• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Erdoğan'a ayıba büyük tepki!

  16.01.2011 10:28
  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ıslıkla protesto edilmesi herkesi üzdü. KİM, NE DEDİ?
  Erdoğana ayıba büyük tepki!
  Erdoğan'a ayıba büyük tepki! Erdoğan'a ayıba büyük tepki! Erdoğan'a ayıba büyük tepki!


  Yapımına büyük destek sağladığı Türk Telekom Arena'nın açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ıslıkla protesto edilmesi, herkesi üzdü. İsminin anons edilmesinden sonra Sarı-Kırmızılı taraftarların anlamsız davranışı üzerine Erdoğan, Galatasaray-Ajax maçını beklemeden stattan ayrıldı. Adnan Polat, olaya karışanları kınadı.

  Galatasaray'ın yeni stat hayali bundan tam 15 yıl evvel başlamıştı. Dönemin kulüp başkanı Faruk Süren, Kanadalı bir firmaya yaklaşık 15 milyon dolara stat projesi çizdirdiğinde tarihler 1996 yılını gösteriyordu. Koltuk Mehmet Cansun'a geçti ve stat konusunda bir arpa boyu yol alınamadı. Serüven merhum Özhan Canaydın ile devam etti. Ali Sami Yen'in yıkımı kararı alındı, Olimpiyat Stadı'na taşınıldı ancak yeni stadın temeli bir türlü atılamadı. Proje belki 10 kez değişti, defalarca ihaleye çıkıldı. İşin altından kalkamayan firmalar el değiştirdi. Ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, devreye girdi. 2009 yılının Eylül ayında verilen bir talimatla binlerce işçi gecesini gündüzüne katarak kısa sürede G.Saraylıların hayalini süsleyen muhteşem yapıyı bitirip Türk futbolunun hizmetine sundu.

  Dün saat 14.00'ten itibaren herkesin yüzünde bir gülümseme vardı. Yılan hikayesine dönen stadyum, kapılarını futbol severlere açmıştı. Hiç şüphesiz bu muhteşem mimarinin aslan payı talimatlarıyla işi hızlandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a aitti. Türk Telekom Arena'da Galatasaraylıları tebrik edip, mutluluklarını görecekti. Başbakan Erdoğan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'yi UEFA'da başarıyla temsil eden Galatasaray'a böyle bir stadın yakıştığını söyledi. İşlerinin bitmediğini, çevre düzenlemesi ve kalan işlerin de bir an önce tamamlanması için işin takipçisi olacağını kaydetti. 'Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Telekom Arena'da' anonsuyla birlikte muhteşem yapı adeta buz kesti. Anlamsız bir ıslıklı protesto herkesi şoke etti. Adnan Polat ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın Başbakan'a teşekkürü esnasında protestonun dozu da arttı. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, stadyumdan ayrıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan devreye girmese bir 15 yıl daha kolonları çatlamış, duvarları küflenmiş Ali Sami Yen Stadı'na mahkûm olacakGalatasaraytaraftarının, Arena'nın modern atmosferinde neden böyle bir davranış sergilediğini ne Kulüp Başkanı Adnan Polat ne de dün gecenin gururunu yaşamaya gelenler anlayamadı.

  'Olaylar organize; Galatasaray taraftarı bu kadar nankör olamaz'
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türk Telekom Arena'nın açılışında taraftar tepkisi sebebiyle stattan ayrılmasının ardından, Federasyon yöneticileri ve bazı kulüp başkanları da stattan ayrıldı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın konuşması sırasında protestolar çoğalınca Erdoğan'ın ardından açılış için gelen bakanlar ile Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül,FutbolFederasyonu Başkanı Mahmut Özgener, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ve çoğu başkan da stadı terk etti.

  Gençlik ve Spor Genel Müdürü Akgül, açılışta her şeyin güzel başladığını ancak yaşananların hoş olmadığını söyledi. Akgül, "Bu stadın en başından beri buraya yapılması düşüncesi Sayın Başbakan'a aittir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken bunu dillendirdi, daha sonra da hükümet olduğu zaman bizlere, bürokratlarına talimat vererek, stadın burada yapılmasını sağladı. Şu anda da çevre düzenlemesiyle ilgili, yollarla ilgili Sayın Başbakan'ın talimatıyla müthiş bir çalışma yapıyoruz." şeklinde konuştu. Statta yaşananların organize olduğunu düşündüğünü anlatan Akgül, "Çünkü Galatasaray taraftarı bu kadar nankör olamaz. Öyle olmadıklarını düşünüyorum. Çünkü daha önce defalarca Galatasaray taraftarları böyle olmadığını ispatladı. Yaşananların Galatasaray taraftarı tarafından yapıldığını düşünmüyorum. Organize bir hareketti. Nasıl bir organizasyondu bilmiyorum ama çok kötü bir organizasyon yapıldı. Kötü anılarla buradan ayrılıyoruz." ifadelerini kullandı.

  Başbakan'a yapılanların kabul edilemeyeceğini belirten Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı (TFF) Mahmut Özgener, "Bu stadın yapılmasında tabii ki Galatasaray camiasının payı büyüktür ancak, en büyük pay Başbakan Erdoğan'ındır." dedi. Özgener ayrıca, Bakan Egemen Bağış'ın tepkili sözlerini savunurken, "Bu yapılanlara karşı söylenen her söz doğrudur." şeklinde konuştu. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, "Bu saygısızlığı yapanlarla aynı ortamda bile oturmak doğru değil. Bayramı cenaze törenine dönüştürmek çok büyük bir saygısızlık." değerlendirmesinde bulundu. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Yapılanlar çok ayıp çok saygısızca." değerlendirmesinde bulundu. Özellikle Bakan Egemen Bağış'ın çok sinirli olduğu görüldü. Öte yandan Başbakan Erdoğan'ı çıkışta Galatasaray Başkanı Adnan Polat, Devlet bakanları Hayati Yazıcı, Egemen Bağış ile Faruk Özak uğurladı. Başbakan Erdoğan'ın stada gelişinin anonsu sırasında Ultraslan Grubu'nun alkışladığı, bazı tribünlerin ise tepki gösterdiğine şahit olundu.

  Adnan Polat, Erdoğan'dan özür diledi
  Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın açılışında yaşananlarla ilgili olarak, Galatasaray camiası adına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan özür diledi. G.Saray Futbol Takımı'nın açılışta Ajax ile yaptığı maçın devre arasında, morali bozulduğu için bazı yöneticilerle birlikte stattan ayrılan Adnan Polat, basın mensuplarına, bugünkü yönetim kurulu toplantısında, tepki ve yaşananlarla ilgili ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

  Başbakan Erdoğan'ın stadın yapımı için devletin bütün imkanlarını harekete geçirdiğini kaydeden Polat, "Stadın yapımı için Sayın Başbakan çok büyük bir gayret sarf etti. Devletin bütün imkanlarını harekete geçirdi ve biliyorum ki bu işi can-ı gönülden severek yaptı. Neticesinde muhteşem bir stadı bize kazandırdı. Davetimizi kabul edip açılışı da teşrif etti. Ancak burada kendisine Galatasaray taraftarı dahi diyemeyeceğim bazı insanların yapmış olduğu tepkiler nedeniyle doğal olarak stattan ayrılma mecburiyeti hissetti ve ayrıldı. Kesinlikle böyle bir şeyi hiç hak etmedi. Bizim Galatasaray örf ve adetleri içerisinde Sayın Başbakan'ımızı burada çok iyi ağırlamamız gerekiyordu. Ama maalesef yapamadık." dedi. Tepki gösteren kesimi Galatasaraylı olarak kabul etmeyen Polat, "Zaten yarın (bugün) yönetim kurulumuzu toplayıp, bununla ilgili ne gerekiyorsa yapacağız. Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. Ben şahsen Galatasaray camiası adına Sayın Başbakan'ımızdan özür diliyorum. Hiç hak etmediği bir muameleye tabi kaldı." şeklinde konuştu. Polat, konuyla ilgili bugün daha kapsamlı açıklama yapacağını da sözlerine ekledi.

  TRİBÜNDE KİMSE KALMADI
  Bayraktar konuşması sırasında “Galatasaray Ali Sami Yen Stadı'nda kiracı durumundayken, Başbakan Erdoğan'ın da katkılarıyla böyle bir tesis kazandı” deyince ıslıklarla başlayan protesto bir süre devam etti...Başbakan Erdoğanda konuşma yapmadan TT Arena Stadı'ndan ayrıldı. Bunun üzerine önce protokoldeki diğer bakanlar ve milletvekilleri stadı terketti. Ardından Federasyon Başkanı Mahmut Özgener ile Süper Lig kulüp başkanları da ayrıldı.

  ELENMEYE ALIŞTIK ARTIK
  Erdoğan çıkarken, yürüyen merdiven bozuldu, bu sırada Belediye Başkanı Kadir Topbaş ezilme tehlikesi yaşadı. Başbakan'a yapılan protestoyu duyan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ise yoldan döndüğü ileri sürüldü. Erdoğan stada gelişinde “G.Saray ve Türk futbolu iyi bir tesis kazandı. İnşallah burada final de izleriz” dedi. Naklen yayında spikerin “F.Bahçe'nin Malatya yenilgisi için ne diyorsunuz?“ sorusuna ise Başbakan, “Alıştık artık” yanıtını verdi.

  Özak: Cenaze evine döndü
  Spor Bakanı Faruk Nafiz Özak, “Düğün evini, cenaze evine çevirdiler. Bu eserin Türk futboluna ve Galatasaray'a kazandırılmasında en büyük pay sayın Başbakanındır. Bu saygısızlığı yapanlarla aynı ortamda oturmak doğru değil” dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de “Yapılanlar çok ayıp ve saygısızcaydı” şeklinde görüş belirtti.

  Bağış: Yapılan nankörlük
  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın stadı terketmesine yol açan olayları nankörlük olarak değerlendirdi. Bağış, “Böylesine bir günde bir Başbakan'a böyle protostoda bulunmak doğru değil. Bu olayları büyük bir saygısızlık olarak değerlendiriyorum” ifadesini kullandı.

  Gümüşdağ: Hak etmedi
  İstanbul Büyükşehir Belediyespor Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Erdoğan'ın bu tepkiyi hak etmediğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Ona teşekkür etmemiz gerekirken, yapılan bu protesto çok yanlış. Yazık böyle olmamalıydı.” FIFA Asbaşkanı Şenes Erzik de “Açılış günü bu olmamalıydı, beni de derinde yaraladı” açıklamasını yaptı.

  Özgener: Kabul edilemez
  Federasyon Başkanı Mahmut Özgener, “Böyle bir Başbakan'a sahipken, onu maalesef üzdük. Bunu kabullenmek mümkün değil” derken, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, “Burada yaşananların tamamen organize olduğunu düşünüyorum. Çünkü Galatasaray taraftarı bu kadar nankör olamaz. Bu akşam buradan maalesef kötü anılarla ayrılıyoruz” dedi.

  Başbakan'a protesto hiç yakışık almadı
  TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar Galatasaray'ın yeni Stadı'nda bir açılış konuşması yaparken “Başkanımızın talimatıyla bu stadı yaptık” dediği zaman anlamsız bir ıslıklama ve protestoyla karşılaştı. Ben buna anlam veremedim. Sadece Galatasaray için değil Türk futbolu için kazandırılmış bir stadın yapımında emeği geçen bir Başbakan'a karşı yapılan protesto hiç yakışık almadı. Alkışlanması gerekirken, Galatasaray toplumunun belirli bir kesiminin yaptığı hareketi etik bulmadım. Hem kendi başkanlarını da üzdüler.. • ZİYA ŞENGÜL

  Erdoğan olmasaydı stadı göremezdiniz
  Galatasaray Kulübü'nün büyük önem verdiği bu stat bugüne yetişmişse, bunun en büyük ve bir numaralı kahramanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır. Eğer o olmasaydı, bırakın stadın açılışını bu stada sahip bile olamayacaktınız. Protestoda bulunan Galatasaraylı taraftarlar gerçekten çok büyük bir ayıp etmiştir. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın bile “Bu stadın inşaatı başlamaz, başlasa bile bitmez” dediği bir ortamda Türk Telekom Arena Stadı yetişmişse tekrar söylüyorum bunun birinci nedeni Başbakanımız'dır. • ALİ SAMİ ALKIŞ (habervaktim)

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim