Emekli ve çalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Tatil telaşıyla birlikte çalışanların, EYT’den emekli olup işe devam edenlerin yıllık izin hesapları da başladı. Çalışanların yıllık ücretli izin hakları 4857 Sayılı İş Kanunu ve Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği ile düzenleniyor. Yıllık izin süreleri ne kadar? Yol uzunsa ek izin alınabilir mi? İşten ayrılırken kullanılmayan izinler ne olacak? Bayram izni yıllık izinden düşebilir mi? İşte milyonlarca çalışanın merak ettiği detaylar…

Havalar ısınmaya başladı, okullar ara tatile girdi, bayrama ise sayılı günler kaldı… Yıllık izin sezonu açıldı. İşte çalışanların, EYT’den emekli olup devam edenlerin izin haklarını ve merak ettikleri tüm detaylar...

GENÇ VE İLERİ YAŞA EN AZ 20 GÜN

Posta'nın haberine göre; 1-Kaç gün izin yapılabiliyor? İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az 1 yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin veriliyor. İşçiye verilecek izin, çalışma süresi ve yaşa göre değişiyor. Buna göre kazanılan izin süreleri şöyle:

1 yıldan 5 yıla kadar (dahil) kıdemi olan işçilerin en az 14 gün, 5 yıldan çok 15 yıldan az olan işçilerin en az 20 gün, 15 yıl (dahil) ve daha çok olanların ise en az 26 gün izin hakkı bulunuyor. Part-time (yarım gün) çalışmada izinler kısalmıyor. Tam zamanlı çalışanlarla aynı sürede izin hakkı var.

18 yaşından küçükler ve 50 yaşından büyükler 20 günden az izin yapmıyor. Sözleşmelerle bu süreler artırılabiliyor. Yeraltı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri 4’er gün artırılarak veriliyor.

BAYRAMLAR AYRI DEĞERLENDİRİLİR

2-Hafta tatili ve bayram dönemi yıllık izin süresine dahil edilebilir mi? Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili, genel tatil günleri ve bayram tatilleri izin süresinden sayılmıyor.

Örneğin; 1 haftalık izne çıkan işçinin 3 günlük izni bayrama denk gelirse, izin 4 gün sayılıyor. İşçi 14 günlük yıllık izne ayrıldığında ise bu süreye 2 gün de hafta tatili rastlayacağından, fiilen 16 gün izin kullanılıyor.

Motorine 1 lira 36 kuruş zam geldi Motorine 1 lira 36 kuruş zam geldi

BÖLÜNDÜĞÜNDE BİR PARÇASI EN AZ 10 GÜN OLMALI

3-Yıllık izin en az kaç gün olabilir? Yıllık izinlerin tamamı bir seferde kullanılabileceği gibi bölünerek de kullanılır. İşveren yıllık izni parçalara bölmek istiyorsa, işçiden onay almak zorunda.

Bölüm sayısı bakımından herhangi bir sınır olmayıp izinlerin bir parçasının 10 günden az olmaması gerekiyor.

KULLANILMAZSA PARASI ÖDENİR

4- Kullanılmayan yıllık izinler yanar mı? Kullanılmayan izinlerin yanması söz konusu değil. Bu izinler bir sonraki yıl ya da başka bir dönemde kullanılabiliyor. İşçilerin yıllık izin haklarından vazgeçmeleri kanunen yasak. Bu nedenle işçi, işverene ‘izin kullanmayacağım parasını verin’ diyemez.