Daire sahiplerinde yabancılar daha çok veriyor diye bir algı oluştu ve bu algıdan da emlakçılar kazançlı çıkıyor.

Korsan tezle akademisyenlik: Taksit bile yapıyorlar Korsan tezle akademisyenlik: Taksit bile yapıyorlar

Sabah'tan Mevlüt Tezel'in yazısından alıntı

"Kiraya vermek istediğimiz bir evimiz var. Dün emlakçı aradı, söylediklerini aynen yazıyorum: 'Evinizin kira değeri 6500 TL ama yabancıya kiralarsak 10 bin TL ve bir yıllık peşin ödetirim kirayı.' Emlakçılar kontrol altına alınmadığı sürece Türk vatandaşlarının ev bulması zor." 

Ömer Ekinci adlı bir Twitter kullanıcısının paylaştığı yukarıdaki tweet sosyal medyada tartışma yarattı.
Bir emlakçı, Ekinci'nin genelleme yaptığını emlakçılardan çok ev sahiplerinin yabancılara değerinin üzerinde ev satmak istediğini yazdı.

Ev arayan bazı vatandaşlar ise kira ve satılık fiyatlarının hak ettiğinden çok yüksek olmasında emlakçıların payı olduğunu belirtti.

Evet, bir evin kaça kiraya verileceğinde son söz ev sahibinindir. Ama bazı emlakçıların sürekli ev sahiplerini arayıp "Kiran çok düşük, kiracıyı çıkartalım iki katına kiraya verelim" dediklerini çevremizden duyuyoruz.

Daire sahiplerinde yabancılar daha çok veriyor diye bir algı oluştu ve bu algıdan da emlakçılar kazançlı çıkıyor. Çünkü kirasını gününde ödeyen bir kiracının çıkarılıp, yerine yenisi bulununca emlakçıya yeni komisyon fırsatı doğuyor. 

Evini yüksek fiyattan yabancıya kiralayanların da dertli olduklarına dair haberler çıkıyor. Kirasını ödemeyen çok yabancı var!

Kirayı ödemeyen yabancıyı çıkartmak, mahkeme masrafı ödemek de ayrı bir dert! Bazı yabancılar kapıyı kilitleyip kayıplara karışıyor ve mal sahipleri mahkeme kararı olmadan eve giremiyor!

Elbette ev sahibini yanlış yönlendirmeyen dürüst emlakçılar da var, lakin genelde emlakçılar kazanacağı komisyona bakıyor!

Yabancılar ise "Ev sahibini ikna ederim ama iki katı komisyon alırım" diyen emlakçılardan şikayetçi!

Sahibinden çıkan ilanları kopyalayıp emlak sitelerine ilan verenler... Mal sahibinin gönlünden geçen fiyatı öğrenip daha yükseğe satış yapıp aradaki farkı alanlar...

Satılık fiyatının üzerine kendi komisyonunu da ekleyip, bir de satış sonrasında komisyon alanlar...

Müşteri kaçırmamak için, evin değerinden fazlaya satılması için sürekli fiyat yükseltenler vs. emlakçılara yönelik sürekli şikayetler duyuyoruz.

Kötü niyetli emlakçılar yüzünden en çok zarar gören de dürüst emlakçı oluyor.

Daha önce de emlak komisyonlarının yüksek olduğunu yazmıştım!

Kiralardaki artış enflasyonu da tetikliyor! Sağlıklı bir emlak piyasasının oluşması için devlet harekete geçmeli.