Kamu ve özel bankaların emeklilere verdiği promosyonların, temmuz emekli maaşına göre güncellenmesi bekleniyor. Özel bankalarda ise rekabet sürüyor. Çeşitli bankalar, emekli müşterilere cazip teklifler ve yüksek promosyon fırsatları sunarak dikkat çekmeye çalışıyor. Bazı bankalar, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine 10 bin liraya kadar varan promosyonlar sağlıyor. Peki, banka promosyonu kimlere veriliyor, neye göre hesaplanıyor? Emekliler ne kadar promosyon istiyor? TGRT Haber’de ekonomist Burak Köseoğlu, 10 bin lira altında emekli maaşı alanların yüzde 85-90 oranında olduğuna dikkat çekerek “10-15 bin lira arasında bankalarda promosyon bekliyorum” dedi. 

DEVLET BANKALARI DA FURYAYA KATILACAK 

“Promosyonlar konusunda özel bankalar çalışma yapıyorlar” diyen Köseoğlu, “10 bin ila 15 bin arasına çekecekler. Şu anda mı yoksa yıl başında mı promosyonları yukarı çekerler, burada bir muallak var. 10 bin lira ve üzeri emekli maaşı alanlar tüm emekliler içinde yüzde 10’a tekabül ediyor. Yüzde 85-90’lık kısım 10 bin liranın altında emekli maaşı alıyor. Ayrıca çoğunun kredi borçları var, bu borcun ödenmiş olması gerekiyor, taahhütlerini sonlandırmaları lazım. 10-15 bin lira arasında yeni bir promosyon yarışına gireceklerini düşünüyorum. Emekliler için ek bir katkı olacaktır. Özel bankaların arkasından devlet bankaları da gelecektir” dedi. 

MEMURLARI MEMNUN EDECEK BİR RAKAM OLUR  

Memur ve memur emeklisinin 2024-2025 yıllarına ilişkin zam pazarlığı bugün başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Kamu çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik” dedi. Köseoğlu, zamlara ilişkin şunları söyledi: “Kamu çalışanlar, emekliler ve asgari ücretliler için açıklanan oranlar Merkez Bankası enflasyon rakamlarının yıl sonu hedefi yüzde 22 gibi bir rakamdı, geçen hafta açıklanan rakama göre bu oran yüzde 54’e taşındı. Memurlar yüzde 54 ile masaya oturacakları için şanslılar. Tabi asgari ücretliler ve emekliler için bir açık oluştu. Memurlara iyi bir zam olacağını düşünüyorlar. Kamu ve memur çalışan 5 buçuk milyon yükü var. Hükümet bunu planlamakta daha dikkatli davranacaktır. Önümüzdeki aylarda enflasyon yüksek çıkacak, yıl başına kadar mevcut emeklileri taşıyabilecek mi?”

Ev almak isteyen milyonları ilgilendiriyor! Fiyatlar düşüşe geçti Ev almak isteyen milyonları ilgilendiriyor! Fiyatlar düşüşe geçti