• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Erdoğan'a 'yalan makinesi' demek serbest

  25.06.2014 11:40
  Bu sözleri mahkeme “5 bin liralık” suç saydı Yargıtay ise “Sert eleştiridir” diyerek bozdu...
  Erdoğan'a 'yalan makinesi' demek serbest
  Erdoğan'a 'yalan makinesi' demek serbest Erdoğan'a 'yalan makinesi' demek serbest Erdoğan'a 'yalan makinesi' demek serbest


  Bu sözleri mahkeme “5 bin liralık” suç saydı Yargıtay ise “Sert eleştiridir” diyerek bozdu...
   
  CHP Genel Başkanı Ke­mal Kı­lıç­da­roğ­lu, 28 Ocak 2012’de TBMM’­de­ki grup top­lan­tı­sın­da Baş­ba­kan Er­do­ğa­n’­a, “Tam bir yü­rü­yen ya­lan ma­ki­ne­si… Ne diyeyim, cahil adam. Recep Tayyip Erdoğan’ı ya­lan ma­ki­ne­si­ne bağ­la­sın­lar sa­mi­mi söy­lü­yo­rum 24 sa­at öter…” di­ye ses­len­di.
  Baş­ba­ka­n’­ın avu­kat­la­rı bu söz­le­ri “ki­şi­lik hak­la­rı­na ağır ha­ka­ret” ol­du­ğu ge­rek­çe­siy­le mah­ke­me­ye ta­şı­dı. Da­va­nın gö­rül­dü­ğü An­ka­ra 1. As­li­ye Hu­kuk Mah­ke­me­si, yar­gı­la­ma so­nun­da 10 bin li­ra ma­ne­vi taz­mi­nat is­te­yen Er­do­ğa­n’­ı hak­lı bu­la­rak, Kı­lıç­da­roğ­lu­’nu 5 bin TL kıs­men taz­mi­nat öde­me­ye mah­kum et­ti.
  Onu bir de “yalan makinesi”ne bağlasalar 
   
  Eleş­ti­ri normal
   
  Kı­lıç­da­roğ­lu­’nun avu­ka­tı Al­per Yıl­maz, mah­ke­me­nin ka­ra­rı­nı tem­yiz et­ti. Tem­yiz in­ce­le­me­si­ne ba­kan Yar­gı­tay 4. Hu­kuk Da­ire­si de oy bir­li­ği ile ka­ra­rı Kı­lıç­da­roğ­lu le­hi­ne boz­du. Da­ire­nin ka­ra­rı­nın ge­rek­çe­sin­de, her iki ta­ra­fın da si­ya­si ki­şi­lik­ler ol­du­ğu be­lir­ti­le­rek şöy­le de­nil­di: “A­çık­la­ma­la­rın top­lu­mu il­gi­len­di­ren ko­nu­la­ra iliş­kin bu­lun­ma­sı ne­de­ni ile da­va­cı­nın hak­kın­da ya­pı­lan bu sert eleş­ti­ri­le­re kat­lan­ma­sı ge­rek­ti­ği, ko­nuş­ma­nın tü­mü­nün eleş­ti­ri sı­nır­la­rı için­de kal­dı­ğı ve da­va­cı­nın ki­şi­lik hak­la­rı­na sal­dı­rı teş­kil et­me­di­ği an­la­şıl­mak­ta­dır.”
  Ye­rel mah­ke­me­nin da­va­cı­nın taz­mi­nat ta­le­bi­ni tüm­den red­det­me­si ge­re­kir­ken ye­rin­de ol­ma­yan ge­rek­çe­ler­le ya­zı­lı bi­çim­de ka­rar ver­me­si­nin usul ve ya­sa­ya uy­gun ol­ma­dı­ğı­nı be­lir­ten Da­ire’­nin boz­ma ka­ra­rı, An­ka­ra 1.As­li­ye Hu­kuk Mah­ke­me­si­’ne gön­de­ril­di. Da­ha ön­ce Er­do­ğan le­hi­ne taz­mi­na­ta hük­me­den mah­ke­me bu kez Yar­gı­ta­y’­ın boz­ma ka­ra­rı­na uya­rak taz­mi­nat ta­le­bi­ni ge­ri ala­rak da­va­yı red­det­ti.
   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim