banner339
banner313

Zambiya'dan Türk şirketlere çağrı

Zambiya Cumhurbaşkanı Lungu, elektrik tedariki ile ilgili Türk şirketlerin desteğini beklediklerini söyledi. Lungu, Türk müteşebbislere inşaat alanında kolaylıklar sağladıklarını da belirtti.

Zambiya'dan Türk şirketlere çağrı
banner401
banner399

Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Lungu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la başkent Lusaka'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaptığı baş başa görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya katıldı.

Burada konuşan Lungu, bu ziyaretin iki ülke ilişkilerinin ileriye taşınması için bir vesile olacağı umudunu dile getirerek, heyette özel sektör temsilcilerinin, iş adamlarının da yer almasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Lungu, “Türk ekonomisi Zambiya için örnek teşkil ediyor. Türkiye'den aldığımız ilhamla 2030 hedeflerimize ulaşmak istiyoruz.” diye konuştu.

Türkiye'nin sağlık, turizm ve medya konularında ülkesine verdiği desteğe teşekkür eden Lungu, sağlık sektöründeki iş birliğinin derinleştirilmesi için Zambiya Sağlık Bakanının yakında Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirtti.

Elektrik üretiminde destek istedi

Erdoğan'la elektrik üretimi konusunda bir takım özel görüşmeler yaptığını söyleyen Lungu, ”Elektrik tedariki ile ilgili Türk şirketlerin desteğinizi bekliyoruz.” dedi.

Zambiya'nın 3 milyar tutarında eurobond ödemesi için Türkiye'nin finansal desteğini aradığına dikkati çeken Lungu, bir Türk şirketinin eurobondların geri ödemesine ilişkin anlaşma imzalamak istediğini, pürüzlerin giderilmesi için Erdoğan'dan bu konuda destek beklediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zambiya'daCumhurbaşkanı Erdoğan Zambiya'da

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 17:45
banner218