Son dönemde ev kiralarında görülen sıra dışı artış, özellikle yalnız yaşayan ya da yalnız yaşamayı düşünen insanların fikirlerini büyük ölçüde değiştirdi. Normalde yaşam masraflarını yalnız karşılamayı başaran insanlar için bu durum ne yazık ki tersine dönmüş durumda. Nitekim yalnız yaşayanlar evlerini kiralamayı, yalnız başına eve çıkmayı düşünenler de bir evi başkasıyla paylaşmayı düşünmeye başladı. Yani artık günümüzde başta öğrenciler olmak üzere pek çok kişinin ev arkadaşları olmadan bir eve çıkması oldukça zor. Peki ev arkadaşı nasıl bulunur ve ev arkadaşı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Ev Arkadaşı Bulmak İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

Öğrenciler özelinde düşünüldüğü zaman ev arkadaşı bulmak için genellikle arkadaş çevresi kullanılır. Öğrencilerin tamamı tek bir bölgede konumlandığı için, ev arkadaşı arayan insanlara hem kulaktan kulağa dolaşan bilgiler hem de fakültelerin kolektif olarak vakit geçirilen alanlarına bırakılan ilanlar aracılığıyla ulaşmak mümkündür. Fakat hem öğrencilik hayatı yeni başlayacak hem de öğrenci olmayan insanlar için bunu yapmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden böyle durumlarda daha çok dijital ortamdaki forumlar, sosyal medya uygulamaları ya da emlak kiralama hizmeti veren web siteler kullanılıyor. Ayrıca bu konuda hizmet veren çok sayıda mobil uygulama da mevcut.

Dolayısıyla siz de ev arkadaşı arıyorsanız bu yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. Yeni nesil ev arkadaşı bulma uygulamalarından biri olan Roombadi, güvenilir ve hızlı hizmeti ile ev arkadaşı bulma sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olur.

Ev Arkadaşlığında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ev arkadaşı seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok önemli nokta olmakla birlikte, bunların başında elbette sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmek geliyor. Herhangi bir sorun olduğunda konuşabileceğiniz, bir arada vakit geçirmeniz gerektiği durumlarda bundan keyif alabileceğiniz insanları ev arkadaşı olarak seçmeniz son derece önemli. Sorunsuz bir ev arkadaşlığı yaşamak için dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar ise şu şekilde:

●     Bir arada vakit geçirmeniz her zaman önemli fakat kendi yaşam alanlarınıza ve tek başına geçirdiğiniz vakitlere saygı gösterin.

●     Ev için yapılması gereken masraflar, mutfak ve fatura ödemeleri gibi konuları ev arkadaşlığına başlamadan önce bir karara bağlayın.

●     Ev arkadaşınız her zaman yakın arkadaşınız olmayabilir. Yakın arkadaş olmadan da bir ev içerisinde ve saygı çerçevesinde yaşayabilirsiniz.

●     Evde uyulması gereken kurallar hakkında birbirinizi bilgilendirin, anlaşmazlıklar varsa bunları mutlaka çözüme kavuşturun.

●     Misafir ya da yatılı kalacak arkadaş gibi konularda birbirinizi önceden bilgilendirin.

Bakan Dönmez tarih verdi: Avrupa'ya doğal gaz göndereceğiz Bakan Dönmez tarih verdi: Avrupa'ya doğal gaz göndereceğiz

Bu listenin uzatılması elbette mümkün. Fakat daha önceden herhangi biriyle ev arkadaşlığı yapmadıysanız, pek çok detayı yolda öğreneceksiniz demektir. Yine de hiçbir zaman endişeye kapılmayın ve doğru ev arkadaşını seçeceğinize olan inancınızı yitirmeyin.

Ev Arkadaşı Bulmanın En Güvenilir Yolu

Ev arkadaşı bulmak için kullanabileceğiniz tüm yöntemlerin belli başlı artıları ve eksileri var. Fakat en güvenilir yöntemlerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, Roombadi uygulamasını bu yöntemlerin ilk sırasına yazmak mümkün. Kendinize en uygun ev arkadaşını bulmak için hemen App Store ya da Google Play üzerinden Roombadi uygulamasını indirebilir ve ücretsiz ilan verebilirsiniz. Uygulama “güvenilirlik puanı” gibi bir özellik sunar ve müstakbel ev arkadaşlarınızla anlık olarak mesajlaşmanıza izin verir. Ayrıca çoklu dil desteği sayesinde dünyanın her noktasında aradığınız ev arkadaşını bulabilirsiniz. Siz de hemen şimdi Roombadi uygulaması üzerinde profilinizi doldurabilir, yapay zeka ile size en uygun kişilerle eşleşerek ev arkadaşınızı seçebilirsiniz.