Bilal Erdoğan bir alana daha el attı Bilal Erdoğan bir alana daha el attı
Türkiye’nin, 6 Şubat sabahına son bir asrının en büyük felaketiyle uyandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok daha geniş bir etki alanı yanında, 11 ilimizin 62 ilçesinde ağır yıkıma ve can kaybına yol açan depremlerin büyüklükleri 7,7 ve 7,6 olarak ölçüldü.

Yeryüzüne 7 kilometre gibi oldukça yakın bir mesafede ve yoğun yerleşim alanlarının altında gerçekleşen bu depremlerin şiddeti, benzer büyüklükteki örnekleriyle kıyas edilemeyecek kadar güçlüydü. İlk depremleri takip eden ve sayısı 16 bin 300’e yaklaşan artçı sarsıntılardan 45’i 5 ila 6 büyüklüğü, 532’si 4 ila 5 büyüklüğü arasındaydı. Bir başka ifadeyle felaket bölgesi neredeyse 600’e yakın, müstakil deprem büyüklüğünde artçıyla sarsılmayı sürdürdü” açıklamasında bulundu.

“YIKIMIN VE KIŞIN ZORLUKLARINI AŞARAK DEPREM BÖLGESİNE KOŞTUK”

Depreme, ağır kış şartlarının yaşandığı günlerde yakalanıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buna rağmen, devlet ve millet olarak felaket haberini alır almaz, yıkımın ve kışın zorluklarını aşarak deprem bölgesine koştuk. Bakanlarımız, felaketten birkaç saat sonra depremin vurduğu şehirlerimize ulaşarak çalışmaları koordine etmeye başladı. Bölgedeki idari kapasiteyi, diğer şehirlerden mülki idare amirlerimizle, sahada görev yapan birimlerin personelleriyle destekledik” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ölenleri geri getirmek elbette elimizde değil. Ama geride kalan vatandaşlarımızı hayata bağlamak için yapılabilecek her şeyi yapmanın gayreti içindeyiz. Öncelikle, depremden en çok etkilenen 11 ilimizdeki evleri yıkılan, kullanılamaz hâle gelen veya artçı sarsıntılar sebebiyle evlerine giremeyen 14 milyon insanımızın gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı ve etkin bir organizasyon kurduk. Sağ olsun milletimiz, asrın felaketi karşısında asrın dayanışmasını gösterdi. Ülkemizin dört bir yanından ve yurt dışından gelen yüz binlerce ton malzemeyle deprem bölgesini yaşanılabilir hâle getirdik.”

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

MİLLET İTTİFAKI'NA TEPKİ

- (Millet İttifakı'na) Bakalım ilerleyen günlerde daha neler görecek, neler duyacak, ne tür kepazeliklere şahit olacağız.

- (Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı) Erken açıklansa pek bir yıpranacak, örselenecek; sona saklanması sayesinde tüm bunlardan kurtulacak isim çıktı.

- Sonunda 'Bay bay Kemal' birilerini öne sürmek, birilerinin arkasına saklanmak yerine karşımıza çıkacak, bizimle er meydanında yarışacak cesareti gösterdi.

- (Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı yardımcılıkları) Bu asil millet bunları yutmaz, cevabını da 14 Mayıs'ta size verir.

- (Kılıçdaroğlu'na) EYT'yi de çıkardık. Her ne kadar siyaseten emeklilikte bu kanuna gerek yok ise de bu durum kendisine örnek ve teşvik olur diye umuyorum.