• BIST 97.324
 • Altın 279,562
 • Dolar 5,8459
 • Euro 6,5153

  Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda son gelişme nedir? Son açıklama ne?

  30.11.2018 17:49
  Emeklilikte yaşa takılanlar günbegün açıklamaları yakından takip etmek istiyor ve "Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda son gelişme nedir?" sorusunu soruyor. Bugün son açıklama ise CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet'ten geldi. CHP'li Hürriyet "İdamda bile geriye işletilmeyen yasalar, ne yazık ki emeklilikte yaşa takılan insanlara karşı geriye işletilmiş ve binlerce insanımız mağdur olmuştur" diye konuştu.
  Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda son gelişme nedir? Son açıklama ne?
  Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda son gelişme nedir? Son açıklama ne? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda son gelişme nedir? Son açıklama ne? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda son gelişme nedir? Son açıklama ne?

  Yaklaşık 700 bin emeklilikte yaşa takılan vatandaş, EYT önergesinin tekrar Meclis'te görüşülmesini beklerken siyasetçilerin son açıklamaları ise pür dikkat takip ediliyor. Dün BBP Lİderi Mustafa Destici'den sonra bugün de CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet konu hakkında açıklama yaptı.

  30 KASIM: "BİNLERCE İNSANIMIZ MAĞDUR OLMUŞTUR"

  CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, EYT konusunda yaptığı açıklamada emeklilikte yaşa takılanların haklarının hükümet tarafından gasbedildiğini savunarak şöyle devam etti:

  "İktidarın sürekli olarak bu insanları 'fırsatçı' gibi göstermeye çalışmasını anlamış değiliz. Emeklilik koşulları tüm yurttaşlar için yeniden

  düzenlenmelidir. Emeklilik yaşı kademeli olarak 65'e yükseltilmiş, emeklilik için gereken pirim gün sayıları artırılmıştır. İdamda bile geriye işletilmeyen yasalar, ne yazık ki emeklilikte yaşa takılan insanlara karşı geriye işletilmiş ve binlerce insanımız mağdur olmuştur."

  Ülkenin kaynakları ve imkanlarının adil dağıtılması halinde herkese yeteceğini kaydeden Hürriyet, "İktidarın istediği herkese var da, bu insanlara gelince 'para yok.' Bu insanlar kendi ülkelerinde Suriyeliler kadar bile değer görmüyor. Erken emeklilik değil, hakkı olanı isteyen ama AKP ve MHP'ye takılan EYT'liler için buradan bütün partilere sesleniyorum: Edirne'den Kars'a, Dünya'dan Mars'a, çıksın artık bu yasa." dedi.

  29 KASIM: MUSTAFA DESTİCİ'DEN EYT AÇIKLAMASI:

  Emeklilikte yaşa takılanların, erken emeklilik değil haklarını istediğini dile getiren Destici, asgari ücretin de 2000 liranın üzerine çıkarılması gerektiğini bildirdi.

  25 KASIM: EYT'LİLER ESKİŞEHİR'DE BULUŞTU

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri Eskişehir'de bilgilendirme toplantısı yaptı.

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Alaattin Parkı'nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Dernek Başkanı Gönül Boran Özüpak ile Ankara, İstanbul, Bursa, Kütahya, Bilecik'ten gelen çok sayıda kişi katıldı. Dernek üyeleri, "Edirne'den Kars'a, Jüpiter'den Mars'a, çıksın artık bu yasa", "Emeklilik hakkımız, söke söke alırız" şeklinde slogan attı.

  Dernek Başkanı Gönül Boran Özüpak, yaptığı açıklamada, haklarını alana kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirterek, şöyle konuştu:

  "Bugün, burada bütün illerde başlattığımız hak arayışımızı Eskişehir'de sürdürüyoruz. İlerleyen günlerde tüm Türkiye'de programlarımızı gerçekleştireceğiz. Biz bu davada haklılığımızın peşindeyiz. Bu hakkımızı da sonuna kadar almak için mücadelemizi vereceğiz. Geldiğimiz yaş ortalaması 45-50 yaşlarda. En büyük sıkıntılarımız bu yaşlardan dolayı bizi, özel sektör 'Yaşlısın' diyerek kapıya koyuyor. Ama hakkımızdan dolayı devletimize, 'bizi emekli edin' diyoruz. Biz haklıyız. Devletimiz de, 'Hayır, siz gençsiniz' diyor. Hiçbir şekilde seçim vaatlerinde yer almak istemiyoruz. Biz artık icraat istiyoruz. Sorunlarımızın çözülmesi için de ortak bir noktada Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, milletvekillerinin ortak çözüm üretecekleri ümidini taşıyoruz. Sayı bazında çok fazla bilgi kirliliği var. Dernek olarak bir dilekçe sunduk. Bizim yaptığımız çalışmalarda 1 milyon civarı, hemen emekli olabilecek de 150-200 bin civarı kişi var. Daha prim gününü, hizmet yılını doldurmayanlar var. Maliyetimiz de 8-10 milyar lira civarı."

  22 KASIM: KILIÇDAROĞLU'NDAN EYT AÇIKLAMASI

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ı konfederasyon genel merkezinde ziyaret etti. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili önerileri parlamentoya sunduklarını ama AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla bunun reddedildiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, buna karşın emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını dile getirmeye devam edeceklerini aktardı.

  20 KASIM: BURSA'DA EYT TOPLANTISI

  Karaman Dernekler Yerleşkesi'nde düzenlenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak ile yönetim kurulu üyeleri ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un da katıldığı toplantıya yağmurlu havaya rağmen ilgi büyük oldu. Toplantı salonunun hınca hınç dolması nedeniyle yaklaşık 4 bin kişi salona giremeyerek dışarıda kaldı.

  Toplantıda konuşan Gönül Boran Özüpak, EYT sorununun çözülmesi gerektiğini ve bu konuda siyasilerin halkın bu isteğini görmesi gerektiğini söyledi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun da EYT ve çalışma hayatında halkın beklentileri ve çalışma hayatında yaşanan sorunlara değindi, çözüm önerileri sundu.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim