2024 yılı için engelli memur ataması süreçleri devam ediyor. EKPSS sınavının açıklanmasının ardından şimdi de yerleştirmeler merak konusu oldu. İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

ÖSYM’nin gerçekleştirmiş olduğu Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı kapsamındaki tercih süreçleri son buldu. Engelli memur adaylara tercihlerini yapıp kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadrolara yerleşmek adına beklemeye başladı. Tercihlerin tamamlanmasının ardından gözler şimdi ÖSYM’nin açıklayacağı sonuçlara çevrildi. Şubat ayı için engelli atama sonuçlarının ne zaman açıklanacağını araştırma konusu oldu.

Aile Sosyal hizmetler bakanı olarak bilinen Mahinur Göktaş daha önce yapmış olduğu açıklamada yeni yıl ile birlikte 2392 engelli vatandaşın atamasının yapılacak olduğu müjdesini vermişti. Bu duyuru kapsamında sonuçların şubat başında açıklanması bekleniyordu. Konuyla ilgili henüz bir açıklama paylaşılmadı.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı engelli vatandaşların devlet memurluğu üzerine alınmaları hakkındaki Yönetmelik kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı protokol hükümlerine göre düzenlenmenin yapılmış olduğu sınavın sonuçları kura usulü ile birlikte kamuda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarına boş kadrolar üzerine yerleştirilme işlemi yapılacak.

Yerleştirme işlemleri devam ederken sınava giren vatandaşların öğrenim düzeylerine, cinsiyetleri, mezun oldukları bölüm ile ilgili alınan niteliklerin arasındaki tutarlılık kontrol edilecek. Tutarsızlık tespit edilmesi sonucu söz konusu tercihler iptal edilecek.

Ortaöğretim, lisans ve önlisans mezun olan engelli adayların memur kadroları üzerinde yerleştirmeleri adına KPSS puanları kullanılacak. Yerleştirme üzerinde geçerli devam eden bir üzeri KPSS puanı olan adayların en üst eğitim üzerinden almış oldukları en yüksek EKPSS puanı baz alınacak. Adaylar ilan edilmiş olan kadrolar arasındaki aynı kadro tercih eden tüm adayların puanlarının eşit olması halinde diploma tarihi itibari ile birlikte önce mezun olmuş olan bunun aynı olması halinde ise yaşı büyük olana öncelik tanınacak.