• BIST 109.605
 • Altın 156,690
 • Dolar 3,8779
 • Euro 4,5897

  Ersöz'e darbe planı getirilmiş

  04.02.2009 09:10
  Ersöz: Bana darbe planı sunuldu
  Ersöze darbe planı getirilmiş
  Ersöz'e darbe planı getirilmiş Ersöz'e darbe planı getirilmiş Ersöz'e darbe planı getirilmiş

  Ergenekon zanlısı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ifadesinde, gazeteci Nuray Başaran"ın tanıştırdığı Faruk Demir adlı kişinin kendisine verdiği darbe planını dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur"a ilettiğini söyledi

  Ergenekon soruşturması kapsamında aranırken Ankara"da bir hastanede yakalanarak tutuklanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Jandarma İstihbarat Daire Başkanı olduğu dönemde “tehlikeli olabileceğini” düşündükleri kişileri ve görüşmeleri sivil de olsa muvazzaf asker de olsa kayıt altına aldıklarını belirtti.
  Ersöz, “Ben askeriyede görev yaptığım süreçte, her türlü örgütle mücadele ettim. Bu bakımdan örgütlerin ölüm listelerine girdim. Diyarbakır"da Jandarma Bölge Komutanı olduğum sırada bana gelen istihbari bir bilgiye göre, Amerika"nın istihbarat örgütünün beni ölümle tehdit ettiğini öğrendim” dedi.

  Kızının mesajı soruldu
  Ergenekon terör örgütü içerisinde üst düzey sorumlu olarak faaliyet göstermek suçlamasıyla tutuklanan Ersöz, Ankara"da yakalandıktan sonra 5 sayfalık bir ifade verdi. Sorgu sırasında Ersöz"e kızı Fulya"nın emekli Orgeneral Şener Eruygur"a “Babamı aramayın” şeklinde çektiği mesaj soruldu. Ersöz"ün, psikolojik tedavi gören kızı Fulya"nın kendisinin emekli olmasını hazmedemediğini, üç kez intihara teşebbüs ettiğini belirterek, “Ben Şener Eruygur"la eski komutanım olması nedeniyle bayramlarda görüşüyordum. Bu nedenle bana zarar gelmesinden korkmuş olabilir ve o mesajları çekmiş olabilir” dediği öğrenildi.
  Ersöz"e, Jandarma içerisinde yapılandığı öne sürülen Cumhuriyet Çalışma Grubu (CÇG) da soruldu. Ersöz, “Jandarma Genel Komutanlığı içinde CÇG diye bir oluşum yoktur. Daire başkanlığı yaptığım dönemde böyle bir şeye tanık olmadım. General olduğum dönem boyunca da böyle bir şey duymadım, böyle bir yapılanma mevcut değildir” dedi.

  4 sayfalık darbe sunusu
  “İsmi geçenlerden Nuray Başaran"ı gazeteci olarak tanırım, birkaç kez ziyaretime gelmişti” diyen Ersöz, Başaran"ın tanıştırdığı Faruk Demir isimli kişinin kendisine 4 sayfalık bir darbe sunusu getirdiği söyledi. Sunuda kutucuklar içine yazılmış bazı kod isimlerin bulunduğunu belirten Ersöz, belgeyi komutanı Şener Eruygur"a götürdüğü, onun da “Gereğini yaparım” diye teslim aldığını söyledi. Ersöz"ün bu darbe planının Ayışığı, Sarıkız, Yakamoz ve Eldiven olup olmadığını da bilmediğini kaydetti.

  "Poyraz"ın kaydı yok"
  Ersöz, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından yazar Ergun Poyraz hakkında ise, “Poyraz"ı kendisine koruma tahsis edilmesi sürecinde tanıdım. Sonra bir iki kez kitabını getirdi, karşılaştık. Poyraz"ın jandarmanın resmi kayıtlı haber elemanı olduğunu bilmiyorum. İl alay komutanlıklarında da kaydı yoktur. Ben bu kişiye komutanlığım döneminde hiçbir ücret ödemedim” dedi.

  "Şüpheli görülenler kaydedildi"
  İstihbarat Daire Başkanlığı döneminde kendisini ziyarete gelen kişilerin bazılarının ses ve görüntülerini üstlerinin emriyle kaydettirdiğini söyleyen Levent Ersöz, herkese böyle bir muamelede bulunmadığını, zarar gelebilecek ve şüphelendikleri kişilerin kayıtlarını aldıklarını belirtti. Ersöz, şunları söyledi:
  “Beni ziyaret eden Bedrettin Dalan, Cem Uzan, Kıvanç Değirmenci ve Turgut Altınok ile görüşmemde ses kaydı yaptım. Bu kişilerden bazılarının bize iletmek istedikleri şeyler oluyordu, biz de bu maksatla dinliyorduk. Bu görüşmeler, kişileri yönlendirmek amacıyla yapılmış görüşmeler değildi.
  Beni ziyaret edenlerin bir kısmı önceden Jandarma Genel Komutanı"nı ziyaret ediyorlardı. Daha sonra onun yönlendirmesiyle bana geliyorlardı. Mehmet Emin Karamehmet isimli kişi ise işadamıdır ve genel komutan tarafından bana yönlendirilmişti. Emin Şirin isimli kişi de benden önce İstihbarat Daire Başkanlığı"na gelip gidermiş, görevli olduğum dönemde de birkaç kez bana geldi. Aramızda ülkenin içinde bulunduğu durum ile ilgili görüşmeler geçmiştir.”

  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim