Meteoroloji'nin son tahminlerine göre, Orta Karadeniz Bölgesi ile Doğu Karadeniz'in kıyı kesimi ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli yağışlar bekleniyor. Özellikle Rize il geneli ile Artvin'in kıyı kesiminde çok kuvvetli yağışlar tahmin ediliyor. Bu bölgelerde sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına gibi olumsuzluklara karşı uyarılar yapıldı. Ünlü meteoroloji uzmanı Kerem Ökten de bir uyarıda bulundu ve Türkiye'nin sıcaktan kavrulacağı tarihi açıkladı.

3 yaşındaki çocuğun kulağından 23 adet canlı kurtçuk çıkartıldı 3 yaşındaki çocuğun kulağından 23 adet canlı kurtçuk çıkartıldı

Türkiye'nin sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya kalacağı belirtiliyor. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, önümüzdeki günlerde sıcaklıkların daha da artacağını ve ülkenin tarihi bir sıcaklık rekoru kırabileceğini ifade etti. Ökten, halkın bu süreçte özellikle güneş ışınlarına karşı dikkatli olması, sık sık su tüketmesi ve serin ortamlarda bulunması gerektiğini söyledi.

O GÜN 40 DERECEYE HAZIR OLUN

Nisan ayından bu yana Türkiye, El Nino hava sisteminin etkileriyle mücadele etmek zorunda kaldı ve sel felaketleriyle başı dertteydi. Ancak Temmuz ayının gelmesiyle birlikte El Nino'nun Türkiye'yi resmen kavuracağı tahmin ediliyor. Ünlü meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla dikkatleri çekti. Ökten, "Türkiye'de Cumartesi gününden itibaren sıcaklıklar genel olarak 30 derecenin üzerine çıkacak. Ege bölgesinde ise 40 dereceyi aşacak. İki gün boyunca serin geçecek geceler, Pazar gününden itibaren değişiyor. İstanbul dahil olmak üzere gecelerin sıcaklığı 23 dereceye kadar çıkacak." şeklinde uyarıda bulundu

El Nino, Pasifik Okyanusu'ndaki sıcak su akıntılarındaki değişikliklerle ortaya çıkan ve dünya genelinde hava sistemlerini etkileyen bir feinomen olarak bilinir. Bu yıl El Nino'nun Türkiye'yi olumsuz etkileyeceği ve yüksek sıcaklıklara neden olacağı öngörülüyor. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten'in yaptığı uyarı da bu durumu doğruluyor.

İL İL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

Ökten'in belirttiği gibi, sıcaklıkların 30 derecenin üzerine çıkmasıyla birlikte Türkiye genelinde sıcak bir hava dalgası yaşanacak. Özellikle Ege bölgesindeki sıcaklık değerleri 40 dereceyi geçebilir. İki gün boyunca serinleyen geceler ise Pazar gününden itibaren tekrar sıcaklaşacak. İstanbul dahil olmak üzere gece sıcaklıkları 23 dereceye kadar yükselecek.

YAĞIŞ UYARISI

Ancak Kerem Ökten'in önemli bir uyarısı da yağışlar konusunda oldu. Önümüzdeki 10 gün içinde Türkiye genelinde önemli bir yağış beklenmiyor. Bu durum, su kaynaklarının azalması ve tarım alanlarının kuruması gibi olumsuz etkiler doğurabilir.

El Nino'nun Türkiye'yi sıcak bir yaz dönemiyle karşı karşıya bırakacağı açıkça görülüyor. Bu nedenle vatandaşların sıcaklık ve güneş ışınlarına karşı dikkatli olmaları, gerektiğinde önlemler almaları önemlidir.