Emekli olmak isteyen milyonlarca kişi için önemli uyarı yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki 5 yıl içinde 2 milyon kişinin emekli olabileceği ifade edilmişti. Mali Müşavir Onat Benlioğlu, konuyla ilgili önemli detaylardan bahsederek erken emekli olmanın şifresini verdi.

Emekli olmak isteyen vatandaşlar için kritik uyarı geldi. Uzman isim erken emeklilik için bilinmesi gereken püf noktaları açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 5 yıl içerisinde 2 milyon kişinin emekli olacağı açıklanmıştı. Emekli olmak için bilinmesi gereken kritik noktalar merak konusu olmuştu.

Mali Müşavir Onat Benlioğlu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak erken emeklilik için izlenmesi gereken yollardan bahsetti.

Benlioğlu vatandaşa uyarılarda bulunarak, "EYT'lilerin emekli olabilmesi için öncelikle prim gün sayılarını tamamlamaları ve ilk işe başlama tarihleri ile 18 yaşlarını baz alarak (erkeklerde) 25 yıllık sigortalılık sürelerini tamamlamaları gerekiyor.

Özellikle 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için yaş şartının kalkması, emeklilik için en önemli kriterin prim gün şartı olduğunu ortaya koyuyor." dedi.

Sözlerini sürdüren Benlioğlu, "Kadınlar ve erkekler için 18 yaş baz alınarak kadınların 20, erkeklerin ise 25 yıllık sigortalılık sürelerini tamamlamaları durumunda emeklilikleri mümkün olacak. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, hangi statüden emekli olunacağına göre değişiyor.

SSK'da ilk işe başlama tarihine göre 5000-5975 gün, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda kadınlar için 7200, erkekler için ise 9000 günü tamamlamak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Erken emekli olmak için yapılması gerekenlerden bahseden Benlioğlu, "Ancak prim gün eksiği olan kişilerin SGK'ya prim borçlanması yaparak gün satın alıp daha erken emekli olmaları da mümkün olacak. Emeklilik için bazı avantajlar da bulunuyor.

Bunlar arasında doğum borçlanması/ücretsiz doğum ve analık izin süreleri, silah altında veya yedek subay/astsubay okullarında geçen süreler, doktora veya tıpta uzmanlık öğrenimi süreleri, avukatlık stajı süreleri (08/06/2022 tarihinden itibaren), grev ve lokavt süreleri, hekimlerin fahri asistanlık süreleri, kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanların borçlanmaları, yurtdışında geçen öğrenim sürelerinin borçlandırılması ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanılması bulunuyor." dedi.

Peninsula/Keresteci: TL'deki değerlenme şirketleri zorlamaya başladı Peninsula/Keresteci: TL'deki değerlenme şirketleri zorlamaya başladı

Benlioğlu sözlerini şu şeklide noktaladı:Asgari ücretteki artışlar da göz önünde bulundurularak, borçlanma tutarları şu şekilde hesaplanacak: Asgari ücrette zam yapılmazsa, 31.12.2024 tarihine kadar günlük borçlanmalar 213.35 TL ile 1.600 TL arasında olacak.

Yurtdışı borçlanması için 300 TL ile 2.250 TL arasında bir tutar ödenecek. Bağ-Kur ihyası için ise 230 TL ile 1.727 TL arasında bir ödeme yapılacak. Bu rakamlar, asgari ücrete yapılan zamlarla orantılı olarak artacak.