Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osmaniye'deki AFAD Merkezi'nde açıklamalarda bulundu.

İlahiyatçı Cemil Kılıç'a evinin önünde saldırı İlahiyatçı Cemil Kılıç'a evinin önünde saldırı

Erdoğan, "Son tespitlerimize göre deprem bölgesinde hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bini geçerken yaralıların sayısı da 100 bini aştı" dedi. Osmaniye'de can kaybının 1030 olduğunu söyleyen Erdoğan, "Şartların zorluğuna bakmadan devlet ve millet olarak yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz" dedi.

Erdoğan, "Her ne kadar ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler, 'Devlet yok, iktidar yok' diyorlarsa da bunların gören gözü kör, kalpleri mühürlenmiş. İlk günden itibaren devlet, askeriyle, jandarmasıyla 11 ilimizde yerini almıştır. Arama kurtarmadan destek, yardım, tüm hizmetler için 270 bin görevlimizle yardıma koştuk. Elimizdeki tüm imkanları kullandık" diye konuştu.

'BE AHLAKSIZ, BE NAMUSSUZ, BE ADİ...'

Kızılay'ın deprem bölgesinde olmadığı eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, "Terbiyesiz, terbiyesizliğini bırakmaz. Çıkmış bir tanesi 'Kızılay nerede' diyor. Be ahlaksız, be namussuz, be adi... Günde 2,5 milyon insana bu Kızılay yemeğini ulaştırıyor. Böyle vicdansızlık olur mu?" ifadelerini kullandı.

'TEK BİR TOKİ BİNASI BİLE YIKILMADI'

"Çıkarmamız gereken dersler olduğu açıktır" diyen Erdoğan, "17 Ağustos Marmara depreminin ardından attığımız adımların ne kadar yerinde olduğunu görmüş olduk. Adana'da bir tanesi çıkmış 'Kentsel dönüşüme karşıyız' diyor. Kim bu, Adana Belediye Başkanı. Ben de belediye başkanlığı yaptım, İstanbul'da. Kentsel dönüşüm denilen olay olmazsa olmazdır. Onun bedellerini ödüyoruz. Ben diyorum ki vatandaşımıza, 'Ne olur bize yeni bedeller ödetmeyin'. Kentsel dönüşüm projelerinin önemini bir kez daha idrak ettik. Hamdolsun, tek bir TOKİ binası bile yıkılmadı" diye konuştu.

'KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYACAĞIZ'

Sorumluluğu olanlardan hukuk önünde hesap sorulacağını vurgulayan Erdoğan, "Osmaniyeli kardeşlerime çağrım şudur: Devlet ile millet arasına fitne sokmaya çalışanla lütfen prim vermeyin, asla kulak asmayın. Yasımıza, acımıza hürmeti olmayan fırsatçıların sizi karamsarlığa sürüklemesine lütfen müsaade etmeyin. Devletimiz depremzedelerimizin yanındadır. Yaşananlarda ihmali olan versa bunların hesabını hukuk önünde sormak da boynumuzun borcudur, kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız" dedi.