• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Ergenekon için ilginç yanıt

  25.07.2008 11:59
  Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Ergenekon operasyonu hakkında 'belki bir gün konuşurum' dedi.
  Ergenekon için ilginç yanıt
  Ergenekon için ilginç yanıt Ergenekon için ilginç yanıt Ergenekon için ilginç yanıt

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay'ın 18 Temmuz akşamı yayınladığı bildiride, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yapılan saldırılara karşı milletin yasal ve demokratik tepki göstermesi talebine açıklık getirirken, "Yasal olmayan hiçbir beklentimiz olamaz. Demokratik olmayan hiçbir tepki doğru olmaz" dedi.

  Türk Deniz Kuvvetleri için Gölcük Tersanasi'nde yaptırılan denizaltı ve gemilerin denize indirilmesi nedeniyle düzenlenen törene katılmak amacıyla bu sabah İstanbul Kalamış Limanı'ndan `Oruç Reis' firkateyni ile gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kuzey Irak'ta PKK'lılara yönelik operasyonlara ilgili olarak, "Bir kişi bile tespit edilse, takip edilir ve vurulur" dedi. Orgeneral Büyükanıt günemdeki operasyonla ilgili olarak sorulan bir soruya ise, "Diyorlar ki, `Niye konuşmuyor?' Lütfen hukuki bir açıdan da düşünün" diye konuştu.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, bu sabah saat 08.00'de, İstanbul'da Kalamış açıklarına demirleyen `Oruç Reis' firkateynine denizci üniformasıyla geldi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ve Donanma Komutanı Oramiral Uğur Yiğit tarafından karşılanan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, buradan Gölcük'e giderken, Donanma Komutanlığı'na bağlı denizaltı, hücumbotlar, helikopterler, ikmal gemisi ve SAT timlerin Marmara Denizi'nde gerçekleştirdiği eğitim çalışmalarını izledi. Orgeneral Büyükanıt, bir ara gazetecilerle sohbet etti.

  "1 KİŞİYE BİLE OPERASYON YAPILIR"

  Gazetecilerin son operasyonlarla ilgili soru yöneltmesi üzerine "Benim aklıma operasyon deyince PKK terör örgütüne yönelik operasyonlar geliyor" diyen Orgeneral Büyükanıt, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bakın geçen gece yapıldı, dün akşam saatlerinde 3 noktaya çok başarılı hava operasyonu oldu. PKK terör örgütünün dağılma noktasına geldiğini söylemek çok iddialı, fakat çok büyük darbe aldığını söyleyebilirim. Artık Kuzey Irak onlar için güvenli bölge olmaktan çıktı. İki-üç kişi olsa vuruyoruz. İki-üç kişiye operasyon yapılır mı, yapılır. Bir kişi bile olsa takip edilir vurulur."

  "YASAL OLMAYAN BEKLENTİMİZ YOK"

  Orgeneral Büyükanıt bir gazetecinin `En son operasyonla ilgili ne zaman konuşacaksınız?' sorusu üzerine, "Bilemiyorum. Şimdi bakın, sürekli arıyorlar. Bakın diyorlar ki `Niye konuşmuyor, niye konuşmuyor' lütfen hukuki açıdan da bir düşünün" diye konuştu.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin, Genelkurmay'ın 18 Temmuz akşamı yayınladığı bildirinin 6'ncı maddesindeki `Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hukuk dışı saldırılara karşı Türk milletinin yasal ve demokratik tepki göstermesinin beklenilmesi' ifadesini hatırlatması üzerine de şunları söyledi:

  "Yasal olmayan hiçbir beklentimiz olamaz. Demokratik olmayan hiçbir tepki doğru olmaz. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük gücü nedir? Mehmet Ali Bey yazdı, lütfen onun yazısını hatırlayın. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük gücü millettir. Millet bize çok büyük güven duyuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bizim de ona layık olup, hata yapmamamız lazım. Eh ben bir rahatsızlık duyuyorsam. O güç kaynağım olan millete söylüyorum. Bu eline silah alsın, dışarı çıksın anlamına mı geliyor? Demokratik ve yasal tepki demek, büyük batı toplumlarında olan şeyleri içeriyor. Şiddet içermeyen, yasaların dışına çıkmayan tepkiler olabilir. Mesela milletimiz, duygularıyla da ifade ederek destek verebilir. Binlerce mail alıyorum. Ne diyorlar? Sizi destekliyoruz diyorlar. Silahlı Kuvvetler'e yapılan yıpratma kampanyalarını kınıyoruz diyorlar. Yasal yollar olmak kaydıyla karanlık yollara sapmadan, bizim beklentimiz de budur."

  Orgeneral Büyükanıt sivil toplum kuruluşlarını da katsedip etmedikleri sorusuna ise, "Yok, ben millet diyorum. milleti kastediyorum. Yasal ve demokratik yollardan olumlu tepki. Yasal ve demokratik tepkinin nedeni odur. Kafanızda eğer Silahlı Kuvvetler'e güven duygusu var ise bu nedir? Olumlu tepkidir" diye konuştu.

  Diğer Haberler
 • Yazıcıoğlu hakkında yeni iddia 21 Mayıs 2009 Perşembe 07:18
 • Çankaya Köşkünden açıklama 18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:38
 • Değişiklik yetkisi sınırlı11 Mayıs 2009 Pazartesi 06:13
 • Özkök’ün tedirgin saatleri 10 Mayıs 2009 Pazar 12:11
 • Selçuktan ilginç iddia10 Mayıs 2009 Pazar 08:27
 • Erken uyarı MİTçiden 09 Mayıs 2009 Cumartesi 08:20
 • 27 Nisan’ın arkasında durdu08 Mayıs 2009 Cuma 07:19
 • Tanımadıklarıyla görüşmüş! 07 Mayıs 2009 Perşembe 12:24
 • İlginç plan07 Mayıs 2009 Perşembe 08:11
 • Kızlar ayrı okulda okutulsun07 Mayıs 2009 Perşembe 07:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim