• BIST 108.153
 • Altın 154,080
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Erdoğan Paşa'yla arayı actı

  03.08.2009 09:15
  ‘TSK, demokrasinin teminatı’
  Erdoğan Paşayla arayı actı
  Erdoğan Paşa'yla arayı actı Erdoğan Paşa'yla arayı actı Erdoğan Paşa'yla arayı actı

  Son bir yıl içinde yaşanan gelişmelerin ardından “kritik” olarak değerlendirilen Yüksek Askeri Şûra, 124 general ile 40 dolayında albayın terfi ve emekliliklerini görüşüyor. Başbakan Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri"ne “TSK değişen güvenlik şartlarına intibak kabiliyeti ve hazırlık durumuyla demokrasinin de en büyük teminatlarından biri” diye yazdı

  Ergenekon soruşturması çerçevesinde bazı askerlerin tutuklanması, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesini hazırladığı iddia edilen Kurmay Albay Dursun Çiçek"in durumu ve askerlerin adli mahkemelerde yargılanmasına imkân sağlayan yasanın çıkması gibi son dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle önem kazanan Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı dün sabah başladı.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri"ne yazdığı yazıda, Türk Silahlı Kuvvetleri"nin (TSK) değişen güvenlik şartlarına uyum yeteneğiyle milli güvenliğin olduğu kadar demokrasinin de en büyük teminatlarından biri olduğunu vurguladı.

  Erdoğan"ın başkanlığında
  Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı"nda Başbakan Erdoğan başkanlığında Çakmak Salonu"nda yapılan YAŞ toplantısına Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu katıldı.
  4 Ağustos"ta sona erecek toplantıda, general ve amirallerle albayların terfi ve emeklilik işlemleri, ihraç dosyaları, TSK"ya ilgili mevzuat çalışmaları ile stratejik askeri konsept değerlendirilecek.

  Kritik gündem
  Ergenekon soruşturması çerçevesinde bazı askerlerin tutuklanması, bazı subayların Deniz Kuvvetleri Komutanlığı"nda iki oramirale suikast düzenleneceği iddiaları, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesini hazırladığı iddia edilen Kurmay Albay Dursun Çiçek"in durumu ve askerlerin adli mahkemelerde yargılanmasına imkân sağlayan yasanın çıkması gibi son bir yıl içinde yaşanan gelişmeler, toplantıyı daha da önemli hale getirdi.
  Son üç yılda yapılan şuralarda, general ve amiralliğe terfileri değerlendirilen albaylar arasında Deniz Kurmay Albay Çiçek"in dosyasının da yer aldığı belirtilmişti.
  Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklandıktan sonra tahliye edilen Çiçek"in, amiralliğe terfi konusu, YAŞ"ın en fazla merak edilen noktalarından birini oluşturuyor.
  Şurada; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun"un 30 Ağustos"ta emekli olacak olmaları nedeniyle boşalacak üç kadro için 14 korgeneral - koramiral içinden üç kişi orgeneral-oramiral rütbesine terfi ettirilecek. Şurada 124 general-amiral ile 40"ın üzerinde albayın terfi ve emeklilik durumları ele alınacak. Şura kararları, salı günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün onayından sonra açıklanacak.

  Teminat vurgusu
  YAŞ üyeleri toplantının ilk bölümünden sonra Erdoğan"ın başkanlığında Anıtkabir"i ziyaret etti. Saygı duruşu ve mozoleye çelenk konulmasının ardından Erdoğan, Misakı Milli Kulesi"nde, Anıtkabir Özel Defteri"ni imzaladı ve yazdıklarını yüksek sesle okudu. Erdoğan, deftere şunları yazdı:
  “Büyük Atatürk, Yüksek Askeri Şûra üyeleri olarak Ağustos 2009 toplantısı sebebiyle huzurunda bulunmaktayız. Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti"ni, işaret ettiğin muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak ve ileri demokratik standartlara kavuşturmak hedefimizdir. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, üstün disiplini, değişen güvenlik şartlarına intibak kabiliyeti ve hazırlık durumuyla, milli güvenliğimizin olduğu kadar demokrasimizin de en büyük teminatlarından biri olmaya devam ediyor. Bu anlayış içinde yürüttüğümüz Ağustos 2009 Yüksek Askeri Şûra çalışmalarının, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ederim. Ruhun şad olsun.”

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim