İBB Başkanı İmamoğlu, 'Dünya, hepimize yetecek kadar büyük. Biz yeter ki barışı, kardeşliği, eşitliği savunalım. Bugün burada olacağı gibi, hep bir ağızdan barış ve kardeşlik türküleri söyleyelim. Sesimiz, savaş isteyenlerin seslerini bastırsın” dedi.

Türkiye’nin Ege’de bir tehdit unsuru olduğunu iddia eden Yunanistan, Lozan ve Paris antlaşmalarının aksi yönündeki hükümlerine rağmen Doğu Ege adalarını silahlandırma politikasını sürdürüyor. Yunanistan, Türkiye’nin Doğu Ege Adalarının silahsızlandırılması statüsünün korunmasına yönelik tüm çabalarına provokasyonla yanıt veriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde provokasyonlarını sürdüren Yunanistan'ı gayriaskeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ederek net bir dille uyardı. Erdoğan şu mesajları verdi:

"Adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum, şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum. Yunanistan'ı tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, söylemlerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Kendine gel"

Erdoğan'ın bu açıklamaları Yunan basını başta olmak üzere uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Türkiye'nin adalar konusundaki izlediği politikadan rahatsız olan bazı muhalif isimler ise tepki çeken açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın çıkışından rahatsız olan gazeteci Nevşin Mengü, "Her haftaya bir gerginlik. İsveç Finlandiya kesmedi, Suriye verelim. Suriye olmadı Yunanistan'dan devam" çıkışıyla tepki çeken bir açıklama yaptı. Mengü'nün ardından CHP rozeti Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takılan emekli büyükelçi Yalım Eralp de Yunanistan'ı sevindiren bir açıklamaya imza attı. Eralp, Türkiye'nin adalar çıkışına karşı çıktığı açıklamasında Yunan tezlerine destek vererek adaların Yunanistan'a ait olduğunu öne sürdü.

Öte yandan Emekli Yunan Koramiral Egkolfopoulos, haddini fazlasıyla aşarak küstah ifadeler kullandı. Egkolfopoulos, "Önce uçaklarımız, İstanbul'daki Boğaziçi Köprülerini yok edecek, 3 adet SCALP füzesi fırlatılacak ve ardından onlara 'Şimdi gelebilirsiniz' diyeceğiz" diyerek krizin dozunu ateşledi.

Yunanistan provokasyonlarına devam ederken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tepki çeken bir açıklamada bulundu. Türkiye'yi her fırsatta tehdit eden Yunanistan için kardeşlik mesajı veren İmamoğlu tepkilere neden oldu. ‘Göç Senfonisi – Karanlık Sular’ adlı eserin dünya prömiyerine katılan İBB Başkanı, “Dünya, hepimize yetecek kadar büyük. Biz yeter ki barışı, kardeşliği, eşitliği savunalım. Bugün burada olacağı gibi, hep bir ağızdan barış ve kardeşlik türküleri söyleyelim. Sesimiz, savaş isteyenlerin seslerini bastırsın” dedi.