• BIST 109.050
 • Altın 153,015
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Erdoğan'dan türban mesajı

  06.10.2010 03:32
  Erdoğan: "Aradığı özgürlük zeminini bulamayarak yurt dışına gidenler geri gelecek."
  Erdoğandan türban mesajı
  Erdoğan'dan türban mesajı Erdoğan'dan türban mesajı Erdoğan'dan türban mesajı

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Şunu çok açık söylüyorum, bizim aktif dış politikamızı, çok yönlü, çok boyutlu dış politikamızı anlamakta zorlananlar, esasen bizim tarihimizi, bizim kültürümüzü, bizim medeniyet kodlarımızı görmeyenler, anlamayanlardır'' dedi.

  Erdoğan, İstanbul Şehir Üniversitesinin ilk akademik yıl açılışında yaptığı konuşmada, 8 yılda 78 yeni üniversitenin kuruluşunu gerçekleştirdiklerini, bu 78 üniversite içinde bazılarının, birkaç yıl içinde birkaç on yıllık mesafe katettiğini, hem Türkiye ölçeğinde hem de küresel ölçekte isimlerini duyurduklarını söyledi.

  Bu atılımın katlanarak artacağına inandığını ifade eden Erdoğan, ''Her yıl daha çok üniversitemizin öne çıkacağına, her yıl daha çok üniversitemizin dünyaya adını duyuracağına inanıyorum, zira artık bilimde bir rekabet dönemine Türkiye de girmiş bulunmaktadır. Bu bizim en büyük kazanımımızdır. Her geçen yıl, tersine beyin göçü de hız kazanacaktır. Üniversitemizi dolaşırken Genel Sekreterimiz de ifade etti, 'Artık beyin göçü başladı, bizim üniversitemizde beyin göçünün temsilcileri var' dediler. Türkiye'de aradığı imkanları bulamayarak, aradığı özgürlük zeminini bulamayarak yurt dışına gitmiş birçok vatandaşımızın, değişen Türkiye'yi görerek, hissederek geri döneceğine inanıyorum'' diye konuştu.

  ''Sadece tersine beyin göçü ile değil, bölgenin bir bilim merkezi, eğitim merkezi, bölgenin bir çekim merkezi olma potansiyeline de ziyadesiyle sahibiz'' diyen Erdoğan, özellikle Dragos'taki kampüsle İstanbul Şehir Üniversitesi'nin çok ciddi bir çekim alanı oluşturacağına inandığını belirtti.

  Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

  ''Şunu çok açık söylüyorum, bizim aktif dış politikamızı, çok yönlü, çok boyutlu dış politikamızı anlamakta zorlananlar, esasen bizim tarihimizi, bizim kültürümüzü, bizim medeniyet kodlarımızı görmeyenler, anlamayanlardır. Halkının çoğunluğu Müslüman olan Türkiye, demokratik, laik, sosyal hukuk sistemiyle çok farklı bir konumdadır. Balkanlara, Kafkasya'ya, Ortadoğu'ya komşu olan Türkiye, aynı zamanda da Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerini yürüten, dünyanın dört bir yanıyla yoğun ilişkilere sahip bir ülkedir.

  Yönünü yalnızca batıya dönen ve doğuyu, kuzeyi, güneyi ihmal eden bir Türkiye aslında kendisini inkar eden bir Türkiye'dir. Böyle bir Türkiye ile biz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkamayız ve hiçbir anlamda da cazibe merkezi olamayız. Böyle bir Türkiye, ekonomide, ticarette, dış ve iç politikada olduğu kadar, bilim ve sanatta da büyüme ve ilerleme şansını yakalayamaz. Birlikte yaşamayı, birbirine saygı temelinde yaşamayı, özgür düşünme ortamını ne ölçüde tesis ederseniz o ölçüde bölgede varlık gösterir, o ölçüde güç kazanırsınız.''

  -''TÜRKİYE UZUN YILLAR BOYUNCA ENERJİSİNİ GEREKSİZ MÜNAKAŞALARLA HEBA ETTİ''-

  ''Türkiye uzun yıllar boyunca enerjisini gereksiz münakaşalarla, sanal gündemlerle heba etti. Yıllarca uluslararası sermaye, uluslararası yatırımlar renklere ayrıldı. Zihinlerdeki kalıplar, ideolojik yaklaşımlar Türkiye'yi uluslararası yatırımların bir cazibe merkezi olmaktan alıkoydu'' diyen Erdoğan, şunları söyledi:

  ''Hükümet olarak geldik, bu ayrımı kaldırdık, hatta yerli yabancı ayrımına son verdik ve uluslararası yatırım noktasında her yıl rekor seviyelere ulaştık. Benzer şekilde, üniversitelerimiz gereksiz tartışmaların odağında yer aldı. Özgür düşüncenin merkezi olması gereken üniversiteler, ne yazık ki yıllarca yasaklarla anıldı. Bugün üniversitelerimizi bu ideolojik baskılardan, bu gereksiz tartışmalardan uzak tutmanın, onlara en ideal anlamda özgürlük zeminini tesis etmenin mücadelesi içindeyiz. Sabırlıyız ve bunu da başaracağız.''

  Erdoğan, ''8 yıl gibi kısa bir sürede Türkiye, dış politikasıyla, ekonomisiyle nasıl bir cazibe merkezi, bir ağırlık merkezi konumuna yükseldiyse üniversitelerin çabalarıyla da bilim için, bilim adamları için, eğitim ve öğretim için bir cazibe merkezine dönüşeceğine inandığını'' söyledi.

  Geçen hafta Türkiye'nin ilk ve tek denizcilik ihtisas üniversitesi olan Piri Reis Üniversitesinin açılışına katıldığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''Diploma sahibi olmak, bugünün dünyasında tek başına bir anlam ifade etmiyor. 5 yıl üniversitede okuyup, ne yazık ki kampüs içindeki kütüphanenin yerini bilmeyen öğrenciler var. Böyle bir noktadayız. Fakülte binasının hemen yanı başındaki müzeye, tarihi esere uğramayanlar olabiliyor. Bütün bunları aşan bir rekabetin içine artık girmiş bulunuyoruz. Türkiye'nin bundan sonraki dönemi çok daha farklı olacaktır. Dünyanın gündemiyle ilgilenmeden mezun olan öğrencilerin mezun olduğu üniversiteler olmayacak bundan sonra. İnanıyorum ki, çok daha farklı rekabet içinde olan bir gençlik yetişiyor. Umutsuz değiliz, bu gençliği görüyoruz inşallah başaracağız. Bizim neslimize nazaran kıyas dahi kabul etmeyecek, bugünkü nesil imkanlara sahip. Zira biz okulumuza, fakültemize gidemiyorduk; 'acaba yine bugün üniversitede, fakültede nelerle karşı karşıya olacağız.' Bunlarla iç içe yetiştik. Dolayısıyla bilgiyi bu noktada yakın takip içinde yakalayamadık, hep uzaktan takip ettik. Fakat şu anda o dönemin en değerli hocaları, baskılar nedeniyle üniversiteyi, hatta ülkeyi terk etmek zorunda kalıyorlardı. Bugün ise çok geniş bir özgürlük zeminine, çok değerli bilim adamlarına sahibiz, hatta yurt dışından hocalar gelip üniversitelerimizde ders verebiliyor, yurt dışından önemli isimler gelip konferans verebiliyor.''

  Erdoğan, bu gücüyle, bu imkanlarıyla İstanbul Şehir Üniversitesinin dünya genelinde çok büyük başarılara imza atacağına inandığını da sözlerine ekledi.

  A.A.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim