Türkiye'nin ilk yüzer depolama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) gemisi olan Ertuğrul Gazi, 1 yılda yaklaşık 2,1 milyar metreküp gazı ulusal sisteme aktardı. Sisteme aktarılan gaz, İstanbul'un 6 aylık, Ankara'nın 1 yıllık, İzmir'in ise 3 yıllık konutlardaki doğal gaz tüketimine denk geliyor.

Dünya genelinde enerji ile ilgili tartışmalar güncelliğini koruyor. Özellikle dünyanın en büyük doğal gaz rezervine sahip ülkelerinden Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş, diğer ülkeleri en çok enerji alanında etkiliyor. Kimi ülkeler Rusya’dan doğal gaz ithal etmeyi bırakmışken kimi Avrupa ülkeleri ise önceden belirlemiş olduğu kömürden çıkış takvimini erteliyor. Türkiye ise doğal gaz arz güvenliği için ciddi yatırımları hayata geçirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı öncülüğünde, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından atılan adımlarla doğal gaz giriş kapasiteleri yükseltildi.

Doğal gaz giriş kapasitelerini artırmanın yanında depolama alanında da yatırımlar hız kesmedi. Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama ve Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama tesislerinde de kapasiteler artırıldı. Söz konusu depoların daha fazla gaz depolaması için çalışmalar da devam ediyor.