• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Ermeni katliamını önledi

  26.09.2008 16:46
  The Economist: Atatürk yüzlerce Ermeni kadın ve çocuğu kurtardı
  Ermeni katliamını önledi
  Ermeni katliamını önledi Ermeni katliamını önledi Ermeni katliamını önledi

  Prestijli The Economist dergisi, Erivan"daki “Soykırım" müzesindeki belgelere dikkat çekerek “Modern Türkiye"nin babası Kemal Atatürk, birinci dünya savaşı sırasında ve sonrasında yüzlerce Ermeni kadın ve çocuğu, Osmanlı kuvvetleri tarafından toplu olarak katledilmekten kurtardı" diye yazdı.
  Prestijli İngiliz dergisi The Economist, son sayısında Türkiye ile Ermenistan"ın yakınlaşma çabalarını değerlendirdiği “Dost ve Komşu" başlıklı analizinde “İki tarihi düşman" arasındaki ilişkilerde iyileşme umudunun doğduğunu vurguladı. Analizin başında Atatürk"ün Ermenilere yönelik tutumuna dikkat çekerek şunları yazdı:
  “Modern Türkiye"nin babası Kemal Atatürk, birinci dünya savaşı sırasında ve sonrasında yüzlerce Ermeni kadın ve çocuğu, Osmanlı kuvvetleri tarafından toplu olarak katledilmekten kurtardı. Şimdiye kadar anlatılmayan ve herhalde bugünkü Türklerin birçoğu için bir sürpriz olacak bu hikaye, Erivan"daki Ermeni soykırımı müzesince toplanan ve müdürü Hayk Demoyan"ın "yakında sitemizde açıklanacak" diye söz verdiği birçok belgeden biridir."
  Dergi, bu projenin Türkiye ile Ermenistan arasında değişen ilişkilerin yeni bir örneği olduğunu belirtirken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün dünya kupası elemeleri çerçevesindeki iki ülke milli takımları arasında oynanan maçı izlemek üzere Erivan"a gittiğine dikkat çekerek Gül"ün Ermenistan"ı ziyaret eden ilk Türk devlet başkanı olduğunu vurguladı.

  SINIR AÇILMASI BEKLENTİSİ DOĞDU
  Gül"ün Erivan"a gitme kararının Türkiye"nin Ermenistan ile diplomatik ilişkileri kurabileceği ve sınırını açabileceği beklentilerine neden olduğunu kaydeden dergi, iki ülke Dışişleri Bakanları"nın New York"taki görüşmesine dikkat çekti. Analizde “Ermenistan da, Türkiye"nin sınırlarını tanımaya ve Osmanlı dönemindeki Ermenilerin kaderini araştıracak bir tarihçiler komisyonunun kurulmasına izin vermeye söz veriyorö denildi.

  BARIŞMA KAFKASLARDA GÜÇ DENGESİNİ ETKİLEYEBİLİR
  The Economist, Türkiye ile Ermenistan"ın barışması halinde bunun Kafkaslardaki güç dengesini etkileyebileceğine işaret ettiği analizinde Rusya"nın Ermenistan"ın en yakın müttefiki olduğunu, ülkedeki iki üssü ve 2 bin kadar asker bulundurduğunu anımsattı.
  Gürcistan"daki savaşın Ermenistan"ın tutumunu gözden geçirmeye zorlandığını kaydeden dergi, ülkenin ticaretinin yüzde 70"inin Gürcistan üzerinde yapıldığını ve Rusya"nın bombardımanı sırasında altüst olduğunu belirtti.
  Türkiye ile barışmanın Ermenistan için yeni bir kapı açacağı belirtilen analizde bazı uzmanlarının da bunun da Gürcistan"a daha çok baskı yapılmasına olanak sağlayacağı için Rusya"yı memnun edeceğini düşündüklerine işaret etti.

  DİASPORA MUTSUZ
  İngiliz dergisi, Ermenistan ile barışmanın Türkiye"nin bölgesel gücünü artıracağını belirtirken de şu değerlendirmeyi yaptı:
  “Amerikan Kongresince sunulan ve 1915 yılındaki Ermenilerin katliamını soykırım olarak adlandırmaya çağıran bir karar tasarısına etkisiz hale getirilmesine katkısı da olabilir. Bu da, soykırımın tanınması için kampanya yapan Ermeni diasporasını mutsuz ediyor. Bazıları da, Türkiye"yi aklanmak için tarihin yeniden yazılmasına amaçlayan bir "Türk tuzağı"ndan söz ediyor. Gerçekten, Türkiye"deki şahinler, soykırımdan söz etmekten vazgeçmesi için Ermenistan"a baskı yapıyor."
  Türkiye"deki “şahinler"in Ermenistan ile ilişkilerin iyileştirilmesinin Yukarı Karabağ sorununda ilerlemeye bağlanmasını istedikleri belirtilen analizde “Ancak en azından Sayın Gül, yolunu sürdürmeye kararlı görünüyor" denildi.

  Milliyet

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim