banner158
banner218

'Yeni Havalimanı'ndaki yıllık kayıp 120 milyon doları bulacak'

İstanbul'da resmen uçuşların başladığı İstanbul Yeni Havalimanı'nda uçakların pistlere erişim mesafesinin yıllık 120 milyon doları bulan zarara yol açacağı iddia edildi.

'Yeni Havalimanı'ndaki yıllık kayıp 120 milyon doları bulacak'
banner216

Türkiye'nin yıllardır konuştuğu Yeni İstanbul Havalimanı kullanıma açıldı. Türk Hava Yolları ve diğer uluslararası havayolu şirketleri artık Atatürk Havalimanı yerine burayı kullanıyor.

Yapımına başlandığı dönemden bu yana hem doğayı mahveden anlayışıyla hem de maliyetiyle büyük tartışmalara yol açan yeni havalimanının aslında kullanıldığı sürece de zarara yol açtığı iddia edildi.

İş insanı Alphan Manas, Twitter'dan yaptığı paylaşımda “İstanbul Havalimanı ile ilgili önemli eleştirilerden biri pistlere/pistlerden erişim (taxi). Taxi süreleri her THY uçağına kalkış öncesi ve varış sonrası ortalama $400 fazladan yakıt harcamasına neden oluyor. Günde 1100 iniş ve kalkış hesabından kayıp yıllık $120 milyonu bulacak” ifadelerini kullandı.

Ayrıca havalimanı ile ilgili bir diğer iddia da pist mesafeleriyle ilgili oldu. Buna göre pist mesafelerinden kaynaklı oluşan kalkış öncesi yüksek ısınmanın özellikle sıcak mevsimlerde sorun olacağı ve olası ilaveten bekleme/soğutma sürelerinin de ortaya çıkacağı aktarıldı. Bu şikayetlerin ise uçak pilotları tarafından dile getirildiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 09:35