışlarında ciddi bir artış söz konusu. Bunun ana nedeni enflasyon. Enflasyonun yüksek olması her şeyde olduğu gibi konut kiralarında da ciddi artışa sebep oldu. Yüzde 25 kira artış sınırlaması vardı, çok fazla uygulanamadı. Mülk sahipleri ve kiracılar arasında tahliye davalarınca ciddi bir artış oldu'' dedi.

''FAHİŞ KİRALARIN ÖNÜNE CAYDIRICI CEZALAR İLE GEÇİLEBİLİR''

Yüzde 25 kira artış oranının uygulanmadığını ve caydırıcılık konusunda atılacak adımlar ile uygulanabileceğini aktaran Koçak, ''Mülk sahipleri yüzde 25’in üstünde zam isteyemez. Mülk sahipleri bu sınırı aşamayacağı için kiracıların tahliyesi ile ilgili davalar açıyor.

Ev sahipleri farklı gerekçelerle tahliye davası açabiliyor. Yüzde 25’in üzerinde zam yapanlar için caydırıcılık konusunda adımlar atılıyor. Caydırıcılık konusunda gerekli düzenlemeler yapıldığında fahiş kiraların da önüne geçilecektir'' şeklinde konuştu.

Konut kiralarında fiyatların artmasına neden olan unsurları da sıralayan Koçak, ''Fiyatların artması ile ilgili birçok sebep var. Enflasyon başlıca sebep ama göç durumunda talebin artması, deprem sonrası artan konut ihtiyacı, artan nüfus da kira fiyatlarının artmasının sebeplerindendir.

Satılık konut fiyatlarının çok artması ve krediye ulaşma da zorluk yaşanması vatandaşları kiralık evlere yönlendiriyor. Bu yönde gelen talepler de kiraların artmasında bir etmen oluyor. Bu unsurlar çözüldüğü takdirde fiyatların da normalleşmesi mümkün olacaktır'' diye konuştu.

''KİRACIYI TAHLİYE GEREKÇESİNİN DENETLENMESİ GEREKİR’’

Kiracıyı tahliyede geçerli sebeplerin olup olmadığının denetlenmesi gerektiğini ifade eden Koçak, ''Mevcut kiralara sınırlamanın yanında yeniden kiralamalarda da fiyatlara sınırlama gelmesi gerekiyor. Yüksek kira talep eden ev sahipleri kiracıya bunu kabul ettiremeyince tahliye davası açıyor.

Tahliye davaları sorunları daha fazla artırıyor. Ev sahibi kendi oturacaksa kiracıyı tahliye ettirebilir. Bina kentsel dönüşüme girecekse kiracı tahliye ettirilebilir. Eğer ev sahibi ‘ben oturacağım’ diyerek tahliye talep ediyorsa 3 yıl boyunca yeniden kiralayamaz.

Mülk sahibi bunu talep ediyorsa kiracı mutlaka noter onaylı yazılı belge istemelidir. Denetim mekanizmalarının artırılması gerekiyor'' ifadelerini kullandı.