Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için önce anlaşan sonra da bu kararından vazgeçen ABD’li işadamı Elon Musk, bu kararından geri döndü. Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde, Twitter’ı hisse başına 54.20 dolardan toplamda 44 milyar dolara satın almak için yaptığı anlaşmaya bağlı kalacağını ifade etti.

Emekli ve memur maaş zamlarında son dakika! İlave zam ve refah payı düzenlemesi Emekli ve memur maaş zamlarında son dakika! İlave zam ve refah payı düzenlemesi
Tesla ve Space X şirketlerinin sahibi milyarder işadamının pazartesi günü Twitter’a da bir mektup gönderdiği ve taraflar arasındaki davaya bakan Delaware mahkemesi hakiminin yargı işlemlerini durdurması durumunda, anlaşmanın ilk hâliyle satın alma sürecini tamamlamaya hazır olduğunu bildirdiği ortaya çıktı.

HİSSELLER FIRLADI

Bir Twitter sözcüsü de yaptığı açıklamada, Elon Musk’tan böyle bir mektup aldıklarını kabul etti. Şirketin niyetinin ise işlemi hisse başına 54.20 dolardan kapatmak olduğunu sözlerine ekledi. Yaşanan bu gelişmelerin ardından, ABD ve Avrupa borsalarında yukarı yönlü hareketler yaşandı. Twitter hisseleri yüzde 22’nin üzerinde değer kazanarak 52 dolara çıkarken, Tesla’nın hisseleri de yüzde 3’e yakın değer kazanıp 249 dolara çıktı. Musk’ın attığı ilk geri adım üzerine ortaya çıkan belirsizliğin aylardır devam etmesi ve yargıya taşınan satın alma sürecinin, özellikle Twitter’ın marka değerine zarar verdiği ileri sürülüyordu.