• BIST 106.239
 • Altın 160,342
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Ertürk'ten çiftçiye müjde!

  12.12.2009 15:19
  Adalet ve Kalkınma Patisi (AK Parti) Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk, yaptığı basın açıklaması ile Ziraat Bankası’ndan kredi çeken çiftçilerin kredi ödemelerinde geçen yıl oluğu gibi bu yıl da kolaylık sağlandığını açıkladı.
  Ertürkten çiftçiye müjde!
  Ertürk'ten çiftçiye müjde! Ertürk'ten çiftçiye müjde! Ertürk'ten çiftçiye müjde!

  T.C. Ziraat Bankası yetkililerinin katılımıyla Ziraat Bankası"nın ülkemizdeki tarımsal üretime yönelik kredilendirme faaliyetleri ile ilgili 10 Aralık 2009 Perşembe günü TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda gerçekleştirilen toplantının sonuçları ile ilgili açıklama yapan Ertürk, “Bitkisel, hayvansal ve su ürünleri yetiştiriciliği yapan çiftçilerimizin üretimlerini yaparken yapacakları yatırımları ve işletme giderlerini finanse etmek en önemli sorunlarındandır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın yaptığı desteklemeler yanında Ziraat Bankası, uygun şartlarda kredilendirme yöntemiyle üretim faaliyeti yapan üreticilerimize destek vermeye çalışmaktadır. İlk olarak Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü öncelikle üreticilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızdan gelen yoğun talepler doğrultusunda vadesi 2010 yılının ilk aylarına gelen tarımsal kredilerine 2009 yılı ödemeleri gibi faizini ödemek şartıyla ana paranın yapılandırılması mümkün olabilecektir. Böylece üreticimiz 1 yıl daha kredilendirilmiş olacaktır” dedi.

  Daha önce çekilen krediye getirilen ödeme kolaylığının yanında üreticiye yönelik çeşitli kolaylıkların sağlandığını ifade eden AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk açıklamasının devamında “Bunun yanında Ziraat Bankası; Yatırım kredilerinde 5 yıla kadar, işletme kredilerinde 18 aya kadar kredilendirme. Hasat ve pazarlama kredilerinde 6 aya kadar vadelendirme. Devlet desteklemesi ödemesi karşılığı teminat kabulü ile 18 aya kadar yüzde 75"ini kredilendirme. Arazi alım kredisi: bitişik veya hisse payının diğer hissedarlar tarafından satın alınması amacıyla 5 yıla kadar vadelendirme. İşletme edindirme kredisi: Kurulu bir tesisin satınalınması için 5 yıla kadar vadelendirme. Hayvan, yem, gübre, ilaç, araç-gereç v.b. girdilerin veresiye alımına yönelik gayri nakdi krediler. (1 yıl vadeli.) Hibe desteklemelerine yönelik teminat mektupları: Proje bazlı hibe programlarından yararlanan üreticiler için. Tarımsal döviz kredisi: Döviz bazında ve 5 yıl vade ile. Çiftçi destek kredisi: 18 ay vade ile sabit faizli olarak. Nakliye aracı kredisi (Pikap, kamyonet): 48 aya kadar vadelendirilme. Başakkart: Akaryakıt ve malzeme alımlarında 6 aya kadar ve tarımsal kredilerde 18 aya kadar vadelendirme. Genel olarak; yatırım kredilerinde 5 yıla kadar ve işletme kredilerinde 18 aya kadar vadelendirme yapılabilmektedir. Ayrıca; sözleşmeli üretim kredisi, Birlik ve kooperatif kredisi adları altında kredi verilebilmektedir. Tarımsal sulamada tarla içi dağıtım için 5 yıl vade faizsiz kredilendirme. Tarımsal sulama borularının tarla başına kadar yapımında 5 yıl vadeli sabit faizli kredilendirme. Seracılık yapacaklar için yatırım için 5 yıl ve işletme giderleri için 18 aya kadar kredilendirme. Organik tarım yapanlar için kredilendirme aynı şartlarda yapılmaktadır. Sertifikalı tohum, fide, meyve fidanı üretimi ve kullanımı için 7 yıla kadar vadelendirme yapılabilmektedir. İyi tarım uygulamaları yapan çiftçilerimize 5 yıla kadar kredilendirme. Süt sığırcılığı yapacak olanlar için ve yapanlara 10 baş ve üzere olmak şartı ile 5 yıl vadeli yatırım ve 18 ay işletme kredisi kullandırılmaktadır. Damızlık düve yetiştiriciliği için 50 baş ve üzeri olmak şartı ile hayvan alımında 1 yılı ödemesiz 2 yıl vadeli yatırım kredisi verilebilmektedir. Koyun yetiştiriciliği ve en az 50 baş, Saanen, Kilis ve Ankara Keçisi yetiştiriciliğinde 25 baş olmak üzere hayvan alımı, süt sağım ünitesi, soğutma tankı, yem hazırlama giderlerinin finansmanı için 5 yıl vadeli yatırım kredisi ve 18 ay vadeli işletme kredisi kullandırılmaktadır. Besicilik için yem hazırlama, alet-ekipman alımı için 5 yıl vadeli yatırım kredisi ve 18 ay işletme kredisi. Ayrıca; Tarıma Dayalı Organize İhtisas Sanayi Bölgesinde yapılacak olan tavukçuluk ta dahil olmak üzere aynı şartlarla kredilendirmek mümkündür” ifadelerin yer verdi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim