• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Ekranlara ‘alkol sansürü’ geliyor

  13.07.2008 09:06
  RTÜK Teşkilat Yasası’nda yapılacak yeni düzenlemeyle dizilerde alkollü ürünlere mozaik uygulanmayacak, ancak alkollü sahnelere prodüksiyon aşamasında müdahale edilecek
  Ekranlara ‘alkol sansürü’ geliyor
  Ekranlara ‘alkol sansürü’ geliyor Ekranlara ‘alkol sansürü’ geliyor Ekranlara ‘alkol sansürü’ geliyor

  Düzenleme yürürlüğe girdiğinde dizilerde alkollü sahneler yer almayacak.
  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, RTÜK Teşkilat Yasası"nda yapacakları yeni düzenlemeyle ekranlarda içkiyi özendirici yayınlara müdahale edeceklerini açıkladı. Yeni taslağa göre içkiye mozaik uygulanmayacak, ancak alkollü sahnelere prodüksiyon aşamasında müdahale edilecek. Özendirmenin boyutuna RTÜK uzmanları karar verecek ve lisans iptaline kadar ceza kesilecek.
  TBMM Uyuşturucu Komisyonu"na uyuşturucu ve alkol kullanımının özendirilmemesi için yasal değişiklik yapacaklarını açıklayan Akman, dizilerde içki reklamı yapıldığını savundu. Akman, TBMM tutanaklarına göre şunları dedi:
  “Bir dizide, sırf ithal içkiler içilirken, yani her vesileyle bir bara gittiklerinde ithal içki içiyorlar, eve geldiklerinde ithal içki içiyorlar, birbirilerine ziyarete gittiklerinde ithal içki hediye ederlerken, bir diğer dizide de bakıyorsunuz milli içkimiz olan rakı, yemekte hep rakı içiliyor, birbirlerine rakı gidiyor.”
  Akman, RTÜK uzmanlarının yayınların yüzde 30"unda gizli reklam niteliği tespit ettiklerini de kaydetti.

  "2 yıldır takip ediyoruz"
  Akman, Milliyet"e de iki yıldır yayınlardaki alkol sahnelerini takip ettiklerini açıklarken “Uzmanlarımız, doğrudan alkol reklamı yapılmasa da hatırlatıcı, bilgilendirici ve özendirici yayınlar olduğunu tespit etti. Rahatsız edici tespitler var” dedi. Akman, bu tespitlerin ardından bu kuruluşların genel yayın müdürleri ile görüştüklerini dile belirterek “Yayın yönetmenleri "Biz de farkındayız. Ancak bütün diziler dış yapım, yani prodüksiyon. Senaryonun hangi çerçevede olması gerektiğini anlaştıktan sona onlar getiriyorlar. Yapılanların içeriğinden biz de rahatsızız" dediler. Biz de uzmanların görüşü doğrultusunda düzenleme yaptık” dedi.
  Akman, alkollü sahnelerin, sigarada olduğu gibi mozaiklenmesinin söz konusu olmadığını belirterek, “Markalı içkiler zaten mozaikleniyor. Gizli reklam niteliğinde, özendirici sahnelere müdahale edilecek. Ürünün hatırda kalması, teşvik edilmesi, ürüne ilgiyi artırmak amacıyla bazı prodüksiyonlarda yapılan gizli anlaşmalara karşı tedbir olacak. Nasıl engellenecek? Müeyyide uygulayacağız. Uyarı, yayın durdurma gibi cezalar verilecek” diye konuştu.
  Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı"nda alkol yasağına ilişkin düzenleme “yayın ilkeleri” başlıklı 4. maddesinde yapıldı. 4. maddeye, “Alkol, tütün ürünleri ve uyuşturucu madde kullanımını özendirici türde yayın yapılmaması” ifadesi eklendi. RTÜK, alkol ve uyuşturucu konusunda belirlenen ilkelere uymayan yayın kuruluşlarını önce uyaracak. İkinci kez tekrarı halinde 3 ile 9 gün arasında gelir getirici yayın yapmama cezası uygulayacak. 4. kez tekrarında, 15 günden 90 güne kadar yayın durdurma cezası verecek. 5. kez tekrarında ilgili kuruluşun yayın lisansını iptal edecek.

  "İçkinin de ölçüsü var"
  Türkiye"de içki tüketmenin bir ölçüsü bulunduğunu savunan Akman, şöyle devam etti: “Türkiye"de akşam yemeğinde, gece bir yerlere giderek içerler. Bazı dizilerde, babaların çocuklarına "evladım iç bir kadeh sıkıntını giderir" tarzında psikologların uygun görmediği bir takım alışkanlık halini alacak davranışlar sık sık gündeme getiriliyor.Yapanları tespit ettik. Şu andaki kanunla bu uygulamalarla mücadele edemiyoruz. Yasa çıkınca çocukların sağlığını olumsuz etkileyecek tarzda tüketime teşvik söz konusu olduğunda müdahale edilecek, olay bu.”

  Milliyet

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim