• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Ertürk'ten değerlendirme

  22.08.2008 13:33
  AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk Aydın’lı mühendis Coşkun Cambazoğlu’nun çiftçinin sulama için mazota bağımlılığını ortadan kaldırmak düşüncesiyle geliştirdiği elektrikle çalışan şarj edilebilir yüzey sulama makinesinin kırsal kalkınma teşviklerin
  Ertürkten değerlendirme
  Ertürk'ten değerlendirme Ertürk'ten değerlendirme Ertürk'ten değerlendirme

  AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk üniversitelerden alınacak bilimsel raporların çok önemli olduğunun altını çizerek “Devlet bu gibi yeni geliştirilen makinelere karşı şüpheci olur ve bunda da haklıdır. Her anlamda kullanışlı ve uzun ömürlü olduğunun bilimsel raporlarla sunulması gerekli. Ben bu makinenin hem çiftçinin hem de ülke ekonomisinin tasarruf etmesi açısından müthiş yararlı olacağına inanıyorum. Bütün doneleri hazırlayıp devlete sunmak lazım. Sonuçta devlet bu işi rantabl bulursa bunun için bir para verecek. Geliştirdiğiniz bir cihaz 3 ay sonra arıza yaparsa bunun bir anlamı olmaz. Her şey bilimsel olarak Ankara"ya gidilerek Bakanlıkta raporları ile beraber sunulmalı ” dedi.
  Ertürk Türk Tarımı için önemli bir gelişmenin başlangıç noktasının Aydın olmasının da sevindirici olduğunu ifade ederek “ Ben Aydın Milletvekili olarak geliştirilen şarj edilebilir sulama makinesinin Bakanlık nazarındaki tanıtım çalışmalarında bir köprü olarak elimden geleni yaparım” şeklinde konuştu.
  Aydınlı mühendis Coşkun Cambazoğlu"nun geliştirdiği şarj edilebilir yüzey sulama makinesi ile elektriğin olmadığı arazilerde 240 litrelik 700 YTL tutarındaki mazot ile yapılabilecek sulama, 40 YTL"lik elektrik enerjisi ile yapılabiliyor. Bin 500 kere şarj edilebilen makinenin her bir şarj süresi 10 saat sürüyor. Makine ile yağmurlama, damlama ve vahşi sulama yapılabiliyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim