Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, sosyal medya hesabından 1453'te gerçekleşen İstanbul'un Fethi'ne gönderme yapan bir paylaşım yaptı. Musk’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşım sosyal medyada gündem oldu. Musk, paylaştığı görsele "Did I lock the gate?" (Kapıyı kilitledim mi?) diye yazdı.

MUSK NEYİ İMA ETTİ

Hürriyet'te yer alan habere göre; Türkiye-Yunanistan gerilimi devam ederken ABD’li milyarder iş insanı Elon Musk’ın önceki gün attığı bir tweet Yunanistan’a İstanbul’un fethine dair tarihi bir gönderme yaptığı yorumları yapıldı. Peki bu tarihi gönderme ne? Musk, bu tweet’iyle neyi ima etti?

"FETİH ÖYLE KOLAY OLMADI"

Prof. Dr. İlber Ortaylı: “O ‘açık unutulan kapı’ hikâyesini en son Stefan Zweig yazmıştı. Zweig, Avrupa tarihini bilir ama Türk tarihini pek bilmez. İstanbul, müthiş bir askeri hazırlık sürecinin ardından fethedildi. Öyle kolay olmadı. Musk o iddia üzerinden gönderme yapıyor ama bu detayları bilmeyebilir tabii.”

"GERÇEKLE ALAKASI YOK"

Prof. Dr. Erhan Afyoncu (Osmanlı tarihçisi): “Elon Musk tweet’inde ‘açık unutulan kapı’ efsanesine atıf yapıyor. ‘Açık kapı’ söylentilerinin gerçekle alakası yoktur. Fethin şokunu atlatmak ve şehrin Türklerin eline geçmesini küçümsemek için çıkarılmıştır.”

"FATİH SURLARI YERLE BİR EDİP GİRDİ"

Prof. Dr. Necmettin Alkan (Osmanlı tarihçisi): “Elon Musk, İstanbul’un fethine dair o meşhur iddiayı hatırlatıyor. Yunanlara ‘dikkat edin, yine gelebilirler’ gibi bir imada bulunuyor. Tabii Türk tarihçileri bu iddiayı pek ciddiye almaz. Çünkü Fatih o ünlü toplarıyla surları yerle bir edip şehre girmiştir. İstanbul’un fethi öyle 50 tane yeniçerinin bir kapıdan sızmasıyla gerçekleştirilebilecek bir şey değil. Arkasında çok derin ve güçlü bir askeri stratejik hazırlık var. Musk, ‘Kapınızı sıkı tutun, sonra mazeret uydurmayın’ da demek istemiş olabilir.”

"YUNANLARLA DALGA GEÇİYOR"

Prof. Dr. Ebru Altan (Bizans tarihçisi): “Bu efsaneyi bir tek Dukas yazmış ama o da fetih sırasında şehirde değil. O ‘Kerkoporta’ denilen kapı bugünkü Eğrikapı ile Edirnekapı arasında. Fethin başarısını küçümsemek için sürekli canlı tutuluyor bu efsane. Ama Elon Musk’ın maksadı bu değil tabii. Güncel siyasete atıf yapıyor, Yunanlarla dalga geçiyor. Ayrıca Bizanslılar ile bugünkü Yunanlar aynı millet değil. O da ayrı bir konu tabii...”

"1453 YUNAN İÇİN TRAVMADIR"

Tahsin Burcuoğlu (Emekli büyükelçi): “İstanbul’un fethi Yunan için büyük bir travma. Her 29 Mayıs’ta kiliselerde matem çanı çalarlar. ‘1453’ deyince onlara küfür etmiş gibi olursunuz. Musk bu kadarını biliyor mu bilmiyorum ama çok ağır bir gönderme yapmış. Sırf mizah olsun diye de yapmış olabilir. Ama taş yerini bulmuş. Yunanlar sinir krizine girmiş olabilirler.”

"ZWEIG’IN KİTABINDA OKUMUŞTUR"

Prof. Dr. Feridun Emecen (Osmanlı tarihçisi): “Meşhur bir ‘açık unutulan kapı’ hikâyesi var. Güya Bizans askerlerinin surlarda açık unuttuğu bir kapıdan şehre girip öyle fethetmişler. Eğer bu kapı açık unutulmasa sanki İstanbul fethedilemeyecekmiş gibi bir algı oluşmuş. Bunu fetihten hemen sonra ilk olarak tarihçi Dukas yazmış. Sonra Babinder de Hammer de onu tekrarlamış. Ama bu iddiayı asıl meşhur eden Stefan Zweig. ‘Yıldızın Parladığı Anlar’ adlı çok meşhur bir kitabı var. Musk da muhtemelen Zweig’dan okumuştur...”

MUSK, TESLA İÇİN YOL YAPIYOR

* Elon Musk’ın paylaşımına Twitter’da binlerce yorum yağdı. Öne çıkan bazı yorumlar:* MHP Bursa Milletvekili Dr. M. Hidayet VAHAPOĞLU: Merak etme, biz 1453’te kapıları kilitledik.* Ancak Fatih ve ordusu kapıdan girmedi.* Unutmayın, gemileri karadan yürüttük.* Anahtarlar kilimin altındaydı, aldık.* Tesla’nın sıradaki durağı Türkiye sanırım, yol yapıyor uyanık.