Bağımsız yaşama arzusuyla birlikte son iki yılda arsa satışları hiç olmadığı kadar arttı, hatta bir noktada ev satışlarını bile geçti. Bütçesi orta olanlar arsa alıp ev yapmayı tercih ederken, bütçesi daha mütevazı olanlar prefabrik binaları ve “küçük evleri” tercih ediyor.

Güçlü talep emlak piyasasını da etkiliyor. Arsa alım satımı artık sadece emlakçılar aracılığıyla yapılmıyor. Bu alana odaklanan ve proje arazisi satışı yapan işletmelerin sayısı artmakta. Hızla büyüyen pazarın içinde tüketicilerin dikkatli olması gerekiyor. Diğer taraftan; emekli sayısındaki geçici artış nedeniyle tüm gözler Ekim ayında yapılacak açıklamalara çevrildi.

Ekonomist Muhammet Bayram, "İki aylık dönemin (Temmuz-Ağustos) ikinci yarısına ait enflasyon rakamları açıklandı. İlk ayda %9,49, ikinci ayda ise %9,09 olarak açıklandı. Toplamda yüzde 19,52'lik bir enflasyon farkı var" dedi ve ekledi:

“Eylül ayına ait enflasyon rakamları önümüzdeki ayın 3'ünden itibaren açıklanacak ama en düşük enflasyon rakamının Eylül ayında yüzde 7 civarında olmasını bekliyoruz.

Ancak üç aylık enflasyon farkı yüzde 26 ila 27 arasında olacak. Ekim ayında ortalama bir artış bekliyoruz. Ancak son rallinin yılın başındaki Ocak ayında gerçekleşeceğini de belirtelim. Ara bir artış varsa artış en az %20 olur.

ARA ZAM İLE REFAH PAYI DA VERİLİR Mİ?

Geçici artış tamamlanana kadar taban maaş artışı artı orantılı artış şeklinde bir artış bekliyorum. Ancak yıl başından itibaren enflasyon farkına sosyal yardım ödeneği eklenecek. Bu dönemde çok daha büyük bir artış beklemekteyim. Emeklilere yapılan artış SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na bağlı emeklilerimizi kapsıyor. Bu nedenle emekli memurlarımız da bu geçici artıştan etkilenecek ve zam alacak.

Bu tutarın hesaba geçmesi Ekim ayının sonuna kadar sürebilir. Bu nedenle emeklilerimizin önümüzdeki ayın başlarında zamdan yararlanabileceklerini düşünüyorum. Ama tabi ki Bakanlığımız şu anda bu konu üzerinde çalışıyor. Bu yasanın Meclis'e getirilip yasalaşması halinde, mevzuatın çıkmasıyla birlikte emeklilerimiz ekim ayında ek maaş artışı alabilecek Ancak bu mümkün olmasa bile yine de ilk maaşlarını alıyorlar, daha sonra aradaki farkı maaş artışıyla alabiliyorlar.

Bankamız kredimizi reddederse ne yapmalıyız? Bankamız kredimizi reddederse ne yapmalıyız?

29 EKİM’DE EMEKLİ VATANDAŞLARA 5 BİN TL İKRAMİYE VERİLECEK Mİ?

Bu konuda hiçbir beklentim yok. Evet, emeklilerimiz toplumun kırılgan bir parçası ve bu kesimden enflasyonist baskıların kaldırılması gerekiyor. Hükümetimiz her fırsatta enflasyon farkını artırarak, refahı paylaşarak bu etkiyi hafifletmeye çalıştı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 29 Ekim'de devletimizin bu dönemde sadece emeklilere değil tüm çalışanlara katkı sağlaması beklenebilir.

Ancak doğalgazın bulunmasıyla birlikte doğalgaz tüketiminin ilk ay maliyeti faturaya yansıtılmıyor ve hane tüketimine ait yıllık 25 metreküp doğalgazın fiyatı da faturaya yansıtılmıyor. Yani milli fayda ve milli gelirdeki artış devletimiz tarafından vatandaşlara her fırsatta dağıtılıyor.

"5 BİN TL İKRAMİYENİN VERİLECEĞİNİ SANMIYORUM"

O yüzden emeklilere 5000 TL ikramiye olacağını en azından şimdilik düşünmüyorum. Ocak ayında Sosyal Paylaşımın da eklenmesiyle bunun daha da yansıyacağını düşünüyorum."