Emekli maaşıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. En düşük emekli aylığı için sürpriz rakam verildi. Hükümet, en düşük emekli aylığının artması için çalışma başlattı. Düzenlemeden, kök maaşı, en düşük emekli aylığı olan 10 bin liranın altında olan 1.8 milyon emekli yararlanacak. Peki en düşük emekli aylığının kaç lira olması bekleniyor? İşte detaylar...

Milyonlarca memur ve emeklinin zamlı maaşları 3 Temmuz itibarıyla belli oldu. Emekliler yüzde 24.73 oranında enflasyon farkını hak ettiler. Emekliye zam oranının belli olmasıyla iki ücrette de artış yaşandı. Peki en düşük emekli aylığının kaç lira olması bekleniyor? İşte detaylar...

Temmuz ayında emekli maaşlarının belli olmasıyla birlikte bazı ücretlerde değişiklik yapıldı. Emeklilere yılın ilk 6 ayına ilişkin yüzde 24.73 oranında enflasyon farkı verildi. Emekli aylığına göre belirlenen dul ve yetim aylıklarında da artışlar yaşandı.

Milliyet'in haberine göre; Peki bir kişi vefat eden emekli eşinin maaşın en fazla ne kadarını alabilir.

Çocuk sayısına göre ödeme değişiyor mu? Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş dul ve yetim aylıklarına ilişkin örnek maaş hesabını anlattı.

Öte yandan en düşük emekli aylığını artırmaya yönelik bir çalışma yapıldığı bilgisi geçtiğimiz gün kamuoyunun gündemine gelmişti. En düşük emekli aylığı ne kadar olacak?

Konuyla ilgili merak edilenleri Ahmet Kurtuluş tek tek anlattı. Kurtuluş’un açıklaması şu şekilde: “Vefat eden kişinin emekli maaşının eğer çocuğu var ise yüzde 50’si eşine, her bir çocuğa ise yüzde 25 şeklinde aylık bağlanması söz konusudur.

‘EN FAZLA YÜZDE 75 ÖDEME ALIYORLAR’

Burada dikkat edilmesi gereken kriter dul ve yetimlere bağlanacak aylık emeklilerin hak ettiği maaşın üzerinde olamıyor. Eğer ölen kişinin çocuğu yoksa eşine yüzde 75 oranında maaş bağlanması söz konusu.

DUL VE YETİM AYLIĞINDA ÖRNEK HESAP

Hesaplama yaparsak 10 bin TL emekli maaşı olan kişinin eğer çocuğu yoksa eşi 7 bin 500 TL emekli maaşı alıyor. Ölen kişinin çocuğu var ise yüzde 50 oranında eşine, yüzde 25 oranında çocuklara bağlama yapılıyor.

Bu da şu demek: 10 bin TL emekli maaşı olan bir kişinin tek çocuğu varsa 5 bin TL eşe bağlanıyor. 2 bin 500 TL ise çocuğa bağlanıyor. Eğer iki çocuk var ise 5 bin TL olan emekli maaşı eş için değişmiyor. Her bir çocuk 2 bin 500’er lira maaş alıyor.

Eğer 4 çocuk var ise eş yine maaşın yüzde 50’si olan 5 bin TL’yi dul aylığı olarak almaya devam ediyor. Çocuklar da kalan 5 bin TL’nin 4 çocuğa pay edilmesiyle bin 250’şer lira aylık alıyor.

YAŞ KRİTERİNE DİKKAT

Kız çocukları için evlenene kadar, erkek çocukları için 18 yaşına kadar yetim aylığı bağlanabiliyor.

ÇEYİZ ÖDENEĞİ İÇİN ŞARTLAR NELER?

Yetim aylığı alan kız çocukları evlendikleri zaman çeyiz yardımı almaya hak kazanıyorlar. Almış oldukları emekli maaşının 24 aylık tutarı kadar toplu para alıyorlar.

Örnek olarak 2 bin 500 TL yetim aylığı alan bir kız çocuğu evlendiği zaman 60 bin TL çeyiz yardımı alabiliyor.

‘SON ALINAN MAAŞIN 24 KATI OLARAK HESAPLANIYOR’

Emekli maaşına yapılan artış alınacak olan çeyiz ödeneğini doğrudan etkiliyor. Çeyiz ödeneği son alınan maaşın 24 katı olarak hesaplanıyor.

GÖZLER EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINDA! DÜZENLEME NASIL OLACAK

En düşük emekli aylığına bir düzenleme bekliyoruz. Şu anda tüm emeklilere enflasyon farkı olarak yüzde 24.73 oranında zam yapıldı. Bu durum 8 bin TL’nin altında kök maaşı olanların herhangi bir zam almaması anlamına geliyor.

Bu durum 8 bin TL’nin altında olmamasına rağmen 10 bin TL’ye kadar olan kişilerin de düşük oranla emekli zammı alması anlamına geliyor. Kısa dönemde kök maaşla ilgili bir düzenleme beklemediğimiz için en düşük emekli aylığı tutarının yükseltileceği kanaatindeyiz.

Şu anda en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak ödenir ibaresi olduğundan maaşları 10 bin TL’nin altında kalan emekliler Hazine yardımıyla 10 bin TL emekli maaşı almaktadırlar.

Bu 10 bin TL’nin 12 bin 500 TL ile 13 bin TL arasında belirlenebileceği kanaatindeyiz.”

Akaryakıta ÖTV zammı! Akaryakıta ÖTV zammı!

AK PARTİDEN EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI AÇIKLAMASI

MYK toplantısı sonrası açıklama yapan AK PArti Sözcüsü Ömer Çelik, "Emekli konusunda çalışılıyor. Çalışma devam ediyor. Herhangi bir karar verilmedi. Bugün ve yarın devam edecek. Bir karar verilmediği için, bu zamana yetişir yetişmez diyemeyiz." açıklamasında bulunmuştu.

2025'TE ZAM NE OLUR?

Temmuz-Aralık ayları arasında her ay aylık enflasyonun yüzde 1.50 geldiği varsayılırsa Ocak 2025 tarihinde emekli maaşlarına yüzde 9.34 oranında zam yapılacak.

Aynı hesaplama dahilinde enflasyonun her ay yüzde 2 oranında geldiğini varsayarsak zam oranı yüzde 14.86 olacak. 15 bin lira maaş alan bir emekli Ocak-Temmuz 2025 arasında 17 bin 229 lira almış olacak.

EMEKLİ OLMAYANLARIN DA EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM GELDİ

Emekli olmayıp emekli aylık bilgisini hesaplamak isteyenler için e-Devlet'te sisteme yükleme işlemi tamamlandı.

SGK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılan zam oranı kadar yansıtılan farkla emekli olmayıp çalışan kişiler bugün emekli olsalar alacakları maaşı görebiliyor.