AK Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek ziyareti öncesi yaptığı açıklamalarda, Avrupa'da yaşanan enerji krizine ilişkin konuştu. "Avrupa ektiğini biçiyor" ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti: "Avrupa, bu kışı ciddi sıkıntılarla geçirecek, bizim şu anda doğalgaz noktasında herhangi bir sıkıntımız yok"

Avrupa'da yaşanan enerji krizine ilişkin konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Avrupa ektiğini biçiyor. Avrupa, bu kışı ciddi sıkıntılarla geçirecek, bizim şu anda doğalgaz noktasında herhangi bir sıkıntımız yok" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Ekonomi Başkanı Bilge Yılmaz: (Bakanlık dağılımı) İki büyük ortak olarak CHP’yle anlaşacağımıza inanıyorum İYİ Parti Ekonomi Başkanı Bilge Yılmaz: (Bakanlık dağılımı) İki büyük ortak olarak CHP’yle anlaşacağımıza inanıyorum

Erdoğan, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan ziyaretleri öncesi basın toplantısında konuştu. Bölgesel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Bosna Hersek ziyaretinin ana gündeminin 'ülkede devam eden siyasi krize çözüm' çabaları olacağını söyledi.

Burada yaptığı açıklamalarda, Yunanistan ile son dönemde artan gerginliğe ilişkin konuşan Erdoğan, "Yunanistan kendine çeki düzen verme durumuna geçti" dedi. Rusya’dan doğalgaz arzının azalmasıyla Avrupa'da yaşanan enerji krizine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Erdoğan, "Avrupa ektiğini biçiyor" yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Ülkemizin dengeli tutumunun bu coğrafyadaki tüm halklar tarafından takdirle karşılandığına şahit oluyoruz. Ziyaretimin ana gündemini Bosna Hersek'te 1 yılı aşkın süren siyasi krize çözüm çabaları oluşturacaktır. Bosna Hersek'in toprak bütünlüğüne olan desteğimizi vurgulayacağım. Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ikili ilişkilerimizi gözden geçireceğiz. Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in kabrini ziyaret edeceğiz. İkinci durağımız olan Belgrad'a geçeceğiz. Sırbistan'la karşılıklı olarak mevcut işbirliğimizi her alanda geliştirme iradesine sahibiz. İkili ilişkilerimizi Sayın Vucic ile tüm boyutlarıyla ele alacağız. Ardından Zagreb'e geçeceğiz. Hırvat muhataplarımızla Bosna Hersek başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulunacağım.

Balkanların istikrarını destekleyen politika izliyoruz. Hırvatistan son yıllarda firmalarımızın ilgisinin arttığı ülkeler arasında yer alıyor. Ziyaretim vesilesiyle cami ve İslam kültür merkezinin açılışını da yapacağız. Balkan turunun hayırlı olmasını Rabbim'den niyaz ediyorum.

Avrupa ektiğini biçiyor. Avrupa bu kışı ciddi sıkıntıyla geçirecek. Bizim böyle bir sıkıntımız yok."