Ethereum'un ( ETH ) kurucusu Vitalik Butern, Bitcoin'in ( BTC ) güvenliğinin uzun vadeli sürdürülebilirliği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Buterin, 2 Eylül'de yayınlanan e-posta üzerinden yapılan röportajda Bloomberg köşe yazarı Noah Smith'e gelecekte Bitcoin'in güvenliği konusunda endişe duymasının iki nedenini özetledi.

Buterin, ücretlerin tek başına madencileri ağı korumak için yeterli teşvik olmayacağından endişe ediyor, bunun birkaç trilyon doları kaldırabilecek bir sistem olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. 

İşlemleri veya blokları doğrulayan madencilerin ödül olarak işlem ücretlerini almaya hak kazanabilecekleri tek zamanın Bitcoin'in tamamının çıkarıldığı zaman olduğunu akılda tutmak önemlidir. Buterin, Bitcoin ağının sistemi çalışır durumda tutmak için gerekli olan ücret geliri miktarını kazanabilmesinin çok ihtimal dışı olduğunu savunuyor.

“İlk olarak, uzun vadede, Bitcoin güvenliği tamamen ücretlerden gelecek ve Bitcoin, multi-trilyon dolarlık bir sistemi güvence altına almak için gereken ücret geliri seviyesini elde etmeyi başaramıyor. Buterin, Bitcoin ücretleri günde yaklaşık 300.000 dolar ve son beş yılda bu kadar büyümedi” dedi.

İkincisi, Buterin, İş Kanıtı (PoW) fikir birliği sürecinin, kullanıcıların veri güvenliğini tehlikeye atabilecek bir güvenlik açığına sahip olduğunu iddia ediyor. Buterin, çalışma kanıtının işlem ücretlerine harcanan her dolar için Hisse Kanıtı'ndan ( PoS ) çok daha az koruma sağladığını iddia ediyor. 

Ethereum'u kuran kişi tarafından, varsayımsal bir gelecekte yaklaşık 5 trilyon dolar değerinde Bitcoin olduğunda, sisteme başarılı bir saldırı başlatmak için gereken tek şeyin 5 milyar dolarlık Bitcoin olduğu tahmin ediliyor. 

Buterin'e göre, maksimalistlerin ve madencilerin PoS'a geçmeyi düşünmeye bile isteksiz olmaları durumu daha da tehlikeli hale getiriyor.