Yapılan bir sağlık araştırmasında, erkeklerin en çok kanlarındaki şeker oranını, kadınların ise demir oranını merak ettikleri ortaya çıktı.

Siemens Healthineers Türkiye, ülkedeki sağlık farkındalığını ölçen ve kamuoyunun sağlık gündemine ışık tutan ‘Sağlık Okuryazarlığı Araştırma Raporu’nu yayınladı.

Bireylerin sağlık algısı, alışkanlıkları ve farkındalıklarını ortaya koyan rapora göre, Türkiye’de kendini sağlıklı görenlerin oranı yüzde 71.

İLK TERCİH DEVLET HASTANESİ

Araştırma bireylerin öncelikli tercihinin yüzde 61’lik oranla devlet hastanesi olduğunu  ortaya koydu. Bunu yüzde 22 ile özel hastaneler izledi. Tercih dağılımında üniversite hastanelerinin yüzde 8, sağlık ocaklarının ise yüzde 9’luk paylara sahip oldukları görüldü.

ÇOĞUNLUK KRONİK HASTALIĞINI BİLMİYOR

Kan testi parametrelerinin de ölçümlendiği araştırma kapsamında katılımcılara, “Yarın kan testi yaptırmak isterseniz, öncelikle hangi değerlerinizi öğrenmek istersiniz?” sorusu soruldu. Erkeklerde ilk sırayı yüzde 48 ile şeker alırken, kadınların yüzde 28’i ‘demir’ dedi.

Araştırmaya göre kronik hastalığının farkında olmayanların oranı yüzde 83.  Türkiye’de online olarak sağlık bilgisi araştırma düzeyi yüzde 51 ile OECD ortalamasının altında.

Bakan Soylu: Kur’an-ı Kerim’e saygısızlık yapan 2 kişi gözaltına alındı Bakan Soylu: Kur’an-ı Kerim’e saygısızlık yapan 2 kişi gözaltına alındı