• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Erkeklerin asla gözardı etmemesi gereken belirtiler

  19.06.2014 10:55
  Bazı durumlarda en ufak bir problem bile ciddi bir hastalığın habercisi olabilir!
  Erkeklerin asla gözardı etmemesi gereken belirtiler
  Erkeklerin asla gözardı etmemesi gereken belirtiler Erkeklerin asla gözardı etmemesi gereken belirtiler Erkeklerin asla gözardı etmemesi gereken belirtiler

  Göğüs ağrısı

  Çoğu kişi kalp krizini göğüs ağrısı ile ilişkilendirir, ancak bu durum farklı bir sağlık sorununa neden olabilir. Kalp ile ilişkili anjina, pulmoner emboli, astım veya pnömoni gibi akciğer hastalıkları da göğüs ağrısının altında yatan sebeplerden olabilir. Bunların dışında reflü veya mide ülseri gibi gastrointestinal sağlık durumları da göğüs ağrısıyla ilişkilendirilebilmektedir. Eğer göğüs ağrınız var ise kesin bir tanı ve tedavi için doktorunuza danışmanızda fayda var.

  Kanlı İdrar

  İdrarda yeterince bol miktarda kan görülmesi, endişelenilmesi gereken bir durum olabilir. Kanlı idrar prostat kanseri ya da prostat büyümesinin ilk belirtisidir. Ayrıca mesane veya böbrek kanseri de bu duruma bağlı olabilmektedir. Böbrek hastalığı, böbrek ya da idrar yollarında iltihaplanma veya enfeksiyon gibi durumlar idrarda kan görülmesinin altında yatan sebeplerden olabilir.

  Nefes darlığı

  Nefes darlığı, erkek sağlığı söz konusu olduğunda kalp krizi ya da konjestif kalp yetmezliğinin habercisi olabilir. Ayrıca nefes darlığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kronik bronşit, amfizem, astım ya da pulmoner hipertansiyon gibi akciğer hastalıklarının altında yatan sebeplerin ilk belirtilerinden olabilir. Bunlara ek olarak nefes darlığı anemi belirtileri ile ilişkilidir.

  Saç Dökülmesi

  Saç dökülmesi, orta yaşlı erkeklerde yaygın olarak görülen bir sorundur. Ağır bir ameliyat veya hastalık sonrası iyileşme süreci ve şiddetli duygusal stres gibi durumlar erkeklerin saçlarını kaybetmesine neden olabilir. Bu durum, yaşlanmanın doğal bir parçası olsa da saç dökülmesi aynı zamanda frengi, tiroid hastalığı, lupus gibi otoimmün hastalıklar ya da mantar benzeri bulaşıcı hastalıkların işaretçisi olarak erkeklerin sağlığına etki edebilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

  Erektil disfonksiyon

  Erektil disfonksiyon vakalarının yaklaşık yüzde 70’i ciddi bir tıbbi sorunla karşı karşıya olabilir. Erektil disfonksiyon, diyabet, kalp hastalığı, ateroskleroz, böbrek hastalığı, kronik alkolizm, multipl skleroz ve damar hastalıklarına sebebiyet verebilmektedir.

  Yorgunluk

  Sürekli enerji, motivasyon, fiziksel efor veya uyku eksikliği gibi durumlar sonucunda yorgunluk hissi vücudun gösterdiği normal bir tepkidir. Ancak, yorgunluk daha ciddi fiziksel ya da psikolojik sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Kanser, konjestif kalp yetmezliği, diyabet, artrit, enfeksiyonlar, böbrek ya da karaciğer hastalıkları yorgunluk ile bağlantılı sağlık sorunlarındandır. Ayrıca yorgunluk, anemi, depresyon, uyku bozuklukları ya da tiroid bezi gibi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

  Baş dönmesi

  Baş dönmesi, gözlerinizde bir kararma, ayaklarınızda karıncalanma veya odanın etrafında dönmesi hissiyle görülebilir. Beyine yetince kan ulaşmadığı zamanlarda baş dönmesi ortaya çıkar. Bu durum, kan basıncında veya dehidrasyonda ani bir düşüşe yol açabilir. Baş dönmesi sık sık grip, alerji veya hipoglisemi gibi sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Ayrıca baş dönmesi, kalp hastalığı, inme ya da şok gibi ciddi sağlık belirtilerinin işareti de olabilmektedir.

  Aşırı susuzluk

  Her insan, kendi sağlığını korumak için bol su içmelidir. Ancak, aşırı susamak farklı bir sağlık durumu için bir ipucu olabilir. Hiperglisemi bu durumun önemli belirtilerindendir ve bu nedenle diyabet hastalığının habercisi olabilir. Aşırı susama da olası bir iç kanama, şiddetli enfeksiyon, kalp, karaciğer ya da böbreklerde oluşabilecek bir problemle ilişkili olabilir.

  Hafıza kaybı

  Hafıza kaybı anahtarları nereye koyduğunuzu unutmak gibi ufak unutkanlıktan çok daha fazlasını içermektedir. Sürekli ve sıra dışı oluşan unutkanlık, karakterize bir sağlık durumunu işaret ediyor olabilir. Düşük seviyeli bir hafıza kaybı yaşlanmanın bir parçası olarak kabul edilebilir fakat dramatik bir hafıza kaybı genellikle bir sağlık probleminin belirtilerindendir. Alzheimer hastalığı, beyin tümörleri, beyin enfeksiyonları, beyin hasarı, depresyon, ensafalit, inme ve alkolizm hafıza kaybıyla ilişkili sağlık riskleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, bazı vitamin eksiklikleri de hafıza kaybına yol açabilir.

  Görme sorunları

  Orta yaştan başlayarak, büyüdükçe görme doğal olarak bozulur. Ancak, bulanık görme, kör noktalar, tünel görme gibi sorunlar ise ciddi bir göz hastalığınız olduğuna işaret etmektedir. Katarakt, glokom, diyabetik retinopati, retina dekolmanı veya makula dejenerasyonu gibi görme kusurlarıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu sağlık sorunları migren, inme ya da beyin tümörü gibi sağlık sorunlarıyla da ilişkili olabilmektedir. Düzenli olarak gözlerinize check-up yaptırmak bu koşulları önlemek için önemli bir adımdır.

   

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim