Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Vefa Öztürk varyant ile ilgili bilinmeyenleri anlattı. Eris varyantının diğer varyantlardan en büyük farkı daha hızlı bir şekilde yayılması. Bunun yanında kronik bir rahatsızlığı olan kişilerde de biraz ağır geçiyor. Tüm fark bu.

Covid-19 salgınının yaraları henüz yeni yeni sarılırken daha farklı bir varyant karşımıza çıktı. Eris varyantı olarak görülen bu varyantın daha hızlı bir şekilde yayıldığı görülüyor. Üstelik diğer tüm varyantlara göre Eris varyantı daha baskın durumda.

Eris varyantı da tıpkı covid-19 vvaryantı gibi etkilere sahip. Dünya üzerinde risk taşıyan bu grubun daha dikkatli olması gerekiyor. Akciğere indiğinde öksürük şiddeti de artıyor. Bunun yanında olan bir hastalığın da şiddeti artıyor. Tüm bu belirtiler ile birlikte hastalarda şu tür belirtiler de görülebiliyor.

·        Nefes darlığı

·        Öksürük

Son dakika haber! Bakan Yerlikaya duyurdu: 81 ilde eş zamanlı operasyon... 1034 firari yakalandı Son dakika haber! Bakan Yerlikaya duyurdu: 81 ilde eş zamanlı operasyon... 1034 firari yakalandı

·        Göğüs ağrısı

·        Ateş

·        Zatürre

·        Bronşit

·        Akciğer enfeksiyonu

Eris varyantı kimi zaman akciğer enfeksiyonuna da neden olabilmektedir. Covid-19 a göre daha az ihtimalle akciğer enfeksiyonu yapsa dahi yine de hastalarda bu tür bir enfeksiyon riski de bulunuyor.

Eris varyantından da bazı şeyleri yaparak korunmak mümkün. Bunlar:

·        Maske ile dolaşmak

·        İnsanlar ile yakın ilişki kurmamak

·        Kapalı alanlarda uzun süre kalmamak

·        Elleri sık sık yıkamak

·        Sık sık kolonya kullanmak

·        Grip aşısı olmak

·        Kapalı alanlarda uzun süre kalmamak