Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiriyor. Zamlı emekli maaşları hesaplara yattı. Maaş hesabı konusunda birçok emeklinin kafası karıştı.

Konuyla ilgili Hürriyet gazetesinden Noyan Doğan tüm detayları yazdı. İşte emeklilerin merak ettiği tüm detaylar:

Tüm emeklilerin temmuz ayı yüzde 25 zamlı maaşları hesaplarına yattı ama emeklilerin maaş zamları konusunda kafası karışık. Özellikle de kök maaş konusunda. Bu nedenle de son bir haftadır okuyuculardan çokça soru alıyorum.

Kimileri, ‘Şu kök maaş konusunu bir anlat bu işten bir şey anlamadık’ diyor, kimileri, yüzde 25 zam alamadığından şikayet ediyor, kimileri de haziran ayından aldıkları en düşük emekli aylığını temmuz ayında da hesaplara yattığından yakınıp, zammın ağustos maaşına yansıyıp yansımayacağını soruyor.

Tüm sorulara açıklık getireyim. Aslında bu konu daha çok SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklilerini ilgilendiriyor.

Girişimci adaylarına müjde! 1 milyon liraya kadar destek verilecek Girişimci adaylarına müjde! 1 milyon liraya kadar destek verilecek

NEDİR BU KÖK MAAŞ 
Önce şu, kök maaş ne demek onunla başlayayım. Malum, tüm emekliler, ocak ve temmuz ayları olmak üzere senede iki kere maaşlarını zamlı alıyor. Zam oranı da önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranına göre belirleniyor.

Bu maaş, kök maaş. Bir başka anlatımla da ilk emekli olunan tarihte, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bağlanan maaşa kök maaş diyebiliriz.

Şunu da belirteyim, emekliler, TC kimlik numaraları ile e-Devlet’e girdiklerinde; emekli aylığı sorgulama bölümünden emekli maaşları ile ilgili tüm detayları görebilir; kök maaşlarını görebilirler.