Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiriyor. SSK, Bağ-Kur 3000 TL bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? sorusunun yanıtı merak ediliyor. 3000 TL emekli ikramiyesi bayram öncesi hesaplarda olacak. 2024 yılının son bayram ikramiyesi ödemesiyle beraber emekliler toplamda 6 bin TL ödeme almış olacak. Dul ve yetimler de hisseleri oranında emekli bayram ikramiyesi alacak. Kim ne kadar alacak? 2024 Kurban Bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak? İşte detaylar...

16 milyon emekli Kurban Bayramı öncesi ikramiyelerini hesaplarda görecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 3000 TL bayram ikramiyesi ödeme tarihlerini kısa süre içinde duyuracak.

16 MİLYON HAK SAHİBİ İKRAMİYE ALACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli ikramiyesi ödemesinin Kurban bayramı öncesinde hesaplara yatacağını ve bununla ilgili takvimin de yakında açıklanacağını bildirdi.

İlk kez 1000 TL olarak uygulanmaya başlanan bayram ikramiyesi son olarak 2024 Ramazan Bayramı öncesi 2000 TL'den yüzde 50 artışla 3000 TL'ye yükseltildi. İkramiyeden 4A, 4B ve 4C olmak üzere SGK'dan aylık alan dul-yetimler de dahil yaklaşık 16 milyon hak sahibi yararlanıyor.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

2024 Kurban Bayramı 16-19 Haziran tarihlerinde idrak edilecek. Bununla beraber emekli ikramiyesinin bayramdan hemen önce 10-14 Haziran tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor.

Çalışmanın yetişmesi halinde 3-7 Haziran tarihleri arasında da ödemeler yapılabilir.

Emekliler maaşları ne olursa olsun 3 bin lira ikramiye alırken ölüm maaşı alan dul yetimler ile iş göremezlik ödeneği alanlar hisse oranlarına göre ikramiyeden yararlanıyor.

Bakan Kurum: Her ay 25-30 bin konutu tamamlayacağız Bakan Kurum: Her ay 25-30 bin konutu tamamlayacağız

Burada hissesi yüzde 75 olana 2 bin 250, yüzde 50 olana bin 500, yüzde 25 olana 750 lira bayram ikramiyesi yatırılacak.

KURBAN BAYRAMI EMEKLİ MAAŞI ÖDEME GÜNLERİNE DENK GELİYOR

Emeklilerin bir diğer merak ettiği konu emekli maaşı ödemelerinin erkene alınması konusu oldu. Haziran ayı maaş ödeme günleri bayrama denk geliyor.

SSK emeklileri her ayın 17'si ile 26'sı arasında maaaş alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ikramiye ödemelerinin yanında emekli maaşı ödemelerinin de erkene alınıp milyonları rahatlatacak çalışmayı gerçekleştiriyor.

Sabah'ta yer alan habere göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı ile koordineli olarak gerçekleşen bu çalışma yetişirse emeklilere bayramdan önce hem ikramiye hem de maaşları birlikte ödenecek.

ERKEN EMEKLİ MAAŞI KARARI GELİRSE EN AZ 13 BİN TL HESAPLARDA...

En düşük emekli maaşı Ocak-Haziran dönemi için 10 bin TL olarak belirlendi. Bayram ikramiyesi de 3 bin TL. Erken ödeme kararı çıkarsa emeklilere Kurban Bayramı öncesi en az 13 bin TL ödeme yapılacak. Maaşı 10 bin TL'nin üzerindeki emekliler buna ilave olarak 3 bin TL ikramiyesini hesabında görecek.

Bayram sonrası emeklileri yine hareketli günler bekliyor. Temmuz ayı başında 6 aylık enflasyon oranı kesinleşecek. Böylece emeklilerin maaşları yeniden belirlenecek.