Doğru şartlarda alınmış ev gibisi yoktur. Lokasyon, fiyat, finansman koşulları, depreme dayanıklılık... Ev alırken birçok konu var. İşte ev almadan önce dikkat etmeniz gerekenler.

Evi bulma aşamasında karı koca hemfikir olun, kriterlerinizi net belirleyin. Emlak sitelerinde bu kriterlere uygun favori ilan listeleri oluşturun, beğendiğiniz bölge ve evlerin fiyat değişimlerinden, satış hızından haberdar olun.

Bu evde yaşayacak mısınız yoksa yatırım amaçlı mı alıyorsunuz? Eviniz öncelikle kendi ihtiyaçlarınıza denk gelmeli.

Her karar öncesi yapılacak araştırmalar var. 

Tüm ödeme planınızı buna göre yapmayın. Kiracı bulamayabilirsiniz ve krediyi ödemekte zorlanabilirsiniz.

Ev almak için ev kredisi (mortgage) kullanacak mısınız? Peşinatınız hazır mı? Aman dikkat! Ev peşinatını arkadaştan, aileden, bankadan borç olarak almayın. Hem ev kredisini hem de peşinat borcunu ödemek bütçenizi zorlar. Örnek: 750 bin TL’lik ev için, 150 bin TL (yüzde 20) peşinat verip 10 yıl vadeyle, 600 bin TL konut kredisi aldığınızı düşünelim. Aylık 9.850 TL, toplam geri ödeme ise yaklaşık 1 milyon 182 bin TL olur. Aylık kredi ödemeniz aylık gelirinizin yüzde 40’ını geçmiyorsa bu şartlarda ev satın alabilirsiniz. Birkaç farklı bankadan kredi teklifi alın. Bu tekliflerdeki faiz oranlarını ve masraf dahil olarak karşılaştırın.

Kredi notunuzu biliyor musunuz? Eğer düşükse ev kredisi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu yükseltin. Ödemelerinizi düzenli olarak yapın, bankacınıza danışın.

Almak istediğiniz evi kiraya verecek olsanız evin bedelini kaç yılda çıkartacaksınız hesaplayın. Evi alacağınız bölgenin amortisman süresiyle karşılaştırın. Türkiye genelinde evlerin kira çarpanı ortalama 20 yıl.

Eve karar verdiniz peki o evin belediyedeki projeye uygunluğunu, tapu detaylarını, evin üzerinde ipotek ya da haciz kararı olup olmadığını biliyor musunuz? Mutlaka eksper raporu çıkartın. Kredi kullanmayacaksanız bile değerleme firmalarından eksper raporu çıkarabilirsiniz.

Tadilat yaptırmak gerekebilir, tapu masrafları, yıllık deprem sigortası ve dönem içinde çıkacak beklenmedik harcamaları da göz önünde bulundurun.

Gayrimenkulün sahibine herhangi bir para transfer edeceğiniz zaman mutlaka satış protokolü yapın.