• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Emlakçılardan imar uyarısı

  19.08.2009 13:40
  Didim Emlakçılar Derneği Başkanı Osman Coşkun, turizm kenti ilan edilen Didim’de imar anlamından sorunların yaşandığına iddia ederek, “İmar Planlarla ilgili Turizm Bakanlığı somut bir çalışma ortaya koyamamıştır” dedi.
  Emlakçılardan imar uyarısı
  Emlakçılardan imar uyarısı Emlakçılardan imar uyarısı Emlakçılardan imar uyarısı

  Didim Emlakçılar Derneği Başkanı Osman Coşkun, turizm kenti olan Didim"in imar sorunu yaşadığını söyledi. Coşkun, 2005 yılından Didim"in imar planları konusunda çok ciddi kayıplar yaşadığına savunarak, “Didim Emlak Sektörü, İmar Planları konusunda da ciddi bir ekonomik kayıp yaşamaktadır. Didim 2005 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Gelişim Bölgesi ilan edilmiş ve planlar yeniden ele alınarak, Birçok imarlı ve imarsız alanlar Turizm Bakanlığının imar planı yapma yetki alanına alınmıştır, daha önce Belediye meclisi tarafından onaylanan imar planlarında, yetki çerçevesinde dondurularak küçük büyük tüm yatırımcılara zarar ettirmiştir. Halen belirsizlik devam etmektedir. Emlakçı ve yatırımcı muhatap bulamamaktadır. İmar Planlarının ne zaman ve nasıl olacağı hakkında belediye de bilgi sahibi olmadığından gayrimenkul sahipleri de bunalıma giriyorlar, arsalarını ve arazilerini çok ucuz fiyata satarak zarar etmektedirler. İmar Planlarla ilgili Turizm Bakanlığı somut bir çalışma ortaya koyamamıştır, arsa ve arazi sahibi yatırımcıların bu zararlarını nasıl telafi edileceği herkes tarafından merak edilmektedir. Turizm Bakanlığının Didim ve çevresi için Turizm Gelişim Bölgesi Kapsamında yapılan çalışmaların bir an evvel bitirilerek tahsislerin yapılması, Didim"e gelecek yatırımcılara bilgilendirilmesi konusunda Mülki Amirlik ve Yerel Yönetimler bilgilendirilerek basın yolu ile bölge halkı ve yatırımcılara duyurulması son derece önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.
  Emlak Müşavirliği Yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğine de savunan Coşkun, “Emlak Müşavirliği Yasa tasarısının bu dönem Meclis Yasa çalışmalarında kanunlaşarak yürürlüğe girmesi önemli. Yasa çıkarsa bir çok usulsüzlük ve sahtekârlıklar ortadan kalkacak, mesleğimize saygınlık gelecek ve statü kazanacaktır” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim