• BIST 107.431
 • Altın 151,328
 • Dolar 3,6629
 • Euro 4,3035

  Emniyet'ten vekillere dolaylı uyarı

  17.07.2014 16:13
  Emniyet net dille açıkladı: Milletvekili eş ve çocukları o hakkı kullanamaz!
  Emniyet'ten vekillere dolaylı uyarı
  Emniyet'ten vekillere dolaylı uyarı Emniyet'ten vekillere dolaylı uyarı Emniyet'ten vekillere dolaylı uyarı

  Emniyet Genel Müdürlüğü; trafik cezalarından sadece milletvekillerinin kendilerinin muaf tutulduğunu, eş ve çocuklarının vekile ait aracı kullansalar dahi trafik kurallarını ihlal etmeleri durumunda ceza ödemek zorunda olduklarını açıkladı.

   

  Emniyet Genel Müdürlüğü, milletvekili eş ve çocuklarının trafik ihlallerinde idari para cezasından muaf olacakları iddiasını yalanlayarak, "Anayasadaki yasama dokunulmazlığına atıfta bulunularak verilen mahkeme kararlarına istinaden uygulamaya konulan bu kural milletvekillerinin dışındaki kişiler, diğer bir ifadeyle milletvekili yakınları için geçerli olmayıp, bizzat milletvekilleri tarafından kullanılan araçlar için geçerlidir" dedi.


  İzmir Barosu'na kayıtlı avukat Senih Özay, milletvekili eş ve çocuklarının araçları ile yaptıkları trafik ihlallerinde trafik idari para cezasından muaf olacakları, ikinci plaka için de aynı muafiyetin geçerli olacağı şeklinde basında yer alan haberler üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurdu. Özay, başvuru dilekçesinde, haberdeki iddialar doğru ise 2577 sayılı İdari Yargılama Yasası gereğince aynı muafiyetten kendisinin de yararlanmak istediğini, aksi halde yargı yoluna başvuracağını söyledi.
  Yasama dokunulmazlığı var, ceza tutanakları hukuka aykırı

  Emniyet Genel Müdürü adına Emniyet Genel Müdür Yardımcısı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Necat Özdemiroğlu tarafından Özay'a gönderilen yanıtta, milletvekillerinin ağır cezayı gerektiren suç üstü hali ve seçimden önce soruşturması başlamış olmak kaydıyla Anayasa'nın 14. maddesindeki durumlar hariç Meclis kararı olmadıkça tutulamayağı, sorguya çekilemeyeceği ve yargılanamayacağı şeklindeki yasama dokunulmazlığını düzenleyen Anayasa'nın 83. maddesi hatırlatıldı. Özdemiroğlu, milletvekilleri hakkında düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanaklarına adli mercilerde yapılan itirazlar üzerine ilgili mahkemelerce "Anayasa'nın yasama dokunulmazlığı başlıklı 83. maddesinin ikinci fıkrası gereğince milletvekilleri hakkında işlem yapılamayacağı, düzenlenen tutanakların hukuka aykırı olduğu, bu nedenle de 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 28/8-b maddesi gereğince kaldırılmasına" şeklinde hükümler verildiğini söyledi.

  Bizzat araç kullanan milletvekilleri için geçerli

  Özdemiroğlu, şunları bildirdi:
  "Bu nedenle, trafik ihlali nedeniyle durdurulan araç sürücüsünün milletvekili olduğunun anlaşılması ya da elektronik denetim sistemlerinden kural ihlali tespit edilen veya 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 116. maddesi kapsamında işlem yapılması gereken aracın bilgisayar kayıtlarından milletvekili tarafından kullanıldığının anlaşılması halinde 'Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı' düzenlenmekte ve düzenlenen bu tutanaklar Valiliklerimiz aracılığıyla TBMM Başkanlığına gönderilmektedir. Anayasadaki yasama dokunulmazlığına atıfta bulunularak verilen mahkeme kararlarına istinaden uygulamaya konulan bu kural milletvekillerinin dışındaki kişiler, diğer bir ifadeyle milletvekili yakınları için geçerli olmayıp, bizzat milletvekilleri tarafından kullanılan araçlar için geçerlidir."

  Ceza ne ki, anayasa dokunulmazlık vermiş

  Özay, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden kendisine gönderilen bu yazıyı da, "Hani milletvekilleri arabaları ve arkadaki ailelerinin arabası trafik ihlali yapsa bile trafik cezası kesilemez diye TBMM krarı duyulduydu ya. Ben başvurmuştum ya; bakın ne cevap geldi. Devlet bu milletvekillerine anayasa dokunulmazlık vermiş. Ceza ne ki demiş oluyor. Haydi buyrun konuşun" diyerek, kişisel Facebook hesabından yayınladı.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim