• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Erdoğan'dan ilk açıklama

  07.11.2008 22:27
  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Dengir Mir Mehmet Fırat'ın istifasını yorumladı
  Erdoğandan ilk açıklama
  Erdoğan'dan ilk açıklama Erdoğan'dan ilk açıklama Erdoğan'dan ilk açıklama

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dengir Mir Mehmet Fırat'ın AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifasına ilişkin, ''Bu bir görev değişimidir. İstifasına sağlık nedenlerini ileri sürmesi, bizim açımızdan da bunun kabulünü gerektirdi'' dedi.
  AK Parti Genel Merkezi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, 6 yıldır Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) yoğun bir çalışma temposu içinde Genel Başkan Yardımcılığı ve diğer görevlerini sürdüren Fırat'ın 3 gün önce sağlık nedenlerini öne sürerek görevini milletvekili olarak sürdürmek istediğini dile getirdiğini söyledi.

  Sağlığın her şeyden önce olduğunu düşünerek bu talebi yerinde gördüklerini ve anlayışla karşıladıklarını kaydeden Erdoğan, ''Bu bir görev değişimidir. İstifasına sağlık nedenlerini ileri sürmesi, bizim açımızdan da bunun kabulünü gerektirdi. Bunun dışında herhangi bir şey söz konusu değildir. Bundan sonraki süreçte de yine partimizde milletvekili olarak tecrübelerinden, düşüncelerinden her zaman istifade ederek, yolumuza devam edeceğiz'' diye konuştu.

  ''Fırat'ın partinin Güneydoğu politikasıyla ters düştüğü yorumları yapılıyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Erdoğan, ''Şu ana kadar her konuyu müzakere ediyoruz. Bizim parti olarak diğer partilerden farkımız budur. Bizim dışımızda haftada bir toplanan Merkez Yürütme Kurulu hiçbir siyasi partide yoktur. Biz her hafta Türkiye'deki her konuyu analiz ediyoruz, konuşuyoruz. Müzakere bittikten sonra da vardığımız bir karar var, bu kararı da hep birlikte savunuruz, ama farklı düşünce olmaz diye bir şey yok. Müzakerelere dikkat ediyoruz. Bu şekilde de bu yol siyasette zenginleşerek devam ediyor'' yanıtını verdi.

  ''İSTİFANIN KILIÇDAROĞLU İLE ALAKASI YOK"

  Erdoğan bir soru üzerine, Fırat'ın istifasının CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile yaşadığı tartışmayla ''yakından, uzaktan'' alakası bulunmadığını söyledi.

  Erdoğan, ''Mesai arkadaşıma inanıyorum, güveniyorum. Ve hiçbir zaman da Kılıçdaroğlu gibi nerede ne yapacağı... Kılıçdaroğlu, önce kendisi çocuklarıyla ilgili sigorta konularını halletsin. Onları çözsün'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, Deniz Feneri Davası ile ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Almanya'dan beklenen dava dosyasını istediğinin hatırlatılması üzerine de Deniz Feneri Davası'yla AK Parti'nin yakından uzaktan hiçbir alakası olmadığını, hiçbir siyasi partinin de para hareketlerini AK Parti kadar şeffaf internet sitesinde yayınlamadığını kaydetti.

  AK Parti'ye giren ve çıkan paranın belli olduğunu belirten Erdoğan, bu tür iddiaların ''AK Parti'ye çamur atma gayreti içinde olanların çabaları, samimiyetsiz davranışları'' olduğunu söyledi.

  Erdoğan, ''Partimin AK yapısına kimse asla kara çalamayacaktır'' diye konuştu.

  ''PATENTİ BAŞKALARINA AİT''

  ''Güneydoğu ziyareti sırasında yaptığı açıklamanın 'Ya sev ya terk et' şeklinde değerlendirildiğinin'' sorulması üzerine de Erdoğan, kendi ağzından ''ya sev ya terk et'' ifadesinin duyulmadığını, ne Van'da, ne Hakkari'de, ne de başka bir yerde böyle bir ifadeyi kullandığını söyledi.

  ''Ya sev ya terk et sözünün patenti başkalarına aittir'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Ben o ifadeye karşıyım. Benim söylediğim şudur bu ülkede Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle hepimiz kimliğiyle onur duyarız. Kimse etnik unsur olarak bir başka etnik unsura üstünlük sağlama gayreti içine girmemelidir. Bizim her zaman söylediğimiz üst kimlik noktasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı vardır. Burada birleşmeliyiz, burada bütünleşmeliyiz dedim. Bizim bir ifademiz var Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Buna karşı olan var mı? Bunu sordum. Hakkari'deki kapalı spor salonunda vatandaşlarımız hepsi bunu alkışlarken dedim ki buna karşı olanlar varsa onlar sevdikleri yere gitsinler. Benim ülkemde tek millet anlayışına karşı olan varsa, tek bayrak anlayışına, tek vatan anlayışına, tek devlet anlayışına karşı olan varsa demek ki karşı olanlar ülkemde ayrımcılık istiyor. Kendileri için başka bayrak arayışı içerisine giriyorlar. Ben bunları kastederek, bu terör örgütüdür. Terör örgütünün bu düşüncelerini paylaşanlar varsa yandaşlarıdır. Söylediğim budur.''
  VATAN

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim