• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Ertürk'ten açıklama

  30.07.2009 12:51
  Ak Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk Tarım Havzalarının belirlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı hakkında yazılı açıklama yaptı.
  Ertürkten açıklama
  Ertürk'ten açıklama Ertürk'ten açıklama Ertürk'ten açıklama

  AYDINPOST HABER SERVİSİ - Aydın milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri komisyonu üyesi Ahmet Ertürk"ün Aydınpost Haber Sitesi"ne gönderdiği yazılı açıklamada; “Ülkemiz tarımsal üretiminin kendi ekolojisine uygun alanlarda yoğunlaşması, buna göre desteklenmesi, örgütlenmesi, ihtisaslaşması, entegre bir şekilde yürütülmesi ve tarım envanterinin hazırlanması amacıyla ülkemiz 30 adet tarım havzasına bölünmüştür. İlimizdeki tarım arazileri de benzer özelliklerine göre 3 adet tarım havzası içerisinde değerlendirilmiştir” dedi.
  İleride çıkarılacak yönetmelik ve uygulama tebliğleriyle hayata geçiş usullerinin de belli olacağı karara göre; belirlenen tarım havzalarında belirli ürünlerin ekilişlerinin yoğunlaşması, iklim şartlarına ve yetişen ürünün kalitesine göre destekleme ve ekim politikalarının belirleneceği bu çalışma esasen geç bile kalınmış önemli bir çalışma olmuştur. Çünkü hangi ürünü nereye, ne kadar ekeceğimizi ve hangi şartlarda mamul ürün haline getirip pazara ulaştıracağımız hususunda ortak politikaları bulup uygulamaya geçmek konusunda başka ülkelerdeki tarım faaliyetlerine baktığımızda hiç zaman kaybetmeden hayata geçirmemiz gereken ve uzun zamandır savundukları önemli bir çalışma olduğunu açıkladı.
  “Tarım ve Köy İşleri Bakanlığımız ortaya çıkan bu çalışma ile ilgili kamuoyunu bundan sonra sürekli olarak bilgilendirecektir” diyen Ertürk, Üreticilerimizin hangi ürünü nerede ekebileceği ve bu ekimi ile ilgili hangi destekleri alabileceği ve kendi istediği ürünü ekmek istediğinde hangi desteklemeleri alamayacağı hususunda sürekli bilgilendirme yapılacağını duyurdu.
  Ülkemiz üretimine ve üreticilerimizin ektikleri ürünle maksimum gelir sağlamaları ve özellikle ülkemizin arz fazlası üretiminin bir planlama ile alternatif üretimleri ve arz eksiği olan ürünlere kanalize edilmesini de sağlayacak olan bu kararın son derece önemli olduğunu vurgulayan Ertürk, Aydın"da belirlenen havzaları açıkladı.
  Ertürk"e göre Aydın"daki havzalar:
  1. Kıyı Ege Havzası: Çine, Didim, Germencik, İncirliova, Karpuzlu, Koçarlı, Kuşadası, Merkez, Söke, Yenipazar.
  2. Gediz Havzası: Buharkent, Köşk, Kuyucak, Nazilli, Sultanhisar.
  3. Ege Yayla Havzası: Bozdoğan, Karacasu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim