• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Emniyet Müdürü'nü suçladı!

  30.07.2012 22:40
  Arınç, AKP'li vekilin oğlunun polisleri karakolda sıraya dizmesi hakkında konuştu.
  Emniyet Müdürünü suçladı!
  Emniyet Müdürü'nü suçladı! Emniyet Müdürü'nü suçladı! Emniyet Müdürü'nü suçladı!

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu tarafından polisleri teşhis etmek için Emniyet Müdürlüğü’nde oluşturulan tabloya ilişkin, “Burada Emniyet Müdürü’nün yaptığı bence işgüzarlıktır, beceriksizliktir, yakışıksız bir davranıştır. Milletvekili çocuğunun oraya gitmesi, yanına danışmanını alması da doğru değildir. Kaldı ki kendisine vuran kişiyi tanıdığına göre yüzleşmeye de gerek kalmamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

  Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Arınç, toplantıda Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler kadar Suriye ile ilişkilerin de görüşüldüğünü ifade ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ve İngiltere’ye yaptığı ziyaretler hakkında bilgi verdiğini söyledi.

  Toplantıda öncelikli konunun Suriye olduğunu belirten Arınç, bu konunun bütün detaylarıyla görüşüldüğünü ifade etti.

  Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Çarşamba günü Kuzey Irak’a yapacağı ziyarette, sadece Suriye konusunun değil, Türkiye ile otonom yönetim arasındaki bütün ilişkilerin de gözden geçirileceğini kaydetti.

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın Suriye sularındaki uçak enkazının çıkarılması çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verdiğini de söyleyen Arınç, bugün itibarıyla uçağa ait malzemelerin büyük ölçüde çıkarıldığını bildirdi. Arınç, “Özellikle çıkarılması gerektiği belirtilen 9 kritik parçanın da tamamı çıkarılmıştır” dedi.

  Deniz dibindeki arama faaliyetlerine devam edildiğini, arama kurtarma faaliyetlerinin birinci etabının yarın (31 Temmuz Salı) saat 24.00'te sona ereceğini kaydeden Arınç, uçak enkazından çok önemli sayılan malzemelerden radar ikaz alıcısı ve sağ motor kompresör giriş kısmı, kuyruk kısmı, sağ, sol motor kompresör kısmı, sağ dış kanat, sağ kanatçık bölgesi gibi malzemelerin başarılı şekilde çıkarıldığını söyledi.

  Bunların her birinin ilgili birimler tarafından elektronik incelemelerle karşılaştırıldığını, özellikle bazı parçaların Ankara Elektronik Harp Destek Merkezi koordinesinde incelendiğini bildiren Arınç, parçalar üzerinde teknik çalışmaların sürdüğünü, inceleme bittiğinde sonuçların kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

  -UÇAĞA AİT 9 KRİTİK PARÇA ÇIKARILDI-

  Konuşmasının ardından gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Arınç, “Uçak enkazından 9 kritik parçanın çıkarılması, uçağın düştüğü veya düşürüldüğü yönünde bir şey söylüyor mu?” sorusuna, “Hayır” yanıtını verdi.

  İncelemelerin devam ettiğini, elde edilen malzeme listesinin elinde olduğunu belirten Arınç, “Bunların önemli olduklarını ve özellikle olmazsa olmaz sayılabilecek 9 kritik malzemenin bulunduğunu söyleyebilirim” dedi.

  ARINÇ, bir gazetecinin, “Bir kaç gündür özellikle Şemdinli’de büyük çaplı operasyon olduğu yönünde bilgiler geliyor. Bilgi kirliliği de söz konusu. Bu konu gündeme geldi mi?” sorusu üzerine ise, “Devam eden operasyonlar güvenlik güçlerinin yapmakla zorunlu oldukları operasyonlardır. Bunların her birinin her dakika ayrı ayrı açıklanması gerekmez” yanıtını verdi.

  -DAVUTOĞLU-BARZANİ GÖRÜŞMESİ-

  Arınç, bir başka gazetecinin “Suriye'nin kuzeyinde olası Kürt devleti kurulacağı iddiasına Ankara nasıl bakıyor? Bu noktada Davutoğlu Barzani'ye hangi mesajları iletecek?” sorusu üzerine, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani ile yapılacak görüşmenin çok etraflıca, diğer konuları da içerecek biçimde yapılmasının düşünüldüğünü belirtti. Arınç, “Fakat, son günlerde özellikle de Halep'teki bombardımanlar başlayınca ve Suriye'nin Kuzeyi'ndeki bir takım bölgelerde bir takım örgütlerin bayrak açma veya taşkınlık yapma gibi eylemleri söz konusu olunca bu görüşmenin daha da bir ağırlık kazandığını söyleyebilirim. Bu konu da mutlaka görüşüleceklerin içerisindedir. Ancak basınımızda yer aldığı şekliyle 'Irak'ın Kuzeyi'nde ayrı bir devlet kuruluyor' bunlara itibar etmemek gerekir” diye konuştu.

  -BAKANLAR, HATAY’DA YAŞANAN POLİSE TEŞHİSLE İLGİLİ BAKANLAR KURULUNA BİLGİ VERDİ-

  Arınç, bir gazetecinin, Hatay’da milletvekili oğlunun kendisine darbettiğini öne sürdüğü emniyet mensuplarını teşhis etmek için Emniyet Müdürlüğü’nde oluşturulan tabloyu hatırlatması üzerine hem Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in hem de İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in Hatay’daki olaya ilişkin Bakanlar Kurulu üyelerine bilgi verdiğini söyledi.

  Arınç, kendisinin de AKP il kongresi için gittiği gün Hatay’da yapılan düğünde olaya adı karışan milletvekili oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’nun nikahında nikah şahitliği yaptığını belirterek, “Yayınlanan fotoğraflar veya kayıtlar insana gerçekten üzüntü veriyor ancak basınımızın bir kısmı sadece olayı olduğu kadar ele almıyor. İlliyet bağı kurarak, başka kişileri işin içine katma gayretini büyük bir vicdansızlık olarak görüyorum. İstemi Kağan Türkoğlu’nun nikahında nikah şahitliği yapmak bir siyasetçi açısından ne kadar kötü bir olaydır” diye konuştu.

  Arınç şunları kaydetti:
  “Bizim gördüğümüz zaman nefret ettiğimiz fotoğraf veya görüntüde, emniyet mensupları yan yana dizilmişler. Emniyet Müdürü rütbeli olana ‘sen rütbeni çıkar’ diyor.

  Şimdi bir milletvekili oğlu, yanında danışmanı ve karşısında sıra sıra dizilmiş polisler. Bu çok küçültücü, aşağılayıcı bir davranış. Milletvekilimiz bu olaya ne kadar dahil bunu bilmiyoruz. ‘Git oğlum onlara bu işin hesabını sor’ demiş olabilir mi? Emniyete telefon ederek ‘gerekeni yapın’ demiş olabilir mi? Bugüne kadar böyle bir kanıt olmadı. Emniyet Müdürü işgüzarlık yapmış olabilir mi? Evet olabilir. Çünkü bir teşhis, bir yüzleşme yapılacaksa bunun şartları bellidir. Evet, gerçekten rütbe farkı olmadan, arada bariz farkları ortadan kaldıracak bir düzenlemeyle insanlar karşıya gelir ama o anda siz orada olmazsınız.

  Bir cam arkasından veya bir perde arkasından onlarla yüz yüze gelmeyecek şekilde bir yüzleşme yapılabilir. Burada polis memurlarına karşı onları bir suçlu gibi dizerek, karşılarına da birisini çıkarıp, hadi bakalım hangisiydi bunlardan demek doğru değildir. Yanlıştır, aşağılayıcıdır.”

  -“EMNİYET MÜDÜRÜ’NÜN YAPTIĞI BENCE İŞGÜZARLIKTIR, BECERİKSİZLİKTİR, YAKIŞIKSIZ BİR DAVRANIŞTIR”-

  Emniyet teşkilatı mensuplarının mesai mefhumu gözetmeden çalıştıklarını söyleyen Arınç, “Burada Emniyet Müdürü'nün yaptığı bence işgüzarlıktır, beceriksizliktir, yakışıksız bir davranıştır. Milletvekili çocuğunun oraya gitmesi, yanına danışmanını alması da doğru değildir. Kaldı ki kendisine vuran kişiyi tanıdığına göre yüzleşmeye de gerek kalmamıştır” dedi.

  Bu konunun Bakanlar Kurulu’nda her haliyle konuşulduğunu kaydeden Arınç, “Savcılığın bir yüzleşme talep etmesi durumunda emniyetin bunu yapması gerekir. Ya reddedecektir ya da doğru yapacaktır. Orada milletvekili çocuğunu kollayacak bir tarzda onun adeta talimatıyla hareket eder duruma gelmek doğru değildir” diye konuştu.

  -BAŞBAKAN ERDOĞAN ARAŞTIRILSIN TALİMATI VERECEK-

  Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yarınki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında Hatay’daki olayın araştırılması için parti kurullarına talimat vereceğini açıkladı.

  Arınç, geçen dönem AKP Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran’ın alkollü olarak polislere hakaret ettiğine ilişkin görüntülerin yayınlanması üzerine, hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını ve o milletvekilinin, ihraç edileceğini anlayınca AKP’den istifa ettiğini de hatırlattı.

  -“SÜRGÜ’DE YAŞANANLAR BASİT BİR KAVGA”-

  Arınç, Malatya Doğanşehir’in Sürgü Beldesinde Alevi yurttaşlara yönelik yapılan faşist saldırıların sorulması üzerine ise saldırı için “basit bir kavga” yorumunu yaptı. “Davulcu tartışmanın ardından arkadaşlarını toplayıp evin önüne gidiyor. Bir davul uğruna neler oluyor” diyen Arınç, “Büyütüldüğü kadar vahim bir olay değil” diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bazı Alevi dernekleri yürüyüşler yapıyor” diyerek olayın Alevi örgütleri tarafından büyütüldüğünü ima etti.

  İstanbul Emniyet Terörle Mücadele Şubesi'ne atanan polis müdürü Sedat Selim Ay hakkında

  Arınç: Atanan emniyet müdürü ile ilgili mahkumiyet söz konusu değildir

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim