• BIST 103.912
 • Altın 161,198
 • Dolar 3,9233
 • Euro 4,6062

  Eski sözleri AKP'yi bağlamaz

  01.05.2008 08:20
  AKP ön savunmasını Anayasa Mahkemesi’ne verdi
  Eski sözleri AKPyi bağlamaz
  Eski sözleri AKP'yi bağlamaz Eski sözleri AKP'yi bağlamaz Eski sözleri AKP'yi bağlamaz

  AKP, Anayasa Mahkemesi"ne verdiği ön savunmada, "laiklik karşıtı eylemlerinin odağı haline geldiği" iddiasına karşı AKP"nin 7 yılda ortaya koyduğu icraatlarla "laikliğin güvencesi" olduğunu vurguluyor

  AKP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı"nın açtığı kapatma davasına ilişkin, ön savunmasını Anayasa Mahkemesi"ne verdi. Ek süre istemekten vazgeçen AKP, savunma için yarın akşama kadar süresi bulunmasına rağmen savunmasını dün akşam teslim etti.

  Ön savunmada, "laiklik karşıtı eylemlerinin odağı haline geldiği" iddiasına karşı AKP"nin 7 yılda ortaya koyduğu tavır ve icraatlarla "laikliğin güvencesi" olduğunu vurgulanıyor. İddianamedeki eksikler ve yetersizliklere dikkat çekilerek, “Bu iddianame ile AKP kapatılamaz” görüşü dile getiriliyor.


  Ek süre istemeyeceğiz

  Başbakan Erdoğan dün öğle saatlerinde, Litvanya Başbakanı Gediminas Kirkilas ile Başbakanlık Merkez Bina"da düzenlediği ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorusu üzerine ek süre istemeyeceklerini açıkladı ve “Öyle zannediyorum ki, bugün büyük bir ihtimalle ön cevabımızı verebiliriz” dedi.

  AKP kurmaylarının Başbakanlığa giderek Erdoğan"ın onayını almasının ardından saat 18.00 sıralarında ön savunma yüksek mahkemeye teslim edildi. Savunmayı Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ ve Sadullah Ergin Anayasa Mahkemesi Genel Sekreterliği"ne teslim etti. AKP"nin ön savunması basına dağıtılmadı.

  Erken bitirildi, verdik

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat, dün akşam saatlerinde basına yaptığı açıklamada, “Sürenin 2 Mayıs"ta dolacak olmasına karşılık, savunmamız daha önce bitirildiği için verdik. Bireysel savunmalardan çok hukuki savunmalardan oluştu” dedi. Ön savunmada siyasi yasak istenen 71 kişinin sabıka kayıtlarının yer almadığını anlatan Fırat “Burada bir yanlış anlaşılma var. Sabıka kayıtları başsavcılıktan istenir, orası çıkarır ve dosyaya girer” dedi.

  Deliller yetersiz, eksik

  Edinilen bilgiye, ön savunmada 71 AKP"li hakkında siyaset yasağı istendiğine dikkat çekilirken, bu kişilerin yaptığı konuşmalar ve haberlerle ilgili "eksik ve yetersiz" bilgiye yer verildiği hatırlatıldı. Ön savunmada, "iddianamede yer alan haberlerle ilgili yapılan tekzipler dikkat alınmamış, ayrıca disiplin suçu işleyen üyelerimize yönelik verilen disiplin cezaları da yer almıyor" görüşü anlatılıyor.

  Cumhurbaşkanı yargılanamaz

  AKP, Cumhurbaşkanı Gül"ün yargılanamayacağını hatırlatacak. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren"in, 1987 yılında yazar Aziz Nesin"in yaptığı suç duyurusu üzerine Yargıtay"ın "yargılama yapılamayacağı" yönündeki kararına dikkat çekiliyor ve Cumhurbaşkanı"nın Anayasa"nın 105. maddesine göre TBMM"nin izni dahilinde sadece vatana ihanetten yargılanabileceği belirtiliyor.

  Ön savunmada, iddianamenin "özensiz ve dikkatlice hazırlanmadığına" dikkat çekilecek. AKP"li hukukçular, iddianamenin 115. sayfasında 22 Temmuz seçimleri için “22 Temmuz 2008” ibaresine yer verildiğine dikkat çekerek "yeterli dikkatin gösterilmediği" vurgulanacak.

  Laiklik vazgeçilmez şart

  AKP, parti programında laiklikle ilgili bölüme atıf yaparak “Partimiz, dini insanlığın en önemli kurumlarından biri, laikliği ise demokrasinin vazgeçilmez şartı, din ve vicdan hürriyetinin teminatı olarak görür. Laikliğin, din düşmanlığı şeklinde yorumlanmasına ve örselenmesine karşıdır” deniliyor. AKP"nin kurduğu 58, 59 ve 60. hükümetler döneminde laiklik ilkesinin aykırı işlem yapılmadığına vurgu yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, ön savunmada şu vurgular yapıldı:

  *Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın iddianamede yer alan 1994 ve 1995 yıllarına ait sözleri AKP"yi bağlamaz. AKP, 14 Ağustos 2001 yılında kurulmuş bir siyasi partidir. Bu sözler 7 yıl sonra kurulan bir siyasi partinin kapatılması istemine delil olarak gösterilemez.

  *Başbakan Erdoğan, bakanlar ve parti yöneticilerinin yüksek yargı organlarının kararına yönelik açıklama yapmaları suç olarak gösterilemez. Mahkeme kararlarının eleştirilmesi yasak değildir.

  *Meclis Başkanları seçilir seçilmez partiyle bağları kesilir. Bu yüzden eski başkan Bülent Arınç"ın başkanlığı dönemine ait suçlamalar da partiye mal edilemez. TBMM eski Başkanı Arınç"a ait suçlamalar görev yaptığı dönemde yapılmış açıklama ve eylemleri kapsamaktadır. Meclis başkanlarının yargılanmalarına da TBMM İçtüzüğüne göre Meclis karar verir.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim