Güney Kore kökenli pop akımı; K-Pop’a kapılan gençler k-pop yıldızlarına benzemek için estetik merkezlerinin yolunu tutuyor. Op. Dr. Güray Yeşiladalı, henüz 14-15 yaşındaki bireylerden, k-popun yarattığı yeni güzellik algısıyla estetik operasyon talebi geldiğini açıkladı.

“K-Pop akımından etkilenip estetik merkezlerine başvuran genç insan sayısı arttı. Böyle bir trendin başladığını söyleyebiliriz” diyen Vanity Estetik Hastanesi Kurucu Ortağı Op. Dr. Güray Yeşiladalı 14-15 yaşındaki ergen bireylerin henüz vücut gelişimlerini tamamlamadan estetik talebinde bulunduklarını ve ailelerin de bu talepler karşısında çaresiz kaldığını ifade ediyor.

Yeşiladalı, “Zaman zaman aileler, gençlerin istekleri karşısında çaresiz kalıyorlar o nedenle ailelerle de görüşmek durumunda kalıyoruz. Ben bu yaştaki bireylere estetik yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Hem fiziksel hem de ruhsal gelişimini tamamlamamış bireyin vücudunda kalıcı işlemler yapmak medikal olarak da etik olarak da uygun değil” diyor.

Ulaşılmayacak hedefler

Sosyal medyanın, görselliğin ön planda olduğu bir mecra olmasından dolayı özellikle bu yaş grubundan insanlarda gerçek dışı beklentiler oluştuğunu ve kişilerin ulaşılamayacak hedefler koyduklarını söyleyen Yeşiladalı, şu uyarıları sıraladı:

Zararlı filtreler

“Çeşitli uygulamalar vasıtasıyla yapılan ve gerçekçi olmayan yüz filtreleri insanların estetik arayışını artırdı. Bu konuda çok dikkatli olunması gerekiyor. Bu filtreler gerçek değil ve görüntünüzü değiştiriyor. Filtrelerdeki gibi görünme arayışı kişiyi sağlıksız durumlara sokabilir. Gerçekçi beklentiler konulmalı. Bu beklentiler gerçek dışıysa çok genç yaşta hayal kırıklıkları ve geri dönüşü olmayan sağlık sorunları yaşanabilir.

Ergenlerde depresyon

Ailelerin bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Ergen bireyler yalnız bırakılmamalı, böyle durumlarda aileler ve çocuklar arasında bir uzaklık yaşanıyor, buna müsaade edilmemeli, aileler çocuklarına onları desteklediklerini ve yanlarında olduklarını hissettirmeli. Ama yine de iletişim kurulamazsa psikologların veya psikiyatristlerin yardımıyla yol almak çok önemli.”