• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Erdoğan'a sert tepki

  04.11.2008 19:12
  'Eğer halk kendisini savunacak ise, sana ne ihtiyaç var?'
  Erdoğana sert tepki
  Erdoğan'a sert tepki Erdoğan'a sert tepki Erdoğan'a sert tepki

  CHP Genel Başkanı Baykal, terörün geldiği nokta karşısında Başbakan Erdoğan"ın “kıvranmaya” başladığını söyledi.

  Başbakan Erdoğan"ın, Güneydoğu gezisinde yaşanan olaylarla ilgili olarak, “Çeksinler, gitsinler” sözlerini hatırlatan Baykal, “Kimsenin kimseye çek git demeye hakkı yoktur. Hiç bir vatandaşımın çekip gitmesine gerek yok. Çekip gitmesi gereken sensin, AKP iktidarıdır” dedi.

  Terörle mücadeledeki yanlışların Türkiye"yi bu noktaya getirdiğini ifade eden Baykal, Erdoğan"ın “…Siz vatandaşın mağazasını yakarsanız, canına kastederseniz o da elindeki imkanlar varsa karşı koyacaktır” sözlerine de sert çıktı. Baykal, “Eğer halk kendisini pompalı silahla savunacak ise, sana ne ihtiyaç var? Senin işin ne? Sen niçin varsın?” diye konuştu.  Baykal, partisinin Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada, çok uzun süreden beri hükümetin terörle mücadele konusundaki tavrının tutarsızlıklarla dolu olduğunu ifade ederek, hükümetin Türkiye"nin terör tehdidini kavramadığını öne sürdü.

  Hükümetin, terör konusunda gerekli tedbirleri almadığını ifade eden Baykal, şöyle konuştu:
  “Yanlış ve tutarsız, tehlikeli politikalar izlemiştir. Başbakan terörün sırtını sıvazlayarak, ona hoş görünerek, terörü, yandaşlarını, terörün hamilerini, terörist değilmiş ama onlara da terörist dememeyi tercih ediyormuş gibi gözükenleri sahiplenerek, ilişikliler kurarak, onların aracılığıyla konuyu kontrol edebileceğini zannetti. Bu tam bir yanılgıydı. Bugün geldiğimiz tablo acı bir biçimde bu gerçeği ortaya koymuştur”
  Terörün geldiği nokta karşısında Başbakan Erdoğan"ın “kıvranmaya” başladığını söyleyen CHP Lideri Baykal, Başbakan Erdoğan"ın bu nedenle “çok tutarsız ve yanlış” şeyler söylemeye başladığını kaydetti.  -"ÇEKİP GİTMESİ GEREKEN SENSİN"-

  Başbakan Erdoğan"ın, Güneydoğu gezisinde yaşanan olaylarla ilgili olarak, “Çeksinler gitsinler” sözlerini hatırlatan Baykal şunları söyledi:

  “Bu memleket hepimizin memleketidir. Bu memlekette herkes hep birlikte. Irkımız, etnik kökenimiz, mezhebimiz, inancımız ne olursa olsun hep birlikte yaşayacağız. Hep beraber yaşayacağız. Kimsenin kimseye 'çek git' demeye hakkı yoktur. Başbakan, orada kendisine yönelik olumsuz davranışlar sergileyenlere kızıyor olabilir.

  Şiddete, silaha başvuranlara tepki duyuyor olabilir ama bu tepki karşısında siz kimseye Türkiye"de çek git diyemezsiniz. Çünkü o yanlışları yapanlar sadece onlar. Belli bir etnik kesim değil, o bölgede yaşayanlar değil. Onlar sizin iktidar olarak görevinizi yapmanız sonucunda o davranışlarını sürdüremez hale gelmelidirler.

  Suç işleyenleri etkisiz kılmak sizin görevinizdir. Siz bunu yapmayacaksınız, tam tersine bunları destekleyeceksiniz. Sonra köşeye sıkışıp bunalınca "çek git" diyeceksiniz. Hiç bir vatandaşımın çekip gitmesine gerek yok. Çekip gitmesi gereken sensin, AKP iktidarıdır.”

  -"SEN NİÇİN VARSIN?"-

  Terörle mücadeledeki yanlışların Türkiye"yi bu noktaya getirdiğini ifade eden Baykal, Başbakan Erdoğan"ın kendi hesabını vermesi gerektiğine vurgu yaptı. Başbakan Erdoğan"ın tartışmalara neden olan, “…Siz vatandaşın mağazasını yakarsanız, canına kastederseniz o da elindeki imkanlar varsa karşı koyacaktır” açıklamalarını, “Eğer halk kendisini pompalı silahla savunacak ise, sana ne ihtiyaç var? Senin işin ne? Sen niçin varsın?” sözleriyle eleştirdi. Baykal şunları söyledi:

  “İktidardaki çürümenin hangi noktaya geldiğine dikkatinizi çekiyorum. Başbakan çıkıp diyor ki, "elbetteki halk kendisini pompalı ile savunacak." Bu kendini Bu kendini inkar değil mi? Yani halk kendisini mi savunacak pompalı ile. Senin işin ne? Sen niye iktidarsın? Niye Başbakansın o zaman. Anlamak mümkün değil. Başbakan seyirci. O doğru yapıyor, bu yanlış yapıyor diyecek. Trafik polisi. Herkes hücum edecek ortalık, trafik işlemez hale gelecek, o da şaşıracak. Öyle bir şey olabilir mi?. Geçenlerde "silahla demokrasi olmaz" demiş. Yeni mi anladın? Sana bunu anlatmaya çalışıyorduk biz yıllarca. Silahla demokrasi olmaz peki de parayla, poşetle demokrasi olur mu? Rüşvetle demokrasi olur mu? İnsan onurunu zedeleyerek, rüşvet yerine geçen avantajlar sağlayarak demokrasi olur mu? Bunları öğreneceksiniz, ve Türkiye bunları görecek. Bu yanlışlıklardan ülkemizi çekip çıkartacağız.”

  VATAN

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim