Devletin dar gelirliye yönelik 1 Mart 2019’da başlattığı ‘elektrik tüketim desteği’ devam ediyor. Elektrik desteğinden kimler yararnalabilir, başvurular nereye yapılıyor? Elektrik yardımı ne kadar? İşte detaylar...

Devletin dar gelirliye yönelik uyguladığı elektrik yardımından daha önce 2.1 milyon abone faydalanıyordu. Şubat itibarıyla bu sayı 4 milyona çıkarıldı. Elektrik faturasını ödemekte zorlananlar, başvuruda bulunmaları halinde yardım alabiliyor. Başvurular ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılıyor. Sosyal yardım alanlar da bu destekten faydalanabiliyor.

GELİR DURUMU BELİRLEYİCİ

Yardım alabilmek için hanedeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor. 1 Temmuz’dan önce bu tutar 1.417 liraydı. Fakat asgari ücretin 5 bin 500 liraya çıkmasıyla birlikte bu tutar da 1.833 liraya yükseldi. Dört kişilik ailede gelir 7 bin 332 liranın altındaysa bu haktan yararlanılabilir. Ödemeler düzenli olarak PTT aracılığıyla gerçekleştiriliyor. PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturasını ibraz etmek yeterli.

KRONİK HASTALARA DA VERİLİYOR

Kalp-damar gibi kronik hastalığı olan ve evinde cihaza bağlı olarak yaşayanlara da elektrik desteği sağlanıyor. Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların yaşadığı hanelere verilen destekler şöyle: Elektrik tüketim desteği, Kesintisiz güç kaynağı desteği, Birikmiş elektrik borcu desteği. Buna göre; kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre yardım yapılıyor. Yeni uygulamayla ihtiyaç sahibi, cihaza bağımlı hasta vatandaşlara elektrik tüketim desteği yüzde 100 artırımlı olarak veriliyor. Yani cihaza bağımlı kronik hasta ihtiyaç sahiplerine hanedeki kişi sayısına göre 216 lira yerine 432 liraya kadar elektrik tüketim desteği sağlanıyor. Faydalanmak isteyenler başvuruyu, il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapabilecek.

 KİŞİ SAYISINA GÖRE DESTEK

Son elektrik zammıyla birlikte artan destek miktarı evde yaşayan kişi sayısına göre 108 ila 216 lira arasında değişiyor. Buna göre ödeme miktarları şöyle; 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (108 lira). 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 lira). 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 lira). 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 lira). (Elektrik tutarında 240 kilovatsaate kadar olan ilk dilim tarife için geçerli 1.44 liralık kilovatsaat ücreti baz alınmıştır.)