• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Emekliler de ücret verecek

  05.07.2008 22:19
  1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle emekli sandığı mensuplarına da muayene ücreti ödeme zorunluluğu getirildi.
  Emekliler de ücret verecek
  Emekliler de ücret verecek Emekliler de ücret verecek Emekliler de ücret verecek

  1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle emekli sandığı mensuplarına da muayene ücreti ödeme zorunluluğu getirildi. Bundan böyle emekli sandığı mensupları da 2 YTL muayene ücreti ödeyecek.

  Emekli sandığı mensuplarına da muayene ücreti ödeme zorunluluğu getirildi. Emekliler ve eczacıların üç gün sonra haberdar edildiği bu uygulama yüzünden işlemlerin geriye doğru düzeltilmesi gerekecek. İlaçta belirlenen yeni ıskontolar ise, henüz provizyon sistemine işlenmediği için de önümüzdeki haftadan itibaren reçeteler karşılanırken eczanelerde yığılmaların yaşanacağı belirtiliyor.

  MEMUR EMEKLİSİ DE MUAYENE ÜCRETİ ÖDEYECEK


  SSK emekli ve yakınlarının sağlık ocaklarındaki muayene ücretlerine yapılan yüzde 100'lük zammın ardından, daha önce muayene ücreti ödemeyen emekli sandığı mensupları da yapılan yeni düzenleme ile muayene ücreti ödemeye başlayacak.

  1 Temmuz'dan itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu, SSK emekli ve yakınlarının muayene ücretlerine yaptığı yüzde 100 zammın ardından, şimdiye kadar muayene ücretinden muaf olan Emekli Sandığı mensuplarına da 2 YTL ödeme getirdi.

  "UYGULAMA ECZACILARI SIKINTIYA SOKTU"

  TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, ANKA'ya yaptığı açıklamada, bu durumun eczacıları da sıkıntıya soktuğunu bildirdi. Eczanelerini her açtıklarında yeni bir uygulamayla karşı karşıya olduklarını ifade eden Saydan, 1 Temmuz'da yapılması gereken uygulamanın sisteme 3 Temmuz'da yansıdığını belirtti.

  Saydan, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun eczacıya bile 3 gün gecikmeli haber vermesinin bürokrasinin ağır işlediğinin göstergesi olduğunu savunarak, şunları söyledi:

  "Bu uygulamadan Emekli Sandığı mensupları haberdar edilmediği gibi ilaçları verecek taraf olan biz eczacılara da gecikmeli olarak haber verildi. 3 Temmuz günü aldığımız sistem mesajında: "01.07.2008 tarihi itibariyle emekli sandığı emeklilerinin maaşlarından da muayene katkı payı kesmeye başlayacaktır. Reçete giriş ekranına ve reçete arkası çıktısına bu bilgiyi yansıtabilmek için v.6.5 yükleme işlemini yeniden yapınız' ifadelerine yer verilmiştir. Bu da demek oluyor ki iki gündür gelen emekli sandığı reçetelerini silip tekrar sisteme girmemiz gerekecektir. Biz eczacılar zaten her gün eczanelerimizde çalışmayan ve sık sık kesilen provizyon sistemiyle reçete girme mücadelesi verirken bir de geriye dönük olarak bu işlemi yapmak zorunda bırakılıyoruz. Devlete tahsildarlık yapmak zorunda bırakılan biz eczacılar, bu yüzden hastayla karşı karşıya gelmekten ve çalışmayan provizyon sistemiyle mücadele etmekten yorgun düştük. Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerini alınan kararların hayata geçirilmesi konusunda hassas davranmaya davet ediyoruz."

  "ECZANELERDE YIĞILMALAR OLABİLİR"

  Türk Eczacıları Birliği Saymanı Özgür Özel ise farklı bir noktaya dikkati çekerek geçen hafta 3 bakanla yapılan mutabakatla belirlenen yeni ıskontoların da henüz provizyon sistemine işlenmediğini bu nedenle de önümüzdeki haftadan itibaren reçeteler karşılanırken eczanelerde yığılmalar olabileceği uyarısında bulundu. Sıkıntının tüm eczaneler için geçerli olduğunu ifade eden Özel, "Hatta bu sadece emekli sandığı reçeteleri için değil, 3 bakanla yapılan mutabakatla belirlenen yeni ıskontolar içinde geçerli" dedi. Özel, şunları söyledi:

  Yeni ıskontoların henüz provizyon sistemine işlenmemesi sebebiyle eczacılar 1 Temmuz'dan itibaren karşıladıkları tüm reçeteleri yeniden sisteme işlemek zorundalar. Bunun önümüzdeki haftadan itibaren provizyon siteminde ciddi bir yük oluşturacağını ve bu yüzden reçeteleri karşılarken eczanelerde yığılmalar olabileceğini düşünüyoruz. Yeni ıskonto oranlarının ise sisteme en kısa sürede işlenmesi gerekiyor. (ANKA)

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim