• BIST 108.883
 • Altın 151,001
 • Dolar 3,6635
 • Euro 4,3233

  Erdoğan'a kaygılıyız mektubu

  23.01.2009 08:50
  Yahudi lobisi ayakta
  Erdoğana kaygılıyız mektubu
  Erdoğan'a kaygılıyız mektubu Erdoğan'a kaygılıyız mektubu Erdoğan'a kaygılıyız mektubu

  Mektubu imzalayan isimlerden ADL Başkanı Foxman, 4 yıl önce Erdoğan"a “Cesaret Ödülü” vermişti. New York"ta 10 Haziran 2005"te düzenlenen törende konuşan Erdoğan, “Türkiye"de anti-Semitizmin yeri olmadığını” söylemişti.

  ABD"nin en güçlü 5 Yahudi örgütü, Başbakan Erdoğan"dan Türkiye"de anti-Semitizme karşı harekete geçmesini istedi. Erdoğan"a 4 yıl önce ödül veren ADL Başkanı, gelişmelerden Başbakan"ın da sorumlu olduğunu söyledi

  ABD"nin en güçlü beş Yahudi sivil toplum kuruluşu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a yazdıkları ortak mektupla, Türkiye"de yükselen anti-Semitizm (Yahudi karşıtlığı) konusundaki endişelerini dile getirdiler ve Erdoğan"ı gerekeni yapmaya davet ettiler. Ayrıca Milliyet"e konuşan iki kuruluşun yöneticileri, “Bu gidişatın sonuçları ciddi olur” dedi.
  American Jewish Committee (AJC), B"nai B"rith, Anti-Defamation League (ADL), Conference of Major American Jewish American Organizations ve Jewish Institute for National Security Affairs"in, Erdoğan"a önceki gün gönderdikleri ortak imzalı mektupta, İsrail"in Gazze politikasının anti-Semitizmi haklı çıkarmayacağı vurgulandı; Türkiye"deki Yahudilerin endişe içinde olduğu belirtilerek, isim vermeden resmi makamlar eleştirildi.
  “İsrail Konsolosluğu önünde Yahudilere nefret yağdırılıyor. İstanbul"un her yerindeki billboardlarda Yahudi karşıtı sloganlar yer alıyor. Bir mağazanın camına, "Sahibi Yahudidir bundan alış veriş yapmayın" yazılı poster asılıyor” denilen mektupta, “Bugün Türkiye"deki Yahudi dostlarımız, kendilerini kuşatılmış ve tehdit altında hissediyorlar. Ülkede yükselen anti-semitizm ile resmi makamların ortamı alevlendiren söylemleri arasında bir bağ olduğu ortada” denildi.

  Bizler dosttuk
  Türkiye"deki gelişmeleri Milliyet"e yorumlayan ADL Başkanı Abraham Foxman, gelinen noktada Erdoğan"ın sert açıklamalarının payı olduğuna inandığını belirtti. Foxman, “Türkiye bizim dostumuzdu. Bizler dosttuk... Hâlâ inanamıyorum. Çok üzgün ve şaşkınım. Türkiye"deki Yahudiler tehdit altındalar. İsrail"in politikalarını beğenmeyebilirsiniz. Ama bunu da eleştirmenin bir yolu vardır. Yahudiler kuşatılmış ve tehdit altında hissediyorlar; bunda Milli Eğitim Bakanı"nın yaptığı uygulamaların, Başbakan"ın sözlerinin çok büyük etkisi var. Başbakan"ın kelimelerini çok bilinçli seçtiği ortada. Çok sert konuşuyor. "Medyayı Yahudiler kontrol ediyor. Onlar beni istemiyor" gibi cümleler kullanıyor. Biz dosttuk. Bu duruma nasıl geldik?” dedi.

  Kongre"de kriz kapıda
  AJC Devletlerarası İlişkiler Koordinatörü Jacob Isaacson da, “Bir kaynağı zehirlemeye bir kere başlarsanız bunun nereye varacağını bilemezsiniz. Bu gelişmelerin politik, sosyal ve kültürel yansımaları olur. Türkiye"deki Yahudi cemaati ile yakın temas halindeyiz ve çok endişeliyiz” ifadelerini kullandı.
  Washington kulislerinde Başkan Barack Obama yönetimi ile birlikte düğmeye basan Ermeni lobisinin "soykırım" tasarısını bu kez Kongre"den geçirmeye çok kararlı olduğu belirtiliyor. Yıllardır Türkiye"ye destek olan Yahudi lobisininse bu kez ne yapacağı merakla bekleniyor.
  Etkili bir cemaat önderi, “Bu kez çok zorlanırız. Eskiden sadece Türkiye haklı olduğu için değil, dostumuz olduğu için de Türkiye"nin tezine destek bulabiliyorduk. Bu noktada bunu söylemem zor” dedi. Bir başka isimse, “Biz bu konuda artık hiç yokuz. Kongre"nin de bu meseleye dahil olmaması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye ve Ermenistan kendi arasında çözsün” dedi.

  Mektubun tam metni

  Sayın Başbakan Erdoğan,
  Size, son günlerde Türkiye"de artan Yahudi karşıtı gösterilerden duyduğumuz derin endişeyi anlatmak için yazıyoruz.
  Pekçok olay bizde sıkıntı ve üzüntü yaratıyor. İsrail Konsolosluğu önünde Yahudilere nefret yağdırılıyor. İstanbul"un her yerindeki panolarda Yahudi karşıtı sloganlar yer alıyor. İstanbul Üniversitesi yakınlarındaki bir mağazanın camına "Sahibi Yahudidir bundan alış veriş yapmayın" yazılı bir poster asılıyor. İzmir sinagoguna yapılan saldırı kentteki tek sinagogu da neredeyse kapatılma noktasına getirdi.
  Hükümetinizin Gazze politikası ve sizin son dönemdeki çok sert ifadelerinizle hemfikir değiliz. Çatışmanın sorumluluğunun Hamas"ta olduğuna ve İsrail"in kendini savunma hakkını korumaya mecbur olduğuna inanıyoruz. Ama yine de, bu tip fikir ayrılıklarının ne Türkiye"de ne de başka biryerde anti-Semitizm üzerinden yansıtılması haklı kılınamaz.
  Türkiye yüzyıllardır Yahudilerin yaşadığı bir toprak olmakla haklı olarak övünür. Ama bugün Türkiye"deki Yahudi dostlarımız kendilerini kuşatılmış ve tehdit altında hissediyorlar. Ülkede yükselen anti-Semitizm ile resmi makamların ortamı alevlendiren söylemleri arasında bir bağ olduğu ortada.
  Türkiye"nin bölgesindeki önemli rolünü anlıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ile derin geçmişi olan bir dostluğumuz ve Hükümetiniz ile olan ilişkimize de büyük değer veriyoruz. Daha önceleri anti-Semitizm"i "insanlık suçu" sayan görüşlerinize binaen, derin endişelerimizi bildiriyor ve bu nahoş gelişmeleri bilginize sunuyoruz.
  Saygıyla


  Mektubu yazan gruplar
  American Jewish Committee-Amerikan Yahudi Komitesi (AJC): 1906"da ABD"de Rus göçmeni Yahudiler tarafından kurulmuş en köklü kuruluşlardan. Başkanı David Harris. New York"taki ana merkezi dışında 29 şubesi, 3 bağımsız yan kuruluşu ve ABD dışında da 8 ofisi, 175 bin üyesi ve 50 milyon dolarlık bir bütçesi var.
  Anti-Defamation League-İftira ile Mücadele Birliği (ADL): 1913 yılında Yahudilerin adil muamele görmesi ve iftiralara karşı korunması için kuruldu. Başkanı Abraham Foxman, her sene en az iki kere Türkiye"ye gelen ve Ankara"da Başbakan"ı ziyaret eden bir isim. Başbakan Erdoğan"a 2005"te “Cesaret Ödülü” vermişti.
  B"nai B"rith: Yahudi karşıtlığıyla mücadeledeki en büyük uluslararası grup. 1843"ten bu yana faaliyet gösteriyor. 50 ülkeye yaygın bir etki ağı var.
  Conference of Presidents of Major American Jewish Organisations-ABD Yahudi Dernekleri Başkanları Konferansı (CPMAJO): ABD"deki 51 büyük Yahudi kuruluşunun başkanlarının oluşturduğu bir üst yapı. 50 yıllık bir geçmişi var. Mektuba imza koyan isim İcra Kurulu Başkanı Malcolm Honlein.
  Jewish Institute for National Security Affairs-Ulusal Güvenlik İşleri için Yahudi Enstitüsü (JINSA): 1973"teki Yom Kippur Savaşı"ndan sonra kuruldu. 17000"in üzerinde üyesi var. Eski başbakan Tansu Çiller, emekli Orgeneral Çevik Bir ve işadamı Mehmet Emin Karamehmet bu kuruluşun ödül verdiği isimler arasında.


  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim