• BIST 107.963
 • Altın 151,316
 • Dolar 3,6631
 • Euro 4,3336

  Emeklilerine ev ve araba

  16.06.2009 08:19
  OYAK emeklilerine hem ev hem araba
  Emeklilerine ev ve araba
  Emeklilerine ev ve araba Emeklilerine ev ve araba Emeklilerine ev ve araba

  OYAK, emeklisine verdiği 1 ev 1 araba sözünü tuttu

  OYAK 1961 yılında kurulduğunda misyonu her emeklisine bir ev bir de araba alabileceği gelir yaratmaktı. Coşkun Ulusoy"un genel müdürlüğü döneminde nema oranlarını artıran OYAK, bu sözünü yerine getirecek performansa ulaştı. Coşkun Ulusoy, “Bundan sonraki hedefimiz daha yolun başında teğmen olana bir ev, bir araba vermek” dedi.

  1961 yılında kurulduğunda tüm üyelerine bir araba bir de ev sözü veren OYAK, Coşkun Ulusoy"un yönetiminde bu hayaline ulaştı. Yapılan hesaplamaya göre bu yıl TSK"dan emekli olacak 5 binin biraz üzerindeki personel OYAK"tan alacakları emekli yardımları ile hem ev hem de otomobil sahibi olabilecek.

  OYAK"ta kesilen paranın maaşa esas ücretin yüzde 10"u olduğunu, devletin ise yüzde 36 oranında kesinti yaptığını anlatan OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, doğru, dürüst ve milletlerarası kurallara uyarak çalışan bir sistemin başarılı olabildiğini gösterdiklerini söyledi.

  Hedef teğmene ev-oto

  Emekli olduğunda OYAK"tan 441 bin lira alacak korgeneral, 248 bin lira alacak kıdemli albay ve 196 bin lira alacak kıdemli başçavuşun bir ev ve araba alabileceğini gördüklerini, bir tek başçavuşun İstanbul Göztepe"de ev almaya parasının yetmeyeceğini, ancak yakın bir bölgeden ev sahibi olabileceğini dile getiren Ulusoy, ayrıca emeklilere devletin vereceği emeklilik parasının da bulunduğunu bildirdi.

  Genel Kurul toplantısında üyelere “Bu kadar yıllık yolculuğumuzda vardığımız nokta. Artık inşallah bize soru sormazsınız” dediğini, ancak birinin çıkıp “O araba var ya emekli olurken değil teğmen çıkarken vereceksiniz” karşılığını verdiğini anlatan Ulusoy, “Ben de hayır demedim ama” dedi.

  Ulusoy, eldeki varlıklara o sene kazanılan paranın oranından oluşan nemanın 2006"da 25.1"den 2007"de 54.2"ye, geçen sene de 26.3"e yükseldiğini bildirerek, bunun Türkiye"deki bütün fonlardan yüksek ve enflasyonun en az iki misli üstünde olduğunu söyledi.

  OYAK gelirlerine değinen Ulusoy, üye aidatların toplam gelirler içindeki payının sadece yüzde 8 olduğunu iştirak ve finansal yatırım gelirlerinin ağırlığı oluşturduğunu söyledi.  Oyakbank"ı satarken küfür edenler, şimdi gelip elimi öpüyor


  Coşkun Ulusoy, Oyakbank"ı sattıklarında çok eleştirenler olduğunu hatırlatarak “Bunun kararını ben verdim ve tüm sorumluluğunu da aldım. Bedelini ödemeye hazırdım. Ancak şimdi herkes ne kadar doğru bir karar verdiğimizi görüyor. O zaman küfür edenler bile şimdi gelip elimi öpüyor” dedi.


  Versinler bize SGK"ya da aynı sistemi uygulayalım

  Sosyal Güvenlik Kurumunda OYAK"ın modelinin niye uygulanmadığını soran bir gazeteciye espriyle “Versinler bize uygulayalım onlara da” yanıtını veren Ulusoy, şöyle devam etti:

  “Uygulanabilir. Ama burada şunu garanti edeyim, şu telefonla bu kişinin işe girmesi, şu telefonla bu yatırımı yapmamız veya yapmamamız diye bir şey yok. Ama ne yazık ki o SGK gibi devletin parçası olan kurumlarda başka etkilerin olduğunu düşünmemiz lazım. Olmasın, bu model çalışır.”


  OYAK 441 bin TL verirken SGK 64 bin TL verebildi


  Coşkun Ulusoy, “Oyak bir model olmalı” derken bunu çarpıcı örneklerle de ortaya koydu. 1969 yılında görevine başlayan ve şu an korgeneral olan bir asker üyeliği süresince OYAK"a 15 bin 760 TL nominal değerde aidat ödedi. Buna karşılık bu aidatlar OYAK"ta değerlendirilerek 441 bin 404 TL"lik bir değere ulaştı. Oysa korgenerale emekli olduğunda SGK"nın ödeyeceği emeklilik yardımı ise 64 bin 578 TL"de kalıyor.  Modeli ihraç edebiliriz, polise öğretmene de uyarlayabiliriz

  “OYAK artık bir ev bir araba verebiliyorsa, ama bir hakim, bir doktor, başka bir devlet çalışanımız bunları yapamıyorsa bunun devlet tarafından bence iyi değerlendirilmesi lazım. Böyle bir ilave katkı, evet bir şey ödüyorsunuz ama bunun karşılığını da ödeyebilen bir modelimiz var. Türkiye"de bunu polis, öğretmenler niye yapmasın?” diyen Coşkun Ulusoy, OYAK modelinin her meslek grubuna örnek olabileceğini hatta yurtdışına bile marka olarak ihraç edilebileceğini söyledi.

  Ulusoy, modeli yabancılara da önerdiklerini dile getirerek, “Finansal enstrüman alıp pasif kalmayın, bizler gibi idareye girin, başka imkanları da uzun uzun anlatıyoruz ve ses de geliyor. Durmadan davet ediliyoruz anlatalım diye bu modeli...” şeklinde konuştu.

  Ulusoy, dünyada tam anlamıyla OYAK"a benzeyen bir kuruluşun olmadığını belirterek, “Mesela yatırım fonları var, ama emeklilik fonları değil. Ama hem emeklilik hem yatırım fonu, ikisinin birarada olduğu tek kuruluş biziz” dedi.

  39 bin kişinin emeklilik parasının en az 4"te birini bırakarak sisteme dahil olduğunu belirten Ulusoy, her yıl TSK"dan emekli olan 5 bin küsur kişinin yaklaşık yüzde 60"ının alacağının 4"te 4"ünü bıraktığını, toplam içeride bırakılan paranın ise 753 milyon lira olduğunu söyledi. Ulusoy, 9 sene önce emekli olan 100 kişinin 40-50"sinin üyeliği biraz daha devam etsin diye bir miktar para bıraktığını ancak 2008 sonu itibarıyla emekli olanların yüzde 80"inin parasının tamamını bıraktığını söyledi.  2011"den önce düzelme başlamaz


  OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, küresel ekonomik krizde, 2011"den önce düzelme başlangıcı olacağına dahi inanmadığını belirterek, “Bunun daha ilerilere kayabileceğini, sektörel farklılıklar olmakla birlikte, tartışmamız, düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

  OYAK Grubu faaliyetlerine ilişkin Mardin Çimento Fabrikası"nda gerçekleştirilen sohbet toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ulusoy, krize ilişkin öngörülerde bulundu. Ulusoy, “Dünyada bilen bilmeyen herkes, krizin geleceğini görememiş, televizyonlardaki büyük ekonomistlerimiz dahi, her gün konuşuyorlar. Onlara ilaveten benim söyleyecek şeyim şu; kim ne derse desin 2011"den evvel bir düzelme başlangıcı olacağına dahi inanmıyorum. Bunun daha ileriki yıllara kayabileceğini, sektörel farklılıklar olmakla birlikte tartışmamız, düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

  ERDEMİR"i sat-mam

  Coşkun Ulusoy, “Ereğli"den Mittal ile Arcelor"un hisse almasına” ilişkin bir soruya, “Ben burada görevli olduğum sürece, ERDEMİR bir şey satmayacak, hisse payını azaltmayacak" diye beyanat verdim, bir kez daha tekrarlıyorum, ben olduğum sürece böyle bir şey olmayacak” yanıtını verdi.

  İSDEMİR"e yeni yatırım

  Ulusoy, İSDEMİR"de uzun ürün üretiminin çeşitlenerek süreceğini, bunun için gerekli makineleri alacaklarını belirterek, “Bu yatırımın miktarı, 60 milyon dolar civarında. 3 milyar dolar yatırım yaptık, kimsenin kılı kıpırdamadı, belki bu ses getirir” dedi.

  Hesaplama nasıl yapıldı?

  * Konut satış fiyatları, gazetelerin emlak sayfalarındaki ilanlardan ve emlak komisyoncuları ile görüşülerek tespit edildi.

  * İstanbul için Göztepe semti, Ankara için Çayyolu bölgesi, İzmir için Karşıyaka ilçesi baz alındı.

  * 100 m2, 3+1 büyüklükte, 10 yıldan yeni apartman daireleri düşünüldü.

  * Emeklilik Yardımları, 31 Yıllık Hizmet Süresi ile 31 Aralık tarihleri itibariyle kıdemli albay ve II. kad. kıdemli başçavuş rütbesindeki üyelere göre hesaplandı.

  * Otomobil için de 2009 model Renault Megane ve Renault Symbol örnek alındı. Megane 1.6"nın fiyatı 27 bin 500, Symbol"ün fiyatı ise 19 bin 600 TL olarak hesaplandı.

  Tabloya göre 31 yıl görev yapan bir kıdemli albay 2008 sonu itibarıyla Oyak"tan tam 247 bin 754 TL emekli yardımı almaya hak kazandı. Kıdemli albay bu parayla 210 bin TL"ye İstanbul Göztepe"den bir ev alsa dahi cebinde 37 bin 754 lirası kalıyor. Bu para ile de çok rahatlıkla bir araba alabiliyor.

  Tabloya bakıldığında Oyak"ın bu hayali 2000 ya da 2004 yılında gerçekleştiremediği ödenen emekli yardımı ile konut fiyatları arasında aleyhte bir fark çıktığı görülüyor. VATAN

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim